W szkole uczymy się, że jest to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Ale skąd się bierze to, że jest to tak wszędobylska liczba? Kiedy i kto wprowadził liczbę Pi? Dlaczego mówimy, że jest liczbą niewymierną? W jakich wzorach ją spotkamy? Na te i inne pytania, w ramach obchodów Dnia liczby Pi, które odbyły się w naszej szkole wyjątkowo w dniach 11-12.03.2024 uczniowie kl. 4-8 otrzymali odpowiedzi.
Magię tej liczby przybliżyli na lekcjach matematyki poznając różne ciekawostki związane z tą liczbą oraz wykonali następujące projekty m.in. klasa VII i VIII – „Pierwsze 100 cyfr liczby Pi”; klasa V „Diagram słupkowy Pi” oraz klasa IV – „Spirala kawałka liczby Pi”. Zaś we wtorkowe przedpołudnie podczas uroczystego apelu odbył się szkolny, drużynowy konkurs matematyczny „Pieniądze to nie wszystko” przygotowany przez Panią Justynę Kożuchowską oraz Laurę Zisopulos, w którym to nasi uczniowie zmierzyli się odpowiadając na wybrane przez siebie pytania. Zmagania zakończyły się zwycięstwem zespołu II, którego kapitanem była Nadia Dankiewicz. Ex aequo II miejsce zajęły zespoły dowodzone przez Maję Nowak oraz Kasię Juragę. Zaś zaszczytne III miejsce przypadł w udziale zespołom, którym przewodniczył Alan Nartowicz oraz Wojciech Gadyński.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli także okazję przeczytać wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi” na lekcjach języka polskiego. Mamy nadzieję, że zaproponowane atrakcje były ciekawe, a nasi uczniowie zapamiętali co nie co o Pi.
A. Misikonis
Napisz komentarz
Komentarze