Reklama

„Biegnąc z wilkami” – nowa wystawa w Zamku Książąt Pomorskich

„Biegnąc z wilkami” – nowa wystawa w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, prezentuje prace 38. artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, których inspiracją były popularne w krajach bałtyckich, a zwłaszcza w Estonii, opowieści, baśnie, legendy, podania o wilkach i wilkołakach.
„Biegnąc z wilkami” – nowa wystawa w Zamku Książąt Pomorskich

W interpretacji bałtyckich ilustratorów opowieści o wilkach i wilkołakach zyskują całkiem nowy wyraz. Część prac nawiązuje do tego, co dostrzegła Clarissa Pinkola Estés, autorka słynnej książki „Biegnąca z wilkami” – do podobieństwa między wilkami i kobietami, które łączą m. in. takie cechy jak „wytrzymałość, siła, cierpliwość, ciekawość, odwaga, zamyślenie i witalność”.

 

Ekspozycję przygotowało Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej. Kuratorką wystawy jest znana estońska ilustratorka Viive Noor.

 

„Biegnąc z wilkami” oglądać można w zamkowej Galerii Przedmiotu do 28 lipca.

 

Zamek zbudował wokół tej wystawy specjalny program wydarzeń towarzyszących.

 

Podczas wernisażu odbędzie się performance „Portret lasu. Ludzie z mgły” Teatru Piwnica przy Krypcie, w wykonaniu szczecińskich aktorów Mai Bartlewskiej i Mateusza Wiśniewskiego. Reżyseria, opracowanie tekstu i plastyka ruchu Arkadiusz Buszko, muzyka Tomasz Lewandowski, scenografia i kostiumy Grupa Mixer, multimedia Pushka Studio.

 

Ta sama ekipa teatralna przygotowała także przedpremierowe pokazy spektaklu „Olbrzymek” dla młodzieży i dorosłych. Można je będzie zobaczyć na zamkowym dziedzińcu w lipcu (5, 20 i 27 lipca) po zmroku, o godz. 22.

 

W Kinie Zamek do 13 czerwca trwa Przegląd filmów - Wilcze opowieści, podczas którego zobaczyć można filmy dla dzieci i dorosłych: przygodowy „Alfa” anime „Wilcze dzieci”, horror Adriana Panka „Wilkołak” czy dwie znakomite ekranizacje „Biały Kieł” na podstawie powieści Jacka Londona i „Pokot”, kryminał w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, na podstawie książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

 

W środę 12 czerwca o godz. 11 w cyklu „Literownia. Spotkania młodych czytelników” w Zamku odbędą się warsztaty pod hasłem „Wilki bajkowe i niebajkowe”. Poprowadzi je Marta Wróblewska. Uczestnicy „Literowni” zapoznają się z baśniowymi postaciami wilków, ale także zostaną wprowadzeni w świat prawdziwych wilczych zwyczajów, poprzez głośną lekturę fragmentów książki Adama Wajraka „Wilki” oraz gry i zabawy. Warsztatowicze zwiedzą także wystawę „Biegnąc z wilkami”. Wstęp wolny, ale na niezwykle popularną „Literownię” obowiązuje rezerwacja grup ( [email protected], 91 43 483 27).

 

Finisaż „Biegnąc z wilkami” – w niedzielę 28 lipca. W programie m. in.: Legendy pomorskie (godz. 12, Dziedziniec Menniczy) i godz. 16 - koncert EthnoFlow, inspirowany tematyką wystawy.

 

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Biegnąc z wilkami

7.06 - 28.07.2019

Wernisaż wystawy 6 czerwca (czwartek) o godz. 17.00, wstęp wolny.

 

Szczegóły i bilety – zamek.szczecin.pl

 

W załączeniu – prace z wystawy/ Materiały Ambasada Estonii

W opisie nazwisko autora pracy



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test