Zasady dziedziczenia – czyli kto, co i jak dziedziczy?
Tradycyjnie dziedziczenie odbywa się zgodnie z przepisami prawa spadkowego. W tym wypadku pierwszeństwo dziedziczenia zależy od stopnia pokrewieństwa. W pierwszej kolejności spadek dziedziczą małżonek i dzieci, następnie wnuki. Jeśli zmarły nie miał dzieci majątek dziedziczy małżonek i rodzice. Jeśli którykolwiek z rodziców nie dożyłby otwarcia spadku, dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy.
Spadek możemy otrzymać także na mocy testamentu. Wiele osób jeszcze za życia chce samemu decydować o tym, co stanie się z majątkiem po jego śmierci. Jedyną taką możliwością zmieniającą ustawową kolejność dziedziczenia, jest spisanie testamentu. – Niewielu ludzi myśli o uregulowaniu spraw spadkowych jeszcze za życia. Niestety brak testamentu własnoręcznego często doprowadza do skłócenia rodziny przez późniejszy podział spadku. Warto zaradzić tego typu incydentom i uregulować kwestie spadkowe jeszcze za życia – radzi specjalista z Kancelarii prawnej R. Ptak i Wspólnicy.
Niestety niejednokrotnie zdarza się, że spadkodawca ma długi. Oznacza to, że jeśli odziedziczymy ten spadek to razem z nimi.
Jak nie odziedziczyć długów?
Według regulacji prawnych z 2015 roku, jeśli spadkobierca w okresie sześciu miesięcy od momentu dowiedzenia się o spadku nie podejmie żadnych czynności, dziedziczy go z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odziedziczy spadek wraz z potencjalnymi długami, ale odpowiedzialność za zobowiązania ograniczona jest tylko do wysokości wartości samego spadku. W przypadku gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że długi osoby po której dziedziczymy, przewyższają majątek możemy zwyczajnie złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji jesteśmy traktowani tak jakbyśmy nigdy nie dożyli otwarcia spadku, a nasze miejsce zajmują nasi zstępni. Aby nie obciążyć ich długami spadkodawcy, oni również będą musieli złożyć podobne oświadczenie o odrzuceniu spadku. Niuanse prawa spadkowego bywają niezrozumiałe i zagmatwane, dlatego w szczególnie trudnych sytuacjach warto jest zasięgnąć rady specjalisty. W tej kwestii bez wątpienia pomoże nam prawnik. Pamiętajmy, że nieopaczne przyjęcie spadku zwłaszcza po osobie, o której majątku niewiele wiemy może wpędzić nas w kłopoty finansowe. Dlatego warto rozeznać się wcześniej w sytuacji materialnej zmarłego.
Napisz komentarz
Komentarze