Samorządy w dokumencie podkreślają, że szybka realizacja tej inwestycji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gmin, powiatów i regionów, w tym w szczególności przedsiębiorstw tam funkcjonujących.
– Budowa s3 i s6 są w trakcie realizacji. Dla równowagi rozwoju regionu potrzebna jest s10. Ona powinna być zbudowana najlepiej po doświadczeniach z innych budów, tak by nie zabrakło żadnych węzłów drogowych, ścieżek rowerowych czy chodników jak miało to miejsce na innych budowach. Za nami spotkanie w Wałczu i Pile, w Bydgoszczy i Toruniu – zapowiada senator RP Grzegorz Napieralski, wiceprzewodniczący zespołu parlamentarnego Pomorza Zachodniego.
- Wałcz jest w tej sytuacji, że obwodnica jest budowana. Rozwiązania inżynierskie promują Wałcz wśród ekspertów budownictwa w Europie. Jednak nasze miasto, tak jak inne potrzebują budowy s10 na całym odcinku by nie zatrzymać rozwoju, umożliwić bezpieczny przejazd sprzętu wojskowego na poligon do Drawska Pomorskiego. Aby inwestycja została sprawnie poprowadzona musimy pamiętać o przygotowaniu kolei do takiego wyzwania inwestycyjnego - powiedziała burmistrz Wałcza Bogusława Towalewska.
Stowarzyszenie ma propagować znaczenie drogi S10 dla rozwoju gospodarczego i społecznego, podejmować inicjatywy zmierzające do jak najszybszej budowy i koordynować działania samorządów podejmowane w tym zakresie. Jedna z propozycji na siedzibę biura to miasto Wałcz. - Biuro w Wałczu pogodzi polityków z Torunia i Bydgoszczy, a jednocześnie jest blisko Piły. Będziemy działać na rzecz budowy s10, bo każdy rozumie jak jest ważna dla powiatów m.in. Drawskiego i Wałeckiego - uważa Cezary Szeliga, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Droga krajowa nr 10 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce, łącząca województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i kujawsko – pomorskie z Warszawą oraz największymi portami zachodniego wybrzeża Polski: Szczecin, Świnoujście i Police. Znacząco skróci czas dojazdu, poprawi bezpieczeństwo oraz zmniejszy emisję spalin pomiędzy Szczecinem, Toruniem a Warszawą. - Budowa s10 znacząco skróci czas przejazdu mieszkańców Gryfina i Stargardu do Warszawy, ale także ułatwi rozwój naszych miejscowości w zakresie gospodarki i turystyki - przekonuje Artur Nycz, radny Sejmiku z Gryfina.
Poparcie dla inwestycji wyraził również marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Kancelaria Premiera RP Mateusza Morawieckiego po spotkaniu w Wałczu przesłała informację do senatora RP Grzegorza Napieralskiego, że sprawę przekazała do ministerstwa odpowiedzialnego za inwestycje drogowe.
Napisz komentarz
Komentarze