Reklama

60. urodziny Kina Zamek w Szczecinie - klasycznie i nowocześnie

Kino Zamek w Szczecinie zaprasza na okrągłe 60. urodziny! Grudniowe wydarzenia podzielone zostały na dwie części. W pierwszej (8-21 grudnia) prezentowane będą klasyczne i ponadczasowe dzieła najwybitniejszych twórców światowego kina, a w finale urodzin (27-29 grudnia) na widzów czekać będą trzy przedpremierowe znakomite tytuły, które już dziś budzą gorące festiwalowe emocje.
60. urodziny Kina Zamek w Szczecinie - klasycznie i nowocześnie

Małe, kameralne Kino Zamek działa od 60 lat w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i ma swoich wiernych kinomanów. Powodem jest nie tylko jego świetne położenie w centrum miasta, w pięknym zabytkowym obiekcie, ale także jego unikalna atmosfera, na którą wpływ ma także niewielka, kameralna widownia oraz starannie dobrany repertuar. Zamek przez lata zyskał niezwykle ważny w swojej działalności szacunek widzów i wypracowaną przez lata markę ambitnego, mądrego kina.

 

Świętowanie 60. urodzin Kina Zamek podzielono na dwie części. W pierwszej pokazana zostanie filmowa klasyka, a wśród nich dzieła takich mistrzów kina polskiego i światowego, jak Andrzej Munk, Wojciech Jerzy Has, Janusz Morgenstern, Michelangelo Antonioni, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Tim Burton i Oliver Stone. Od 8 do 21 grudnia zaprezentowanych zostanie 14 wybitnych klasycznych filmów, które pojawiały się na ekranach kin od 1963 roku, czyli roku uruchomienia Kina Zamek w Szczecinie.

 

W drugiej części 60. urodzin Kina Zamek uwaga widzów zostanie skupiona na filmach najnowszych, które dopiero czekają na swoje premiery, a które już dziś są wydarzeniami międzynarodowych festiwali filmowych. Druga część urodzin odbędzie się w dniach 27-29 grudnia 2023 roku.

 

CZĘŚĆ 1  - KLASYKA KINA

(8-21 grudnia 2023)

 

PASAŻERKA

8 grudnia (piątek), godz. 17:30

dramat, Polska 1963 (62 min)

Reżyseria Andrzej Munk

Obsada: Aleksandra Śląska, Anna Ciepielewska

Opis: W tłumie turystów zapełniających pokład transatlantyckiego statku znajduje się niemieckie małżeństwo, Walter i Liza. Oboje niewiele wiedzą o swej przeszłości, ale tworzą harmonijny związek. W jednym z portów, do których zawijają podczas rejsu, na statek wsiada kobieta, która przypomina Lizie kogoś, kogo poznała przed laty, służąc w kobiecych formacjach SS w Oświęcimiu. Falą wspomnień wraca do Lizy obozowa przeszłość, a wraz z nią pamięć o jednej z więźniarek, na której Liza wypróbowywała esesmańskie metody "wychowawcze". Ale Marta, bo tak nazywała się więźniarka, nie dała się złamać. Wydawało się, że zginęła...

 

RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE

8 grudnia (piątek), godz. 19:00

dramat/kostiumowy, Polska 1964 (175 min)

Reżyseria Wojciech Jerzy Has

Obsada: Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska, Gustaw Holoubek

Opis: Stylowa komedia kostiumowa, awanturniczy film "płaszcza i szpady", fantastyczna baśń z duchami, wisielcami, opętanymi księżniczkami - tak określano ten niezwykły film. Jego literackim pierwowzorem jest powieść osiemnastowiecznego poety, uczonego, filozofa, żołnierza, podróżnika i fantasty Jana Potockiego. Młody kapitan gwardii króla Hiszpanii, Alfons van Worden, podróżuje samotnie przez dzikie góry Sierra Morena. W czasie noclegu w ponurej gospodzie poznaje dwie mauretańskie księżniczki, które oznajmiają mu, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów wybrany został do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru. Alfons staje się ośrodkiem niesamowitych wydarzeń, dręczą go opętani, wisielcy, prześladuje inkwizycja. W końcu trafia na zamek tajemniczego Kabalisty i przez wiele dni wysłuchuje jego dziwnych, wieloznacznych opowieści o jeszcze dziwniejszych zdarzeniach tego świata.

