Przegląd polskiego monodramu Contra plures jest pierwszą inicjatywą, która ma na celu pokazanie szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. To szczególny rodzaj spektaklu, gdzie na scenie obserwujemy tylko jednego aktora i możemy w pełni podziwiać aktorski kunszt i kreację. Wydarzenie to rozpocznie się już w sierpniu, a trwać będzie do listopada. Zamek zaprosił ośmioro znanych i wspaniałych aktorek i aktorów, których widzowie będą mogli zobaczyć na scenach w przestrzeni Zamku oraz w Teatrze Brama w Goleniowie.
Contra plures rozpocznie spektakl „Simona K. wołająca na puszczy” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. To opowieść o Simonie Kossak, kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności, a przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie mierzyła się z oczekiwaniami rodziny, nazwiskiem obarczonym legendą kilku pokoleń artystów, a także własnym wyobrażeniem o tym, czym jest szczęście. Wybrała życie w odosobnieniu, wśród przyrody i zwierząt, w obronie których walczyła do końca swoich dni. Spektakl odbędzie się 22 sierpnia (czwartek) o godz. 20:00.
Kolejna sierpniowa propozycja to monodram „Nazywam się Szwejk, Józef Szwejk”, w którym wystąpi szczecinianin Mirosław Bieliński. Porusza w nim temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który tylko dzięki dobroduszności i dziecięcej naiwności potrafi odnaleźć się w wojennej rzeczywistości. Na pierwszy występ aktora przed szczecińską publicznością Zamek zaprasza w sobotę 31 sierpnia o godz. 20:00.
We wrześniu na zamkowej teatralnej scenie gościć będzie Andrzej Róg w adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Aktor i jednocześnie reżyser monodramu skupia się w nim na problemach swojego pokolenia oraz młodych ludzi, a interaktywny charakter akcji sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl. Wydarzenie rozpocznie się 1 września (niedziela) o godz. 20:00.
„Kolega Mela Gibsona” to znany już niektórym szczecinianom monodram autorstwa tekściarza i satyryka Tomasza Jachimka, który w ubiegłych latach pojawił się w repertuarze zamkowego Teatru Piwnica przy Krypcie. Opowiada o śmiesznostkach, przyzwyczajeniach i wadach aktorów, a jego bohater – w tej roli Adam Dzieciniak – staje się swego rodzaju zwierciadłem, w odbiciu którego przeglądając się zaczynamy również u siebie dostrzegać pewne kwestie. Na spektakl Zamek zaprasza 21 września (sobota) o godz. 17:00.
A już kolejnego dnia, w niedzielę 22 września o godz. 19:00 monodram „Historia Jakuba”, w którym występuje Łukasz Lewandowski. Bohaterem jest ksiądz i filozof, który podejmuje niełatwą próbę poznania swojej prawdziwej tożsamości. Opowieść pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie. Spektakl wyjątkowo odbędzie się w Teatrze Brama w Goleniowie.
Kolejnym gościem Contra plures będzie Piotr Cyrwus, który wystąpi w monodramie „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Starszy lejtnant Michaił Zubow wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Jakie wyciągnie wnioski? O tym widzowie przekonają się w niedzielę 29 września o godz. 19:00.
Pod koniec października Zamek zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Bogdańską, która wystąpi w sztuce „Nie lubię pana, panie Fellini”. To biograficzna opowieść o Giulietcie Masinie, znakomitej włoskiej aktorce, partnerce życiowej Federica Felliniego i gwieździe jego legendarnych filmów. Monodram staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Przed spektaklem planowane jest spotkanie z reżyserem i aktorem Markiem Koterskim. Wydarzenie rozpocznie się 26 października w sobotę o godz. 18:00.
Ostatni ze spektakli, kończący przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, zostanie ogłoszony już niebawem. Bilety na wszystkie wydarzenia są dostępne w Centrum Informacji (wejście I, Dziedziniec Menniczy) oraz online na bilety.zamek.szczecin.pl
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.
CONTRA PLURES
Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Sierpień – listopad 2024
SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY
22 sierpnia (czwartek), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Występuje: Agnieszka Przepiórska
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Bohaterka z podziwu godną determinacją przez całe życie z czymś się zmagała – z oczekiwaniami rodziny liczącej na to, że urodzi się chłopcem, z nazwiskiem obarczonym legendą kilku pokoleń artystów, z odrzuceniem, z własnym wyobrażeniem na temat szczęścia... Ostatecznie wybrała życie w odosobnieniu, pośród umiłowanej przyrody i zwierząt. W obronie ich praw walczyła do końca życia.
NAZYWAM SIĘ SZWEJK, JÓZEF SZWEJK
31 sierpnia (sobota), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Występuje: Mirosław Bieliński
Spektakl opowiada o idiotyzmie i bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności. Demaskuje głupotę przełożonych i rządzących.
KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg
W teatralnej adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym...”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki. Dzięki wspaniałej literaturze śmiech widowni miesza się z głęboką refleksją. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.
KOLEGA MELA GIBSONA
21 września (sobota), godz. 17:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 30 zł
Reżyseria: Waldemar Patlewicz
Występuje: Adam Dzieciniak
Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu… ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie.
HISTORIA JAKUBA
22 września (niedziela), godz. 19:00
Goleniów, Teatr Brama
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Aldona Figura
Występuje: Łukasz Lewandowski
Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne. Osobista historia Jakuba pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie.
ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ
29 września (niedziela), godz. 19:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Tomasz Obara
Występuje: Piotr Cyrwus
Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?
NIE LUBIĘ PANA, PANIE FELLINI
26 października (sobota), godz.18:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Marek Koterski
Występuje: Małgorzata Bogdańska
Biograficzna opowieść o Giulietcie Masinie, znakomitej włoskiej aktorce, partnerce życiowej Federica Felliniego i gwieździe jego legendarnych filmów, takich jak ”La Strada”, „Niebieski ptak”, „Noce Cabirii” czy „Giulietta i duchy”. Cała narracja głównej bohaterki koncentruje się na jej uczuciach, a także niezwykle trudnych relacjach z Fellinim, zarówno na stopie zawodowej, jak i małżeńskiej. Spektakl staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża.
Przed spektaklem planowane jest spotkanie z reżyserem i aktorem Markiem Koterskim.
SPEKTAKL NIESPODZIANKA
Napisz komentarz
Komentarze