Prezentowane na festiwalu kino porusza zagadnienia przemian i społecznego dojrzewania wschodnich sąsiadów, kształtowania ich tożsamości oraz wojny, która stopniowo znika z międzynarodowych nagłówków. W Kinie Pionier 1907 w Szczecinie przegląd potrwa od 15 do 20 listopada, a w jego trakcie zobaczyć będzie można sześć wysoko ocenianych najnowszych produkcji kinematografii Ukrainy.
Podczas przeglądu filmowego, którego replika odbędzie się w Szczecinie zaprezentowanych zostanie sześć filmów, stanowiących wybór propozycji z bogatego programu najnowszych ukraińskich produkcji. Prezentowane filmy zdobyły duże międzynarodowe uznanie, a większość nich będzie miała na festiwalu swoje polskie premiery. Przegląd rozpocznie się od pokazu zeszłorocznego laureata Ukraina! Festiwal Filmowy, filmu „La Palisiada”.
Bilety do nabycia na stronie www.pionier1907.pl
PROGRAM 9. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY W KINIE PIONIER 1907 W SZCZECINIE
15 LISTOPADA (PIĄTEK), GODZ. 17:00
LA PALISIADA (tytuł oryginalny Ля Палісіада)
Opowieść o dwóch strzałach i kilku śmierciach - dosłownych i metaforycznych - opowiedziana w postsowieckim stylu neo-noir. Ukraina, 1996 rok. 5 miesięcy przed moratorium na wykonywanie kary śmierci, dwóch starych przyjaciół, detektyw policji i psychiatra sądowy, badają sprawę morderstwa swojego kolegi. Dawno temu obaj byli zakochani we wdowie po zmarłym. Akcja toczy się kilka miesięcy przed podpisaniem przez Ukrainę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazującej kary śmierci, kiedy kraj po uzyskaniu niepodległości w 1991 r. wciąż tkwi w swego rodzaju stagnacji postsowieckiego kontinuum.
Bohaterowie zanurzeni w skomplikowanej sprawie i dawno zapomnianych wspomnieniach, tworzą przyszłość, w której ich dzieci będą musiały żyć, dziedzicząc niezrealizowane aspiracje swoich rodziców.
Unikalny styl wizualny filmu został stworzony przy użyciu szeregu technik celuloidowych i cyfrowych, w tym retro kamery wideo, której ostatnie zachowane kasety zostały zamówione z różnych miejsc na całym świecie.
Reżyseria: Philip Sotnychenko
Scenariusz: Philip Sotnychenko
Zdjęcia: Volodymyr Usyk
Obsada: Andrii Zhurba, Novruz Hikmet,Oleksandr Parkhomenko, Valeria Oleinikova, Olena Mamchur, Oleksandr Maleev, Stepan Barabash, Sergiy Luzanovsky, Aleksandr Mavrits, Yarema Malashchuk
Gatunek: dramat kryminalny
Ukraina 2023, 100’
Język ukraiński
Napisy polskie
Nagrody
MFF w Rotterdamie 2023 - nagroda FIPRESCI
MFF w Wilnie 2023 - najlepszy europejski debiut
MFF w Sarajewie 2023 - najlepszy reżyser
16 LISTOPADA (SOBOTA), GODZ. 17:00
SMAK WOLNOŚCI
Młoda kucharka Waria pracuje w przydrożnej knajpie, gdzie nikt nie potrzebuje jej “eleganckich potraw”. Decyduje się uciec jak najdalej od domu, do prawdziwej stolicy restauracji, aby pokazać, że jest w stanie być szefową kuchni w europejskiej restauracji. Po licznych nieudanych próbach, aby otrzymać posadę kucharki w ekskluzywnych restauracjach, Waria dopisuje do swojego CV doświadczenie pracy w stołecznej restauracji pod okiem znanego szefa kuchni. I to zaczyna działać! Jednak teraz musi poradzić sobie w konkurencyjnym środowisku, gdzie nikt nie może odkryć jej tajemnicy. Zwrot akcji następuje w momencie, kiedy w swoim mieszkaniu Waria znajduje nieznaną jej starą książkę kucharską Olgi Franko, która zmienia jej nastawienie do własnych tradycji kulinarnych.
