Reklama

Poseł Sylwester Chruszcz repolonizuje nazwy miast na znakach drogowych

Walkę o polskie nazwy na znakach poseł Chruszcz rozpoczął w czasie IV kadencji do Parlamentu Europejskiego w latach 2004 – 2009. Wówczas to w Niemczech funkcjonowały wyłącznie niemieckie nazwy polskich miast: „Stettin”, „Breslau” czy „Greifenhagen” (Zdjęcie 1.). Fakt ten doskwierał wielu polskim kierowcom. Wówczas to poseł Chruszcz interweniował w Komisji Europejskiej. Wskazał na potrzebę zmiany nazewnictwa z jednojęzycznych (Niemieckich) na dwujęzyczne (Niemiecko, Polskie) (Załącznik 1). Komisja wyraziła aprobatę dla zmian. Obecnie mamy nazwy dwujęzyczne (Zdjęcie 2).
Poseł Sylwester Chruszcz repolonizuje nazwy miast na znakach drogowych

Poseł Chruszcz jako zastępca przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury zainicjował posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury odnośnie repolonizacji nazw znaków drogowych prowadzących do: Wilna, Lwowa, Budziszyna i Królewca. Odbył także wiele spotkań w Ministerstwie Infrastruktury, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Zaangażowanie i praca doprowadziła do sukcesu inicjatywy. Poseł Chruszcz wspomina, że odrobił wieloletnie zaniedbanie polskiej dyplomacji. Kwintesencją pracy było rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Załącznik 2). Link:   
 https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nazwy-zagranicznych-miast-na-znakach-drogowych-beda-zapisywane-takze-po-polsku



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uzicuviwmuten 05.09.2019 15:47
Komentarz usunięty

uetakemrig 05.09.2019 15:23
Komentarz usunięty

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MongolianTreść komentarza: Kazdy ma swój sposób na jesienna chandrę. U mnie jest leżenie pod ciepłym kocem wool & cashmere, i czytanie ciekawej książki :)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Przytulny dom i jesienna aura – jak poczuć się lepiej kiedy za oknem zimno i wieje?Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?
Reklama
test