Reklama

Wyjątkowy przegląd polskiego monodramu w Zamku

Contra plures to niecodzienna okazja do spotkania z dorobkiem polskiego monodramu. W programie wydarzenia zarówno znane kreacje, jak i najnowsze propozycje twórców młodego pokolenia. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na osiem spektakli w wykonaniu znakomitych aktorów i aktorek.
Wyjątkowy przegląd polskiego monodramu w Zamku

Przegląd polskiego monodramu Contra plures jest pierwszą inicjatywą, która ma na celu pokazanie szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. To szczególny rodzaj spektaklu, gdzie na scenie obserwujemy tylko jednego aktora i możemy w pełni podziwiać aktorski kunszt i kreację. Wydarzenie to rozpocznie się już w sierpniu, a trwać będzie do listopada. Zamek zaprosił ośmioro znanych i wspaniałych aktorek i aktorów, których widzowie będą mogli zobaczyć na scenach w przestrzeni Zamku oraz w Teatrze Brama w Goleniowie.

 

Contra plures rozpocznie spektakl „Simona K. wołająca na puszczy” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. To opowieść o Simonie Kossak, kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności, a przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie mierzyła się z oczekiwaniami rodziny, nazwiskiem obarczonym legendą kilku pokoleń artystów, a także własnym wyobrażeniem o tym, czym jest szczęście. Wybrała życie w odosobnieniu, wśród przyrody i zwierząt, w obronie których walczyła do końca swoich dni. Spektakl odbędzie się 22 sierpnia (czwartek) o godz. 20:00.

 

Kolejna sierpniowa propozycja to monodram „Nazywam się Szwejk, Józef Szwejk”, w którym wystąpi szczecinianin Mirosław Bieliński. Porusza w nim temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który tylko dzięki dobroduszności i dziecięcej naiwności potrafi odnaleźć się w wojennej rzeczywistości. Na pierwszy występ aktora przed szczecińską publicznością Zamek zaprasza w sobotę 31 sierpnia o godz. 20:00.

 

We wrześniu na zamkowej teatralnej scenie gościć będzie Andrzej Róg w adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Aktor i jednocześnie reżyser monodramu skupia się w nim na problemach swojego pokolenia oraz młodych ludzi, a interaktywny charakter akcji sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl. Wydarzenie rozpocznie się 1 września (niedziela) o godz. 20:00.

 

„Kolega Mela Gibsona” to znany już niektórym szczecinianom monodram autorstwa tekściarza i satyryka Tomasza Jachimka, który w ubiegłych latach pojawił się w repertuarze zamkowego Teatru Piwnica przy Krypcie. Opowiada o śmiesznostkach, przyzwyczajeniach i wadach aktorów, a jego bohater – w tej roli Adam Dzieciniak – staje się swego rodzaju zwierciadłem, w odbiciu którego przeglądając się zaczynamy również u siebie dostrzegać pewne kwestie. Na spektakl Zamek zaprasza 21 września (sobota) o godz. 17:00.

 

A już kolejnego dnia, w niedzielę 22 września o godz. 19:00 monodram „Historia Jakuba”, w którym występuje Łukasz Lewandowski. Bohaterem jest ksiądz i filozof, który podejmuje niełatwą próbę poznania swojej prawdziwej tożsamości. Opowieść pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie. Spektakl wyjątkowo odbędzie się w Teatrze Brama w Goleniowie.

 

Kolejnym gościem Contra plures będzie Piotr Cyrwus, który wystąpi w monodramie „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Starszy lejtnant Michaił Zubow wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Jakie wyciągnie wnioski? O tym widzowie przekonają się w niedzielę 29 września o godz. 19:00.

 

Pod koniec października Zamek zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Bogdańską, która wystąpi w sztuce „Nie lubię pana, panie Fellini”. To biograficzna opowieść o Giulietcie Masinie, znakomitej włoskiej aktorce, partnerce życiowej Federica Felliniego i gwieździe jego legendarnych filmów. Monodram staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Przed spektaklem planowane jest spotkanie z reżyserem i aktorem Markiem Koterskim. Wydarzenie rozpocznie się 26 października w sobotę o godz. 18:00.

 

Ostatni ze spektakli, kończący przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, zostanie ogłoszony już niebawem. Bilety na wszystkie wydarzenia są dostępne w Centrum Informacji (wejście I, Dziedziniec Menniczy) oraz online na bilety.zamek.szczecin.pl

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

 

CONTRA PLURES

Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Sierpień – listopad 2024

 

SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY 

22 sierpnia (czwartek), godz. 20:00

Duży Dziedziniec

Bilety: 50 zł

Występuje: Agnieszka Przepiórska 

Reżyseria: Anna Gryszkówna 

Bohaterka z podziwu godną determinacją przez całe życie z czymś się zmagała – z oczekiwaniami rodziny liczącej na to, że urodzi się chłopcem, z nazwiskiem obarczonym legendą kilku pokoleń artystów, z odrzuceniem, z własnym wyobrażeniem na temat szczęścia... Ostatecznie wybrała życie w odosobnieniu, pośród umiłowanej przyrody i zwierząt. W obronie ich praw walczyła do końca życia.

 

 

NAZYWAM SIĘ SZWEJK, JÓZEF SZWEJK 

31 sierpnia (sobota), godz. 20:00

Duży Dziedziniec

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Sławomir Gaudyn 

Występuje: Mirosław Bieliński 

Spektakl opowiada o idiotyzmie i bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności. Demaskuje głupotę przełożonych i rządzących.

 

KAMIEŃ NA KAMIENIU 

1 września (niedziela), godz. 20:00

Duży Dziedziniec

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Andrzej Róg 

Występuje: Andrzej Róg 

W teatralnej adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym...”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki. Dzięki wspaniałej literaturze śmiech widowni miesza się z głęboką refleksją. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

 

KOLEGA MELA GIBSONA 

21 września (sobota), godz. 17:00 

Duży Dziedziniec

Bilety: 30 zł

Reżyseria: Waldemar Patlewicz 

Występuje: Adam Dzieciniak 

Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu… ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie.

 

HISTORIA JAKUBA 

22 września (niedziela), godz. 19:00 

Goleniów, Teatr Brama

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Aldona Figura 

Występuje: Łukasz Lewandowski 

Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne. Osobista historia Jakuba pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie.

 

ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ 

29 września (niedziela), godz. 19:00 

Sala Kina Zamek

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Tomasz Obara 

Występuje: Piotr Cyrwus 

Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?

 

NIE LUBIĘ PANA, PANIE FELLINI 

26 października (sobota), godz.18:00 

Sala Kina Zamek

Bilety: 50 zł

Reżyseria: Marek Koterski 

Występuje: Małgorzata Bogdańska 

Biograficzna opowieść o Giulietcie Masinie, znakomitej włoskiej aktorce, partnerce życiowej Federica Felliniego i gwieździe jego legendarnych filmów, takich jak ”La Strada”, „Niebieski ptak”, „Noce Cabirii” czy „Giulietta i duchy”. Cała narracja głównej bohaterki koncentruje się na jej uczuciach, a także niezwykle trudnych relacjach z Fellinim, zarówno na stopie zawodowej, jak i małżeńskiej. Spektakl staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. 

Przed spektaklem planowane jest spotkanie z reżyserem i aktorem Markiem Koterskim.

 

SPEKTAKL NIESPODZIANKA

 


Historia Jakuba

Kolega Mela Gibsona, ostatnie spektakle, 10.06.22, fot. ZKP

Nie lubię pana, panie Fellini.

Simona K. fot. Marta Wróbel

Zapiski oficera Armii Czerwonej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test