Instalacja paneli fotowoltaicznych może być krokiem w stronę długoterminowych oszczędności. Choć inflacja spada, w ciągu ostatnich dwóch lat dla wielu osób i firm koszty energii wzrosły. W promowaniu OZE pomaga także polityka UE. Nowe cele klimatyczno-energetyczne Unii Europejskiej zakładają redukcję emisji dwutlenku węgla do 2030 roku nawet o połowę, a także zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, a tym samym poprawę efektywności energetycznej państw członkowskich. Nie dziwi fakt, że coraz więcej osób wybiera odnawialne źródła energii. Te są ekologiczne, wpisują się w myśl zrównoważonego rozwoju, a osoby, które z nich korzystają, oszczędzają pieniądze na rachunkach.
Dla wielu prosumentów będzie to pierwsza zima z panelami fotowoltaicznymi. W Internecie pojawia się wiele mitów na temat tego, jak dbać o instalacje zimą.
Zadbaj o odśnieżanie paneli odpowiednią szczotką
Wiele osób błędnie myśli, że zimą panele fotowoltaiczne nie są w stanie wyprodukować energii. Panele działają równie sprawnie latem, jak i zimą. Jednak krótsze, pochmurne dni, gromadzenie się śniegu i lodu oraz słońce znajdujące się niżej na niebie zmniejszają ilość dostępnego słońca. Warto zatem odpowiednio zadbać o panele, by te produkowały, jak najwięcej energii.
– Nie mamy wpływu na pogodę, ale na pewno możemy w odpowiedni sposób troszczyć się o nasze moduły fotowoltaiczne. W większości przypadków śnieg nie stwarza zagrożenia dla instalacji. Warto pamiętać, że zakrycie pokrywą śnieżną powierzchni modułów stwarza barierę dla światła słonecznego i tym samym powoduje brak produkcji energii oraz wyłączenie się falownika. Jest to sytuacja normalna w większości dni sezonu zimowego. Gdy pada śnieg powinniśmy jednak zadbać o to, by za gruba jego warstwa nie zalegała na modułach i nie stwarzała ryzyka zbyt dużego obciążenia metalowej konstrukcji wsporczej oraz samych modułów. Ponadnormatywnie obfite opady śniegu mogą obciążać instalację i punkty mocowania – mówi Wiktor Dowgań z INERGIS. – W takim przypadku należy pamiętać o użyciu odpowiedniego narzędzia do odśnieżania paneli. Nie warto używać szorstkiej szczotki czy narzędzi, które mogą zarysować panele. Warto zakupić delikatną szczotkę o miękkim włosiu.
Czy panele fotowoltaiczne powinniśmy zakrywać podczas opadów śniegu np. plandeką? Ekspert jest zdania, że nie ma takiej potrzeby. Nie powinniśmy także obawiać się, że niskie temperatury negatywnie wpłyną na panele. Te są wykonane z odpowiednich materiałów, które są odporne na wysokie i niskie temperatury powietrza. Aby mieć pewność, że posiadamy wysokiej jakości sprzęt warto zainwestować w panele od renomowanych sprzedawców oraz posiłkować się niezależnymi rankingami takimi jak np. Tier1.
O INERGIS S.A.:
INERGIS S.A. to tysiące zrealizowanych inwestycji, w tym blisko 10 000 instalacji OZE. Od 35 lat firma wspiera przedsiębiorstwa w modernizacji energetycznej, promując nowatorskie, energooszczędne rozwiązania z zakresu OZE (fotowoltaika i pompy ciepła) oraz kogeneracji i trigeneracji. Wiele lat doświadczeń w projektowaniu, przeprowadzaniu audytów, doradztwie, wykonawstwie i serwisie sprawiło, że oferta INERGIS S.A. jest dostosowana do potrzeb klientów komercyjnych, w tym przedsiębiorstw chcących zaoszczędzić na energii, ulokować wolne środki w rozwiązaniach OZE, czy zgodnie ze swoimi wartościami – dołączyć do transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Firma współpracuje na zasadach win-win: uczciwie i zgodnie z dobrymi praktykami traktując swoich klientów oraz partnerów biznesowych. Szacunek i kompleksowa wiedza to podstawy działań przedsiębiorstwa. Więcej informacji o firmie: https://inergis.pl/.
Napisz komentarz
Komentarze