Główną przyczyną zachorowań jest znajdujący się na naszych dłoniach, jedzeniu lub napojach, patogen, który wywołuje daną chorobę i zostaje przeniesiony jakąkolwiek drogą do naszych ust. Niewłaściwie umyte więc warzywa i owoce lub nieodpowiednia higiena rąk przybliżają nas do zakażenia.
Lekarze potwierdzają, że niemal wszystkie dzieci w początkowym stadium dojrzewania jak niemowlęta, przedszkolaki lub dzieci w wieku szkolnym, są w grupie podwyższonego ryzyka. To one mają największą styczność z zarazkami i jednocześnie najmniejszą odporność organizmu na panujące drobnoustroje w zabawkach, pluszakach, w piaskownicy czy na dłoniach innych rówieśników w żłobku czy przedszkolu.
Do tego rodzaju chorób zaliczamy m.in.: wirusowe zapalenie wątroby typu A - przenoszone drogą pokarmową poprzez zanieczyszczone pokarmy lub napoje., bakteryjne zapalenie jamy ustnej – występuje również w postaci opryszczki lub aft, tasiemiec – który głównie znajduje się na leśnych owocach, salmonella – lub salmonelloza wywoływana bakterią a zakażenie może być wywołane surowymi jajkami, surowym mięsem z drobiu, a nawet mlekiem bądź majonezem, warto uważać również na źle przechowywane kostki lodu i desery, a dzieciom w żadnym wypadku nie pozwalać na branie piasku z publicznej piaskownicy do buzi; czerwonka bakteryjna – najczęściej występuje latem i objawia się nagłymi kolkami, bólem brzucha, częstą biegunką i wysoką gorączką, wywołana przez bakterię Shigella, którą mogą przenosić również muchy.
Napisz komentarz
Komentarze