Reklama

Jak magazyny energii umożliwiają oszczędność kosztów i niezależność energetyczną?

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie magazynów energii. Zabezpieczają one przed przerwami w dostawie prądu, gwarantują odporność na wszelkie awarie zasilania spowodowane prowadzonymi pracami czy silnym wiatrem lub burzami. Co wiemy o magazynach energii i jak umożliwiają one oszczędność kosztów? Dlaczego dają niezależność energetyczną?
Mat. prasowe

Najnowsze dane wskazują, że światowy rynek energii słonecznej odnotuje znaczny wzrost na koniec 2023 roku, wspierany innowacjami, partnerstwami strategicznymi i odpowiednimi regulacjami prawnymi. Energia słoneczna stanowi optymalne rozwiązanie pozwalające sprostać rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na energię, jednocześnie skutecznie przeciwdziałając degradacji środowiska. Wykorzystywana w szerokim zakresie zastosowań, w tym w wytwarzaniu energii elektrycznej, oświetleniu wnętrz i podgrzewaniu wody, energia słoneczna odgrywa coraz większą rolę zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Oczekuje się, że światowy rynek fotowoltaiki będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 11,93 proc. z początkowej wartości 89,968 mld dolarów w 2021 r. i szacuje się, że w 2028 r. osiągnie wielkość rynku wynoszącą 198,011 mld dolarów[1].

Wraz z rozwojem fotowoltaiki pojawia się coraz więcej opcji, które są korzystne dla prosumentów. Panele są wykonane z najnowocześniejszych materiałów, cały czas udoskonalane pod kątem ich wytrzymałości. Prosumenci mogą także skorzystać z magazynów energii. Czym one są? Jak umożliwiają oszczędność kosztów i niezależność energetyczną? 

Jak magazynować prąd z fotowoltaiki? 

 

Niezwykle istotnym aspektem związanym z wykorzystaniem energii słonecznej za pomocą fotowoltaiki jest możliwość magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii. Proces ten można podzielić na cztery kluczowe kroki, które pozwalają na skuteczne gromadzenie energii elektrycznej i jej późniejsze wykorzystanie. Warto bliżej przyjrzeć się temu procesowi, aby zrozumieć, jak fotowoltaika może przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania energii słonecznej. Obecnie na rynku funkcjonuje 5 rodzajów magazynów energii: elektryczne, mechaniczne, termiczne, chemiczne, elektromechaniczne.

W okresach wiosennych i letnich panele fotowoltaiczne z reguły produkują większą ilość energii, niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Nadprogramowo powstała energia jest przesyłana do zakładu energetycznego. Aby uniknąć jej strat, warto zainwestować w magazyn energii. W ten sposób nadwyżkę można wykorzystać w godzinach popołudniowych i nocnych, zwiększając autokonsumpcję wyprodukowanej energii i oszczędzić pieniądze na rachunkach– mówi Grzegorz Mękarski z INERGIS.

Magazynowanie energii stanowi efektywny sposób na usprawnienie zarządzania budżetem przedsiębiorstwa czy domowym i zwiększenie oszczędności. 

Magazyny energii zapewniają niezależność energetyczną 

Dzięki systemowi magazynowania użytkownicy mogą wytwarzać i magazynować własną energię, zmniejszając swoją zależność od sieci i zmniejszając rachunki za energię. Jest to szczególnie przydatne podczas przerw w dostawie prądu, gdy sieć może nie działać, ale instalacja fotowoltaiczna może nadal dostarczać energię. 

 – Systemy magazynowania energii pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Zamiast oddawać do sieci nadmiar energii wytwarzanej w godzinach szczytu nasłonecznienia, nadmiar energii można zmagazynować i wykorzystać później.– Niektóre magazyny zapewniają także zasilanie awaryjne w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej, w takim przypadku trzeba wybrać odpowiedni model. dodaje ekspert. – Ważna jest odpowiednia konserwacja magazynów i regularne przeglądy, by uniknąć awarii. 

Inwestując w magazyn energii, przyczyniamy się także do ochrony środowiska naturalnego. Systemy magazynowania energii pomagają w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji zanieczyszczających związanych z tradycyjnym wytwarzaniem energii. Magazynując nadmiar energii słonecznej, użytkownicy zmniejszają swoją zależność od paliw kopalnych i zmniejszają swój ślad węglowy. Magazyny energii są również bardzo korzystne dla całej sieci elektroenergetycznej. Pozwalają magazynować energię w tedy kiedy źródła odnawialne produkują duże jej ilości, a odbierać kiedy produkcja z OZE jest mała. A w jaki magazyn energii zainwestować? Najlepiej udać się do sprawdzonego sprzedawcy i to on doradzi, który produkt będzie dla nas najlepszy. 

 

 

 

 

O INERGIS S.A.:

INERGIS S.A. to tysiące zrealizowanych inwestycji, w tym blisko 10 000 instalacji OZE. Od 35 lat firma wspiera przedsiębiorstwa w modernizacji energetycznej, promując nowatorskie, energooszczędne rozwiązania z zakresu OZE (fotowoltaika i pompy ciepła) oraz kogeneracji i trigeneracji. Wiele lat doświadczeń w projektowaniu, przeprowadzaniu audytów, doradztwie, wykonawstwie i serwisie sprawiło, że oferta INERGIS S.A. jest dostosowana do potrzeb klientów komercyjnych, w tym przedsiębiorstw chcących zaoszczędzić na energii, ulokować wolne środki w rozwiązaniach OZE, czy zgodnie ze swoimi wartościami – dołączyć do transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Firma współpracuje na zasadach win-win: uczciwie i zgodnie z dobrymi praktykami traktując swoich klientów oraz partnerów biznesowych. Szacunek i kompleksowa wiedza to podstawy działań przedsiębiorstwa. Więcej informacji o firmie: https://inergis.pl/.

 


 


[1] 3Q 2023 Global PV Market Outlook 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test