 

POWIĘKSZENIE (Blow-Up)

10 grudnia (niedziela), godz. 17:00

dramat, Wielka Brytania/Włochy/USA 1966 (111 min)

Reżyseria Michelangelo Antonioni

Obsada: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles

Opis: „Powiększenie” było pierwszym filmem Antonioniego zrealizowanym i rozgrywającym się poza rodzinnym krajem włoskiego reżysera. Akcja utworu toczy się w Londynie, który stał się wówczas stolicą młodzieżowej mody i kultury oraz znakiem zmieniającej się obyczajowości. Bohaterem jest fotografik Thomas (David Hemmings). Tym samym znajdujemy się na ekranie jakby w środku owego „młodego miasta” i obcujemy z bohaterem, którego profesja jest zarazem symbolem opisywanej rzeczywistości, jak i przedmiotem powszechnych marzeń i pożądań. Fabuła jest bardziej dynamiczna niż w poprzednich filmach reżysera, opiera się na elementach dramaturgii zdarzeń i kina sensacyjnego. Na początku śledzimy Thomasa zarówno usiłującego podpatrywać ludzkie życie, jak i przeprowadzającego sesje zdjęciowe z modelkami. Potem obserwujemy go fotografującego z ukrycia parę zakochanych w parku. Przeciwko temu z dziwnym niepokojem i nazbyt gwałtownie reaguje sfotografowana dziewczyna (Vanessa Redgrave). Zaintrygowany bohater wywołuje w pracowni naświetlony film, dokonuje powiększeń i na ich podstawie przeprowadza swoiste śledztwo dokonując zdumiewającego odkrycia.

 

BONNIE I CLYDE

10 grudnia (niedziela), godz. 19:15

dramat/gangsterski, USA 1967 (111 min)

Reżyseria Arthur Penn

Obsada: Warren Beatty, Faye Dunaway, Michael J. Pollard, Gene Hackman

Opis: Fabuła filmu została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Zmieniający paradygmaty klasyk amerykańskiego kina, którego siła rażenia nadal odbija się w filmach sensacyjnych, dziesiątki lat po premierze. Bonnie Parker (Dunaway) jest kelnerką w małym miasteczku. Poznaje Clyde'a Barrowa (Beatty), drobnego przestępcę, tuż po jego wyjściu z więzienia. Wspólnie ruszają w podróż przez pogrążone w kryzysie Południe Stanów Zjednoczonych. Clyde Barrow i Bonnie Parker napadają na banki, zabijają i budzą sympatię — nigdy nie okradają słabych i biednych. Znaczona coraz bardziej krwawo brawurowa droga pary kochanków może mieć tylko jeden koniec. Romantyczny, wielopłaszczyznowy portret wyjętych spod prawa stworzył bezkompromisowy i niepokorny Arthur Penn.

 

MECHANICZNA POMARAŃCZA (A Clockwork Orange)

12 grudnia (wtorek), godz. 18:00

fantastycznonaukowy, Wielka Brytania/USA 1971 (136 min)

Reżyseria Stanley Kubrick

Obsada: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates

Opis: Chuligan Alex doskonale się bawi kosztem innych: dokonuje rozbojów, gwałtów i kradzieży. Próba transformacji pozbawionego wszelkich zasad moralnych łobuza w porządnego obywatela poprzez brutalne pranie mózgu (nowatorską terapię) stała się osnową przerażającej wizji Kubricka zaczerpniętej z przełomowej powieści Anthony’ego Burgessa, osadzonej gdzieś w nieokreślonej przyszłości. Na ścieżkę dźwiękową filmu składają się m.in. utwory stworzone przez Wendy Carlos na syntezatorze Mooga i klasyki Beethovena. Nastrój osaczenia potęguje wyszukana scenografia utrzymana w duchu dekadenckiego pop-artu. Film wzbudzał ogromne kontrowersje od pierwszych pokazów. Moc oddziaływania filmu nie słabnie: do dziś Mechaniczna pomarańcza szokuje i pociąga jednocześnie.

