Reklama

O przyjaźni pomiędzy Wietnamem a Polską

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania i współpracy w dwustronnych stosunkach między Polską i Wietnamem. Rośnie wymiana gospodarcza i kulturalna, możemy mówić o znacznym ożywieniu tych kontaktów po kilkunastu latach zastoju. Na temat aktualnego stanu i perspektyw rozwoju wzajemnej współpracy rozmawiamy z ambasadorem Wietnamu Vu Dang Dunga.
O przyjaźni pomiędzy Wietnamem a Polską

Autor: Jolanta Pliszka

- Panie Ambasadorze, nasze kraje leżą na dwóch krańcach świata, czy mogą łączyć nas wspólne interesy?

- Wietnam i Polska są państwami, które zajmują ważną pozycję geopolityczną w dwóch rejonach: Azji południowo-wschodniej i Europy środkowo-wschodniej. Oba kraje są aktywnymi członkami dwóch organizacji odgrywającymi globalną rolę, tj. Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i Unia Europejska (EU). W nurcie globalizacji, wzrastającego się powiązania i współzależności regionów, państw w obecnych czasach, nasze kraje mogą dzielić się wspólnymi interesami, możliwościami połączenia ze sobą na rzez rozwoju.

- Czy Wietnam może być dla Polski bramą na inne kraje regionu ASEAN?

- Wietnam jest członkiem organizacji ASEAN (Stowarzyszenie Krajów Azji Południowo-Wschodniej) i ma dobre, tradycyjne stosunki przyjaźni oraz historię wielopłaszczyznowej współpracy z Polską od 68 lat. I tutaj widziałbym przewagę w relacjach Polski z innymi krajami regionu Azji Południowo Wschodniej. Z tego względu Wietnam może być bramą, pomostem dla Polski, aby mogła zyskać dostęp do 10 rynków krajów ASEAN.

- Jak Socjalistyczna Republika Wietnamu definiuje Polskę, jaki mamy wizerunek w pańskim kraju?

W naszych oczach, Polska jest krajem o heroicznej historii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w przeszłości kraj wielokrotnie walczył o wolność, suwerenność narodu, a dzisiaj stała się aktywnym członkiem Unii Europejskiej z młodą, prężnie rozwijającą gospodarką. Wietnam i Polskę łączy wiele podobieństw w historii rozwoju i budowy państwa.

Poprzez wiele lat stosunków współpracy, do obecnych czasów Wietnamczycy wciąż pamiętają o pomocy i cennym wsparciu polskich przyjaciół w okresie naszej walki o niepodległość a także budowy i rozwoju kraju. W historii dwóch wojen w Wietnamie, Polska udzieliła Wietnamowi ogromne wsparcie, była jedynym krajem obecnym w obu Komisjach rozejmowych po Porozumieniu w Genewie w 1954 r. oraz Porozumieniu paryskim w 1973 r. Tysiące polskich oficerów i urzędników brało udział w tych dwóch Komisjach. Polska jest jednym z krajów posiadających wiedzę i technologię konserwacji i restauracji zabytków. Polski rząd, Polacy, a mianowicie postać architekta Kazimierza Kwiatkowskiego (Kazik - tak mówią o nim w Wietnamie), w znacznym stopniu przyczynił się do zachowania i promowania wietnamskich wartości kulturowych, m.in. odbudowa starożytnej stolicy Hue, starożytnego miasta Hoi An i Świętej ziemi w My Son. W zakresie edukacji i szkolenia, Polska wyedukowała dla Wietnamu tysiące studentów, pracowników naukowych, pracowników sektora eksploatacji złóż, sektora stoczniowego. Obecnie, Polska nadal udziela Wietnamowi 20 stypendiów na studia wyższe oraz studia podyplomowe. Wielu z nich po ukończeniu studiów powróciło do kraju i zajmowało ważne stanowiska w administracji państwowej, stając się pomostem promowanym przyjaźni polskiego narodu w Wietnamie.

- Czy ostatnia wizyta Prezydenta Andrzej Dudy była kontynuacją naszych kontaktów czy można ją uznać za wizytę szczególną?

- Oficjalna wizyta Pana prezydenta Andrzeja Dudy w listopadzie zeszłego roku miało specjalne znaczenie, ponieważ była to wizyta Głowy państwa Narodu Polskiego w Wietnamie po 18 latach, w celu wzmacniania tradycji przyjaźni i współpracy pomiędzy obiema krajami. Jednocześnie otwiera to nowy rozdział w naszych relacjach, z perspektywą na wielopłaszczyznową współpracę w różnych dziedzinach w najbliższym latach.

- Jak przedstwiłby Pan Ambasador pozycję Polski w Wietnamie na tle innych krajów europejskich. Czy w ostatnich latach nasz kraj był odpowiednio reprezentowany w Sajgonie i Hanoi?

