Mimo to leśnicy zapraszają do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w na terenach leśnych i śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu. Co może spowodować pożar? Niedopałek papierosa, niesprawny samochód czy samozapłon. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku miało miejsce 112 pożarów lasu na łącznej powierzchni ponad 13 ha. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł.
Bezśnieżna zima, sucha i gorąca wiosna spowodowały, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest wyjątkowo pracowity. Niestety przyczyną wszystkich pożarów był człowiek. Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników.
Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają także wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/index.php. W przypadku pożaru należy dzwonić pod nr 998 lub 112.
RDLP w Szczecinie obejmuje swoim zasięgiem część województw: Zachodniopomorskiego, Lubuskiego i Wielkopolskiego.
FOTO: Samolot Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych gasi pożar.
Napisz komentarz
Komentarze