Wśród doborowej obsady znajdują się takie nazwiska jak Irma Vitovska, Jamala, Iryna Kudashova czy Tomasz Sobczak. Film jest aktualnie hitem w ukraińskich kinach.
Reżyseria Alexandr Berezan
Scenariusz Olena Moretsova-Shulyk
Zdjęcia Yevgeniy Usanov
Obsada Iryna Kudashova, Irma Vitovska, Kostyantyn Temlyak, Tomasz Sobczak, Tetyana Malkova, Pavlo Li, Viktor Storozhenko, Vadym Kucenok, Jamala
Język ukraiński
Napisy polskie
Kraj Ukraina 2023, 116’
Gatunek: komedia
17 LISTOPADA (NIEDZIELA), GODZ. 17:00
SZKLANY DOM (tytuł oryginalny Дім За Склом)
SEKCJA: KONKURS FABULARNY
Życie ambitnej architektki Victorii zmienia się po zniknięciu jej córki oskarżonej o handel narkotykami. Victoria rozpoczyna własne śledztwo i próbuje udowodnić niewinność córki oraz uniknąć utraty ważnego projektu.
Reżyseria Taras Dron
Scenariusz Taras Dron, Jakub Prysak, Igor Savychenko
Zdjęcia Oleksandr Pozdnyakov
Montaż Sandra Ksepka
Muzyka Mykyta Moiseiev
Obsada Iryna Ostrovska, Oleksandr Bashkirov, Dariіa Fedyna, Irma Vitovska-Vantsa
Producent Igor Savychenko, Valeria Sochyvets, Sergei Konnov, Taras Dron
Język ukraiński
Napisy polskie
Gatunek: dramat, thriller
Kraj Ukraina, Cypr, Rumunia, Niemcy 2023, 108’
18 LISTOPADA (PONIEDZIAŁEK), GODZ. 17:00
REDAKCJA (tytuł oryginalny Редакція)
SEKCJA: KONKURS FABULARNY
Na dzikich stepach południowej Ukrainy młody badacz przyrody o imieniu Yura szuka zagrożonego gatunku świstaka, ale zamiast tego jest świadkiem zbrodni. Chcąc ujawnić prawdę, Yura zabiera swoje zdjęcia do redakcji lokalnej gazety.Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że nikomu tam nie zależy na dochodzeniu sprawiedliwości. Podczas gdy zbliża się wielka wojna zaczyna jawić się nad horyzontem, naiwny światopogląd Yury rozpada się w burzy fałszywych wiadomości, sfałszowanych wyborów politycznych i tajemniczych rytuałów. Podczas swojej podróży bohater ma zamiar dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest - zagrożonym gatunkiem, dobrym człowiekiem czy po prostu przegranym? Film został nakręcony w Chersoniu i regionie, tuż przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę. Jest dedykowany montażyście Viktorowi Onysko, który zginął na froncie.
Reżyseria Roman Bondarchuk
Scenariusz Dar'ya Averchenko, Roman Bondarchuk, Alla Tyutyunnik
Zdjęcia Vadym Ilkov
Montaż Viktor Onysko, Nikon Romanchenko
Muzyka Anton Baibakov
Obsada Dmytro Bahnenko, Zhanna Ozirna, Rymma Ziubina, Andrii Kyrylchuk, Oleksandr Shmal, Vasyl Kukharskyi, Maksim Kurochkin
Producent Darya Averchenko, Darya Bassel
Język ukraiński, angielski
Napisy polskie
Gatunek: dramat
Kraj Ukraina, Niemcy, Słowacja, Czechy 2024 / 126’
19 LISTOPADA (WTOREK), GODZ. 17:00
GLYADYELOV
PREMIERA POLSKA
SEKCJA KONKURS DOKUMENTALNY
Oleksandr Glyadyelov to ukraiński mistrz dokumentalnej fotografii czarno-białej. Od początku lat 80. do dziś tworzy unikalną kronikę naszych czasów. Fotografując wojny w Naddniestrzu, Czeczenii, Azerbejdżanie i dokumentując wojnę rosyjsko-ukraińską od 2014 roku, Oleksandr był przekonany, że atak Rosji na Ukrainę na pełną skalę jest nieunikniony.
