Reklama

Idealna temperatura wewnątrz - czyli jak zadbać o klimat w domu?

Od kilku lat w okresie letnim odnotowujemy stały wzrost temperatury. Długie miesiące z termometrem wskazującym 30⁰C sprzyjają wakacyjnym rozrywkom, jednak bywają także bardzo uciążliwe – a nawet niebezpieczne. Dom to oaza, w której powinniśmy znaleźć schronienie przed upałem, nawet gdy na zewnątrz bywa bardzo gorąco. Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, opowiada o tym, jak stworzyć właściwy klimat, by przebywanie wewnątrz budynku dawało ukojenie w letnie dni.
  • Źródło: GutPR
Idealna temperatura wewnątrz - czyli jak zadbać o klimat w domu?

Według opinii niektórych naukowców, głównymi czynnikami mającymi wpływ na odczuwanie komfortu podczas przebywania w pomieszczeniu jest rodzaj wykonywanej aktywności, a także odpowiedni dobór odzieży i temperatura otoczenia. Czynniki te mają również wpływ na produktywność oraz dobre samopoczucie.

- Choć ustalenie komfortowej temperatury wewnątrz jest kwestią indywidualnych preferencji, przyjęło się, że jej optymalna wartość powinna wahać się między 19 a 23°C. Wahania związane są m.in. z funkcją pomieszczeń – nie zawsze tak samo niska lub wysoka temperatura w sypialni i w łazience jest pożądana przez mieszkańców. Niestety, podczas nadchodzącej fali upałów w wielu domach temperatura wewnątrz i na zewnątrz niewiele się będzie od siebie różnić – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, producenta okien, drzwi i akcesoriów.

Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, istnieją dwa główne sposoby poprawy komfortu wewnątrz budynku. Pierwszym z nich jest zapewnienie możliwie jak największej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach oraz korzystanie z urządzeń obniżających temperaturę, co wpływa na doraźną poprawę komfortu termicznego. Drugą metodą jest zachowanie możliwie największej izolacji wnętrza.

 

Otwórz okno lub je zamknij

- Pomimo dużych upałów w ciągu dnia, temperatury w nocy są znacznie niższe, dlatego tak ważne jest śledzenie aktualnej pogody panującej na zewnątrz. W okresie letnim w niektórych rejonach Polski różnice temperatur w dzień i w nocy sięgają 15° C. Skutecznym i łatwym sposobem na ochłodzenie naszego wnętrza jest nocne wietrzenie - tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C – dodaje Rafał Buczek.

Niestety, są w Polsce regiony, gdzie skuteczne obniżenie temperatury poprzez wietrzenie jest niemalże niemożliwe, ponieważ temperatury na zewnątrz przez zdecydowaną część dnia przekraczają 35°C, a współczynnik wilgotności powietrza wzrasta nawet do 80%. W takich przypadkach zmuszeni jesteśmy do korzystania z urządzeń obniżających temperaturę, jak wiatraki czy klimatyzacja, która nie zalicza się do rozwiązań ani ekologicznych, ani energooszczędnych.

Należy jednak pamiętać, że wysoce niezalecanym jest otwieranie okien w bardzo upalne i duszne dni, ponieważ w ten sposób do domu przedostaje się tropikalne powietrze, a temperatura wzrasta.

Za ciepło? Pomyśl o tym wcześniej

Sposobem na obniżenie temperatury w domu podczas upałów jest zachowanie możliwie największej izolacji wnętrza. Praktyka ta wpisuje się w założenia budownictwa pasywnego, gdzie zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym również okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, pozwala zapewnić temperaturę wewnętrzną nie przekraczającą 25°C oraz wilgotności powietrza na poziomie około 30% - 40%. Warto podkreślić, iż technologia ta pozwala osiągnąć wskazane parametry powietrza wewnątrz przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego zapotrzebowania na energię.

- Aby możliwe było stworzenie takiej przestrzeni, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze trzeba pamiętać o ograniczeniu źródeł ciepła, które często niepotrzebnie dogrzewają nasze domy. Wyróżniamy wewnętrzne i zewnętrzne źródła ciepła. Ograniczeniu generowania ciepła wewnątrz budynków sprzyja przede wszystkim wybór energooszczędnych urządzeń i sprzętu elektrycznego. Ogromne znaczenie ma również świadome i racjonalne wykorzystanie wszelkich przedmiotów elektrycznych, które generują ciepło. Korzystanie z urządzeń starej technologii, które podczas użytkowania osiągają bardzo wysokie temperatury sprawia, że słupek rtęci wewnątrz rośnie razem z nimi  – mówi ekspert Awilux.

Drugą zasadą umożliwiającą stworzenie zdrowej i klimatycznej przestrzeni jest wykorzystanie materiałów izolacyjnych wysokiej jakości. - Minimalizacja nagrzewania pomieszczenia na skutek warunków atmosferycznych możliwa jest przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji budynku. Największą rolę w tym przypadku ogrywa oczywiście izolacja dachu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku lokalizacji domu. Jeśli wiemy, że budynek będzie mocno eksponowany na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów dachu oraz elewacji – dodaje Rafał Buczek.

Stolarka otworowa w walce z upałem

Bardzo ważnym elementem redukującym nagrzewanie się wnętrza budynku jest jego szczelność, na którą w głównej mierze wpływa klasa i jakość zastosowanych okien i drzwi. Parametry izolacyjne okien nabierają szczególnego znaczenia, gdy w budynku zastosowano duże przeszklenia.

- Istotnym elementem wyposażenia domu nierozerwalnie związanym z oknami są różnorodne systemy osłonowe. Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania mające na celu ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń. Wśród osłon okiennych wyróżniamy rolety czy żaluzje. Każda z nich ma swoje zadanie. Roleta jest wielofunkcyjnym wykończeniem okna. Gwarantuje nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również chroni przed promieniami słonecznymi, wiatrem i zimnem. Wybór typu rolety zależy między innymi od tego, na jakim etapie budowy domu podejmujemy decyzję o jej zakupie. Na rynku dostępne są rolety spełniające potrzeby funkcjonalne i coraz bardziej zaawansowane oczekiwania estetyczne. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, które mają możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania oraz podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Odpowiedni wybór oraz stosowanie systemów osłonowych pozwala na stworzenie przyjemnych warunków do przebywania w domu czy mieszkaniu nawet w bardzo upalne dni.

Walka z upałem to nie walka z wiatrakami. Istnieje szereg sposobów na obniżenie lub zachowanie temperatury wewnątrz domu czy mieszkania. Zmieniający się klimat daje jednak wiele do myślenia przyszłym inwestorom, którzy szczególną uwagę powinni poświęcić właściwej izolacji chroniącej mieszkańców przed ciepłem i wysoką wilgotnością oraz szczelności okien, dzięki którym możliwe jest zachowanie mikroklimatu.

 

Dodatkowe informacje o firmie Awilux:

Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem Awilux Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.: dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Awilux Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów SCHÜCO oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu Awilux dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.

 


Roleta zewnętrzna
Źródło: Awilux

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe uchronią wnętrza domów przed niechcianymi promieniami słońca.
Źródło: Awilux


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test