Zależało nam na włączeniu odbiorców zarówno w przygotowania jak i realizację zadania, co wpłynęło na ostateczny kształt wydarzenia, w ramach którego 27 lipca 2024 roku odbyło się szereg działań takich jak np. happening przy Baszcie Prochowej (Kaszanej) „Jak miska kaszy uratowała Trzebiatów”, który nawiązuje do średniowiecznej legendy głoszącej o najeździe gryficzan na Trzebiatów i obronie miasta. Kolejnym elementem był korowód ze słoniem - barwne i widowiskowe przejście spod Baszty. Kolorowy orszak prowadzony przez wojów, trupę teatralną, mieszkańców przebranych w średniowieczne stroje z makietą najsłynniejszego słonia XVII-wiecznej Europy (,,Hansken”) przeszedł ulicami miasta do ogrodów pałacowych.
Tam odtworzone zostało dawne obozowisko rycersko- rzemieślnicze, w którym prezentowane było życia średniowiecznych wojów, namiot rycerski, kaplica przewoźna z replikami dewocjonaliów, pokaz życia obozowego, pokazy walk z użyciem replik uzbrojenia XII wiecznego oraz pogadanki. Uczestnicy KASZANYCH SMAKÓW wzięli udział w grze miejskiej ,,Szukamy skarbu księżnej Anastazji”. Ta interaktywna zabawa edukacyjna opracowana została wspólnie z członkami Trzebiatowskiego Towarzystwa Kultury, którzy zachęcali do poznania zabytków Trzebiatowa i odkrywania jego tajemnic. Ponadto można było wziąć udział w grze historycznej, którą przygotowali przewodnicy PTTK BASZTA KASZANA. Uczestnicy gry szukali barwnych postaci związanych z Trzebiatowem ( m.in. księżnej Anastazji Mieszkówny, Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej, Zofię Holsztyńską, Norbertanów z Białoboków).
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs kulinarny „Kaszane przysmaki” skierowany do mieszkańców Trzebiatowa, promujący potrawy przygotowane z kaszy i zachęcający do wypróbowania receptur, w których główną rolę odgrywa kasza, od wieków obecna w polskiej kuchni, a przez legendę związana również z historią Trzebiatowa. Jury oceniło potrawy i wręczono nagrody oraz wyróżnienia: I miejsce zajął pasztet z kaszy gryczanej z leśnymi grzybami - Małgorzata Zielińska, II miejsce pierogi z kasza i pieczarkami - Urszula Szesteren, III miejsce kotlety mielone z kaszy - Justyna Gardziejewska. Wyróżniono sernik z kaszą manną (Małgorzata Zielińska), wegetariańskie pierogi z kaszą pęczak, suszonymi pomidorami i fetą (Ewa Szumna), mus czekoladowy z kaszy (Anna Walczak), ciasto z kaszy (Beata Drążczyk) oraz gołąbki z kaszą (Justyna Gardziejewska). Ciekawą formą okazało się „malowanie kaszą”- warsztaty artystyczne podczas których wykorzystano wykonane przez mieszkańców zdjęcia baszty prochowej (kaszanej). Wieczorem Teatr Gry i Ludzie zaprezentował spektakl plenerowy Biała Dama, do którego elementy dekoracji przygotowane zostały podczas warsztatów artystycznych. Etiuda nawiązuje do legendy o Białej Damie (polskiej księżniczce Marii Annie z Czartoryskich Wirtemberskiej, mieszkance pałacu w Trzebiatowie). Spektakl opowiada o odwiecznej walce dobra ze złem. Ponadto aktorzy wzięli udział w korowodzie ze słoniem (szczudlarze). Wszystkich uczestników częstowaliśmy kaszą po rycersku przygotowaną według tradycyjnej receptury . Trzebiatowski smakołyk nawiązuje do legendy o misce z gorącą kaszą, która ocaliła miasto przed napaścią gryficzan.
Wszystkim działaniom towarzyszyły występy lokalnych zespołów, stowarzyszeń, prezentacja wyrobów lokalnych twórców, rękodzielników, artystów.
Napisz komentarz
Komentarze