Charakterystyka zadośćuczynienia
Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, zadośćuczynienie jest świadczeniem, które jest należne na przykład w sytuacji uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Co więcej, można je uzyskać także w przypadku śmierci osoby najbliższej w wyniku obrażeń doznanych w wypadku drogowym. Nic więc dziwnego, że poszkodowani w wypadkach drogowych dochodzą zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Chodzi tutaj przede wszystkim o wynagrodzenie cierpień, których doznał poszkodowany w związku z leczeniem i rehabilitacją, a także wskutek przerwania więzi z najbliższymi.
Zadośćuczynienie jest świadczeniem o charakterze całościowym. Oznacza to, że obejmuje ono swoim zakresem nie tylko cierpienia, których już zaznał poszkodowany, lecz również te, które nastąpią w przyszłości w związku ze zdarzeniem, które miało miejsce. Stąd też powinno ono zostać wypłacone jednorazowo. Należy jednak zwrócić uwagę, iż istnieje szereg czynników, od których uzależniona jest wysokość kwoty zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, jak również i za inne nieszczęśliwe zdarzenia. Wszystkie są one dogłębnie badane przez ubezpieczyciela lub sąd, dzięki czemu możliwe jest ustalenie odpowiedniej sumy.
Dochodzenie zadośćuczynienia
Dochodzenie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku drogowym wiąże się zawsze z koniecznością podjęcia odpowiednich kroków. Jak przyznaje ekspert z kancelarii Kompensja, Pierwszym działaniem, które należy podjąć jest złożenie wniosku w firmie ubezpieczeniowej. Ta ma określony czas na rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji. Jeżeli będzie ona niesatysfakcjonująca, wówczas istnieje możliwość wniesienia odwołania do zarządu danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Gdyby okazało się, że i to nie przyniesie spodziewanych rezultatów, pozostaje dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej. Jak zatem widać, arsenał środków do walki o swoje prawa jest bogaty. Niemniej jednak, warto dobrze przemyśleć wszystkie okoliczności sprawy, a jeśli jest to potrzebne, należy skonsultować się z prawnikiem, który pomoże znaleźć rozwiązanie.
Zadośćuczynienie jest świadczeniem, które zostało uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. W myśl tych przepisów, ma ono charakter całościowy. Oznacza to, że nie może być ono wypłacane w periodycznych ratach. Poszkodowani coraz skuteczniej walczą o zadośćuczynienia, nawet w sądach, jeżeli jest taka potrzeba.
Napisz komentarz
Komentarze