- Polska była i wciąż jest naszym największym partnerem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Polska jest aktywnym członkiem Unii Europejskiej (EU) i może być bramą dla Wietnamu we wzmacnianiu współpracy z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W ostatnim czasie, przedstawicielstwo dyplomatyczne Polski w Hanoi aktywnie wspierało współprace pomiędzy obiema krajami. Niedawno temu, z okazji wizyty Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, otwarto Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Ho Chi Minh, które zadaniem jest wsparcie współpracy gospodarczej i handlowej przedsiębiorstw obu państw. Jednakże porównując skalę współpracy z innymi państwami europejskimi, można powiedzieć, że relacje polsko-wietnamskie pozostaje wciąż na skromnym poziomie, nieadekwatne do potencjału i mocnych stron obu krajów. Oczekujemy, że nadejdzie taki dzień, kiedy poziom polskości będzie większy, poprzez zwiększoną obecność polskich przedsiębiorstw, inwestorów i turystów w Wietnamie.

- Jakie obszary naszej współpracy mogą przynieś naszym krajom najwięcej korzyści?

- Bazując na dobrej relacji polityczno-dyplomatycznej między naszymi krajami, współpracy gospodarczej i handlowej dają nam wiele korzyści. Szczególnie, jesteśmy krajami rolniczymi i mają wieloletnią tradycję produkcji spożywczej. Są to także dziedziny, które mają duże potencjały do współpracy między naszymi krajami.

- Jak Wietnam podchodzi do problemu wyżywienia kraju, cały region ma już ponad miliard mieszkańców, czy Pana kraj dąży do samowystarczalność?

Zapewnienie bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z najważniejszych celów państwa wietnamskiego, szczególnie w kontekście wzrostu liczby ludności i szybkiej zmiany klimatycznej. Dzięki bogatym źródłom surowców i produktom rolnym z wysoką jakością, Wietnam stał się jednym z największych eksporterów ryżu, kawy i nerkowca w ostatnich latach. Według statystyki łączna wartość produktów rolnych, leśnych i owoców morza eksportowanych z Wietnamu w 2017 r. wynosi ponad 36 mld USD. Ponadto Wietnam aktywnie uczestniczy w działaniach w ramach Organizacji Narrodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), współpracuje w celu zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego, a także w dzieleniu się żywności krajom mniej rozwiniętym.

- Jak jest Pana punkt widzenia na zmieniającą się sytuację polityczną na morzu połuniowochińskim?

- Morze Wschodnie ma ważne położenie i znaczenie dla żeglugi w regionie Azji i Pacyfiku. W związku z tym, wspólne zainteresowanie państw w regionie i poza nim jest utrzymaniem pokoju, stabilności, bezpieczeństwa, swobody i bezpieczeństwo żeglugi i nawigacji na Morzu Wschodnim. Istnieją wciąż w ostatnim czasie spory pomiędzy państwami regionu i trwają niepokojące działanie militaryzacyjne w tym regionie. Ważne jest aby zaaganżowane państwa wzięły na siebie odpowiedzialność i przyczyniły się do utrzymania pokoju i stabilności w regionie na zasadzie przestrzegania praw międzynarodowych, zwłaszcza Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o Prawo Morskie z roku 1982 (UNCLOS) i praw panstw nadbrzeżnych w stosunku do specjalnej strefy ekonomicznej i szelfu kontynentalnego. Rozstrzyganie sporów powinne drogą pokojową dialogu, a nie użycia siłami lub grożenia użyciem siłów.

- Wietnam widząc jak Chiny stają się mocarstwem światowym, myśli o zacieśnieniu współpracy z USA i Rosja?

- Jako kraj o średnio rozwijający się, Wietnam pragnie rozwijać stosunki ze wszystkimi krajami na świecie w duchu „Wietnam jest gotowy przyjaźnić się ze wszystkimi państwami w społeczności międzynarodowej, dążąc do pokoju, niepodległości i rozwoju” . Wietnam zacieśniał stosunki z wielkimi krajami jak Rosja i USA nie w celu przeciwagi z Chinami. Wietnam wzmacniał i nadal rozwija współprace z Chinami we wszystkich dziedzinach. Od roku 2008 Chiny jest jednym z trzech krajów (obok Rosji i Indii), który ma z Wietnamem wszechstronne stosunki strategiczne.

- Jak będzie wyglądał Wietnam za 50 lat?

- Wietnam jest na drodze realizacji wszechstronej renowacji kraju, zintensyfikowania stabilnego rozwoju kraju, aby stać się krajem uprzemysłowionym ku modernizacji w roku 2030 i krajem rozwijającym i nowoczesno-uprzemysłowionym w roku 2045, przy tym zachowując i rozwijając się tożsamości kulturalnych Wietnamu, powyższając poziomu życia obywateli w otoczeniu pokoju, stabilności, sprawiedliwości i postępu społecznego.


- Dziękuję za rozmowę.

 

FOTO: Jolanta Pliszka



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tuuyuqapud 10.03.2019 22:08
Komentarz usunięty

mumfyivai 10.03.2019 21:35
Komentarz usunięty

gabsuyosuyum 10.03.2019 14:50
Komentarz usunięty

ahavpokov 10.03.2019 14:40
Komentarz usunięty

aqohacu 10.03.2019 10:25
Komentarz usunięty

uvoponomoxel 10.03.2019 10:00
Komentarz usunięty

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test