Narratorami filmu są fotografie Glyadyelova i przedstawieni na nich ludzie. „Glyadyelov” to film obserwacji, film voyeuryzmu. Podróżując z fotografem od Kijowa i Bukaresztu po Charków, Odessę i Iłowajsk, od lat 90. do 2022 roku, od bezdomnych dzieci ulicy po przerażające wojny rozpętane przez Rosję, widz staje się rozmówcą z bohaterami filmu. Razem z Oleksandrem Glyadyelovem przemierzają drogę od nieuchronności bieżących wydarzeń do wiary w triumf dobra.
Reżyseria Ksenia Kravtsova
Scenariusz Inokentii Vyrovyi
Zdjęcia Vladyslav Nechyporenko
Montaż Dmytro Chaika
Muzyka Anton Baibakov
Obsada Oleksander Glyadyelov, Oleksii Moroz, Captain Andrii "Apis", Volodymyr Grekov, Andrii Slavutskii, o. Oleksander Chumakov, Jurgen Kreftner, Matvei Vaisberg, Viktoria Ivleva
Producent Inokentii Vyrovyi, Eric Holland
Język ukraiński
Napisy polskie
Ukraina 2024, 97’
20 LISTOPADA (ŚRODA), GODZ. 17:00
LUDZIE
SEKCJA: KONKURS FABULARNY
Poruszająca opowieść o poświęceniu, odwadze i sile ludzkiego ducha, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z ogarniętej wojną Ukrainy. Opowieść o ludziach zmuszonych żyć w nieludzkich czasach. Surowa, naturalistyczna w formie, zrealizowana z dokumentalistyczną wrażliwością. Reżyserami filmu są Maciej Ślesicki („Tato”, „Sara”), który napisał także scenariusz oraz Filip Hillesland. Za zdjęcia odpowiada Mateusz Pastewka („Juliusz”). W produkcję zaangażowani zostali także studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej. W filmie występują m.in. Cezary Pazura („Psy”) i Oksana Cherkashyna („Zielona granica”).
„Tą historią składamy hołd tym ofiarom wojny w Ukrainie, o których nie mówi się w medialnych relacjach. Chcemy pokazać historie zwykłych ludzi, którzy doświadczyli wojny w sposób tragiczny - we własnych domach. Przypominamy jednocześnie o obowiązku pomocy wszystkim ofiarom wojny i konieczności dalszego wsparcia społeczności ukraińskiej.” – EKIPA FILMU
Kiedy wybucha wojna w Ukrainie, pięć kobiet zostaje zmuszonych do podjęcia desperackiej walki, by ocalić siebie oraz swoich najbliższych. Lekarka, która staje przed ogromnym dylematem moralnym. Niewidoma dziewczynka, która zostaje opiekunką grupy sierot. Nastolatka, która za wszelką cenę usiłuje ocalić swoją malutką siostrę. Starsza kobieta, która po wielu latach wspólnego życia traci męża. Matka, która rusza na front, by odnaleźć syna. Ich przeplatające się losy łączą się w symboliczną opowieść o człowieczeństwie i przypominają, że wojna toczy się tuż za rogiem.
Reżyseria: Maciej Ślesicki & Filip Hillesland
Scenariusz: Maciej Ślesicki
Zdjęcia: Mateusz Pastewka
Scenografia: Włodzimierz Szyrle
Kostiumy: Mariia Kero, Galyna Górska
Charakteryzacja: Magda Malejko, Mirella Zawiszewska
Montaż: Piotr Gorszczyński
Dźwięk: Maciej Amilkiewicz, Maciej Pawłowski
Producent: Maciej Ślesicki, Warszawska Szkoła Filmowa
Obsada: Mariia Shtofa, Cezary Pazura, Afina Ostapenko, Hryhorii Horobchuk, Daniel Dziubynskyi, Oksana Cherkashyna, Nina Naboka
Gatunek: dramat, wojenny
Kraj Polska 2024,119’
Napisz komentarz
Komentarze