Ustal nie tylko co chcesz powiedzieć, ale i po co
Umiejętność wypowiadania się, także przed szerszym audytorium, każdy z nas ma opanowaną w różnym stopniu. Wielu, zwłaszcza, jeśli rzecz dotyczy materii, którą są żywo zainteresowani, jest w stanie wręcz z marszu przedstawić ją komunikatywnie, ciekawie i przekonująco. Często jednak sprawa jest dużo bardziej złożona – wystąpienie jest jednym z narządzi służących np. bardziej złożonemu przedsięwzięciu promocyjnemu, a każde zdanie czy słowo musi być podporządkowane określonemu celowi, w jaki chcemy przekazać naszą treść. Jego ustalenie będzie więc naszym pierwszym zadaniem i mając je na uwadze, łatwiej będzie nam tak ująć poszczególne zagadnienia, by sprzyjało to jego realizacji. A zatem, przygotowanie treści jest niezwykle istotne – nie warto jednak nawet próbować uczyć się jej na pamięć słowo w słowo – użyteczne będą notatki zawierające szczegółowe dane (sięganie po nie w celu ich podania nie robi niekorzystnego wrażenia), czy pozwalające zachować ogólną strukturę wywodu, opartą o kilka węzłowych kwestii. Każdy przekaz ma swojego odbiorcę. Kolejna istotna rzecz to zatem dostosowania sposobu formułowania przekazu do konkretnej grupy, bądź, zależnie od sytuacji, jak największej ich liczby.
Zadbaj o każdy aspekt
Jak wszyscy dobrze wiemy, sama treść to nie jedyna ważna kwestia – na sposób jej odbioru wpływać będzie wiele innych istotnych elementów, takich jak postawa prelegenta, ubiór, intonacja, czy otoczenie, w jakim się znajduje. O wszystkim tym można pomyśleć zawczasu i to zadbać – także o to ostatnie. Jednym z przydatnych akcesoriów, jakie mogą przydać się pracownikom odpowiedzialnym za wystąpienia publiczne, czy też np. przedstawicielom różnego rodzaju organizacji społecznych, jest ścianka reklamowa, w jaką można wyposażyć się np. dzięki ofercie firmy Omega System. Ustawiona w siedzibie, sali, w której odbywa się wydarzenie, czy dowolnym miejscu w przestrzeni publicznej, tworzy doskonałą, profesjonalną, budzącą zaufanie scenerię. Wielka swoboda w zakresie projektowania treści tego rodzaju planszy, czyni z niej narządzie o wielkich możliwościach.
Należy pilnować swojej postawy – nawet, jeśli nie jesteśmy zbyt pewni siebie, nie będziemy tego zdradzali stojąc w lekkim rozkroku, w wyprostowanej pozycji i ze spojrzeniem skierowanym w dal – jednocześnie warto wodzić wzrokiem po słuchaczach.
Doskonałym narzędziem jest świadome zmienianie tempa mówienia – niekiedy spowalnianym, innym razem zaś zwiększanym, a także robienie w kluczowych momentach pauz. Podobnie z głośnością – umiejętne posługiwanie się jednym i drugim może sprawić, że nawet najbardziej monotonna w treści wypowiedź będzie mniej męczyła odbiorców. Większość z nich będzie ponadto skupiona szczególnie na początku, ale w pamięć zapadnie im także koniec – nawet jeśli nie wszystko się udało, przemyślanym zawczasu zakończeniem można więc do pewnego stopnia zredukować złe wrażenie.
Napisz komentarz
Komentarze