Materiał dla opornych
Jednym z artykułów, które z powodzeniem możemy wykorzystać w naszych zmaganiach jest beton. Już od paru sezonów jest chętnie wykorzystywany na blatach, a nawet ścianach i podłogach, dlaczego więc nie wypróbować tego modnego tworzywa do zabawy w DIY? Ozdoby otrzymane z mieszanki cementu i kruszywa mogą nadać naszemu mieszkaniu oryginalnego charakteru, a własnoręczne wykonanie doda im niepowtarzalności i dostarczy wiele satysfakcji. Dodatkowo, beton jest bardzo prosty „w obsłudze”, poradzą więc sobie z nim nawet najbardziej niedoświadczeni w tematyce rękodzieła. Zanim rozpoczniemy pracę, musimy oczywiście zaopatrzyć się w materiał. Jaki rodzaj mieszanki najlepiej sprawdzi się do tego typu prac? Dobrze nabyć produkt przeznaczony do wykonywania drobnych robót betoniarskich i elementów tzw. małej architektury, na przykład Baumit Beton B20. Na instrukcji podanej na opakowaniu znajdziemy informacje na temat tego, jak mieszać go z wodą, by uzyskać optymalne parametry wytrzymałościowe, a po kilku minutach możemy już rozpocząć zabawę. Przydatne będzie również mieszadełko oraz rękawiczki, a dodatkowe akcesoria zależą od kształtu, który chcemy uzyskać i naszej pomysłowości. Poniżej nasze propozycje na betonowe dekoracje.
Ogrodowe donice
Sezon ogrodowy zaczął się już na dobre, a każdy z miłośników spędzania czasu w otoczeniu zieleni z pewnością zastanawia się, w jaki sposób w tym roku urozmaicić wygląd tego miejsca. Od paru sezonów modne są betonowe donice. Możemy je bez problemu wykonać sami, nawet jeśli precyzyjne, ręczne prace nie należą do naszych mocnych stron – ewentualne niedoskonałości mogą sprawić, że będą one jeszcze ciekawszym dodatkiem. Jak podpowiada Aleksandra Gilewska z firmy Baumit, do ich wykonania potrzebować będziemy dwa wiaderka (większe i mniejsze), naczynie do rozmieszania betonu oraz mieszadełko i papier ścienny. Zalejmy mieszankę wodą, mając na uwadze zalecenia producenta w tym zakresie, po czym uzyskaną masą zalejmy spód większego wiaderka i odczekajmy godzinę aż zastygnie. Następnie do mniejszego wiaderka wlewamy wodę, po czym umieszczamy je w środku większego, a następnie wypełniamy betonem przestrzeń między dwoma naczyniami. Po 48 godzinach wylewamy wodę i oddzielamy wewnętrzne naczynie od cementu. Jeśli masa trzyma formę możemy spróbować usunąć również zewnętrzne wiaderko, jeśli nie, odczekajmy jeszcze jeden dzień. Na koniec suchą donicę przetrzyjmy papierem ściernym i gotowe – uzyskaliśmy piękny element dekoracyjny do naszego ogrodu lub balkonu.
Świeczniki
Innym dodatkiem, który możemy wykonać bez trudu jest betonowa miska – świecznik, do zrobienia której potrzebować będziemy nadmuchanego balona. Na początku włóżmy go do szerokiego pojemnika „ogonkiem” do dołu. Dla stabilizacji możemy wspomóc się kamieniami lub innymi niewielkimi przedmiotami. Następnie zakładamy rękawiczki i przechodzimy do najważniejszego punktu – na balon ręcznie nakładamy betonową masę, tworząc kształt misy. Warto postarać się, aby faktura była nieregularna i ciekawa, uzyskamy wtedy jeszcze bardziej oryginalny wygląd. Kiedy masa wyschnie, balon wystarczy przekuć i gotowe! Dla ciekawszego efektu środek można pomalować akrylową farbą. Za pomocą plastikowych butelek po napojach również możemy wyczarować stylowy element dekoracyjny. Mechanizm jest dokładnie taki sam jak w przypadku donicy ogrodowej – z dużej butelki odetnijmy taką część, jaka będzie nam potrzebna, zalejmy betonem na odpowiednią wysokość, a do środa włóżmy mniejszą butelkę. Po wyschnięciu usuńmy butelki i przetrzyjmy uzyskany kształt papierem ściernym. Formę możemy dowolnie pokolorować farbą w spray i użyć np. jako świecznik lub znaleźć jej inne zastosowanie według naszych potrzeb.
W betonowych dekoracjach ogranicza nas jedynie wyobraźnia. DIY z użyciem tego materiału to sposób na uzyskanie modnych i stylowych elementów dekoracyjnych oraz kreatywne zajęcia, któremu możemy poświęcić wolną chwilę. To dobra okazja, aby dać ujście artystycznym wizjom lub po prostu opcja na wspólna zabawę dla wszystkich domowników.
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 25 lat firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.
Napisz komentarz
Komentarze