Okres wiosenny sprzyja planowaniu i przeprowadzaniu prac porządkowych w ogrodzie. W tym czasie jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiedniej galanterii ogrodowej, która nie tylko ozdobi nasze ogrody, ale również zapewni wygodę i komfort podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Jednym z pomysłów jest wolnostojący domek na narzędzia, umożliwiający wygodne przechowywanie ogrodowego dobytku w jednym miejscu. Oszczędza przestrzeń i czas, a dodatkowo — może być ozdobą otoczenia. Góruje również nad „barakami” z blachy falistej, które nie tyko szpecą, ale i nagrzewają się w słoneczne dni. Z jakiego materiału warto stworzyć tego rodzaju konstrukcję?
Tak dla drewna konstrukcyjnego
Mokra tarcica to najtańsze drewno, które schnie pod gołym niebem. Przemawia za nim atrakcyjna cena i na tym kończą się pozorne zalety. Dlatego certyfikowane drewno konstrukcyjne C24 jest zawsze suszone komorowo. Dzięki temu to materiał godny zaufania, o sprawdzonej nośności i odporności. Jeśli budujemy z drewna, nawet w przydomowym ogrodzie, to nie warto na nim oszczędzać. Różnicę zobaczymy gołym okiem po pierwszych wahaniach pogody. Mokre drewno odkształca się, pęka i gnije. A certyfikowane - nie.
- Budowę wytrzymałego domku narzędziowego zaczynamy od zakupu certyfikowanego drewna konstrukcyjnego. Na zewnątrz potrzebna będzie podbitka świerkowa, która posłuży nam za elewację. Przyda się też kolorowa lazura do jej impregnacji, aby drewno zaraz nie poszarzało od promieniowania UV i zachowało swoje walory przez cztery pory roku. Przecież nie będziemy go rozbierać na koniec wakacji i za rok składać od nowa. W tym celu sprawdzi się lazura olejna Saicos, która różni się od standardowego oleju tym, że posiada w składzie biocydy. Chronią drewno przed szkodliwym działaniem grzybów, zgnilizną oraz pleśnią, a w ogrodzie zazwyczaj panuje wilgoć. Zaimpregnowany domek odwdzięczy się pięknym wyglądem i długotrwałym użytkowaniem — mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.
Jeżeli planujemy przechowywać w domku drogi grill, traktorek ogrodowy, robota koszącego, elektronarzędzia lub inne cenne przedmioty — warto pokusić się o malowanie maszynowe połączone z impregnacją przeciwogniową (NRO).
Drewno dla architektury ogrodowej
Obróbka drewna to działanie, które częściej kojarzymy z przyjemnym hobby niż z surowym, przemysłowym procesem. Jest to materiał, który różni się od metalu - nie ma potrzeby korzystania z gazu do spawania. Nawet samo dotykanie drewna, w przeciwieństwie do metalowych opiłków, daje przyjemne wrażenia. Dlatego do tworzenia małej architektury ogrodowej nie trzeba od razu sięgać po stalowe konstrukcje. Wystarczy sięgnąć po certyfikowane drewno budowlane, z którego można zbudować solidną pergolę, wiatę samochodową, czy nawet plac zabaw dla dzieci. Nie ma potrzeby używania betonu - większe donice można z łatwością zrobić z resztek desek pozostałych po budowie tarasu. W przypadku drewna nic nie jest stratą, a materiały można ponownie wykorzystać, co jest ekologicznym i praktycznym podejściem.
Aby uniknąć nudy – już teraz w asortymencie JAF Polska możecie poszukać drewnianych elementów, które wykorzystacie w ogrodzie. Ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia, pogoda za oknem oraz powierzchnia posiadanej działki.
JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce rozpoczęliśmy w 2008 roku. Jesteśmy dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 75-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów, stawia nas na pozycji jednego z liderów tej branży.
Fot: JAF Polska
Napisz komentarz
Komentarze