 

TRZEBA ZABIĆ TĘ MIŁOŚĆ

13 grudnia (środa), godz. 18:00

dramat/kryminał, Polska 1972 (92 min)

Reżyseria: Janusz Morgenstern

Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Andrzej Malec

Opis: Młodzi bohaterowie "Trzeba zabić tę miłość", wchodząc w dorosłe życie, zetknęli się od razu z jego brutalnością, z nieuczciwością osób dojrzałych. I akceptują bez sprzeciwu zastane układy obyczajowe. Po premierze filmu podkreślano, że jest to jeden z nielicznych polskich obrazów bez zbędnego moralizatorstwa i ubarwiania przedstawiających rzeczywistą sytuację młodych ludzi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Początkowo miał nosić tytuł "Odliczanie czasu". "Gdzieś startują rakiety na Księżyc. Odlicza się - trzy, dwa, jeden, zero... W miłości istnieje też ten moment odliczania czasu w dół. Od najwyższego napięcia uczuciowego - do zera. Od uniesienia do obojętności. Od nadziei do rezygnacji. Zero przy starcie w kosmos może być początkiem triumfu. Na zerze kończy się odliczanie miłości" - mówił scenarzysta Janusz Głowacki.

 

WEJŚCIE SMOKA (Enter the Dragon)

14 grudnia (czwartek), godz. 18:00

akcja, USA/Hongkong 1973 (102 min)

Reżyseria Robert Clouse

Obsada: Bruce Lee, John Saxon, Jim Kelly

Opis: Od czasu swojej przedwczesnej śmierci, Bruce Lee wciąż pozostaje niekwestionowanym mistrzem ekranowych sztuk walki. Jego ostatni film, mistrzowskie Wejście smoka, zwycięsko opiera się próbie czasu i do dziś jest uznawane za najlepszy film o wschodnich sztukach walki w historii kina. W tym kasowym hicie Lee jedzie na prywatną wyspę wojskowego gubernatora Hana, którego Akademia Wschodnich Sztuk Walk jest przykrywką dla przemytu opium i nielegalnej prostytucji. Aby pomścić śmierć siostry, Lee infiltruje siedzibę i uczestników brutalnego turnieju organizowanego przez Hana. Jeden z najpopularniejszych filmów w historii polskich kin.

 

SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ

15 grudnia (piątek), godz. 18:00

dramat, Polska 1973 (124 min)

Reżyseria Wojciech Jerzy Has

Obsada: Jan Nowicki, Tadeusz Kondrat, Irena Orska

Opis: Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieuchronności i nieodwracalności śmierci ukazana poprzez historię człowieka, który odwiedzając sanatorium, gdzie przebywał jego zmarły ojciec, przenosi się w tajemniczy, surrealistyczny "świat (metaforycznej) wyobraźni". Józef przyjeżdża do sanatorium doktora Gotarda, gdzie przebywa jego ojciec, zmarły wprawdzie przed laty, lecz tu przeniesiony w inny wymiar czasu i znów żyjący... Józef zaczyna przeżywać powtórnie to, co już przeżył. Dom rodzinny, małe żydowskie miasteczko, ojca, z którym nie mógł znaleźć kontaktu, dziecięce marzenia, przedziwny ogród Bianki, niezwykłej księżniczki, która odrzuciła jego miłość i odeszła z jego przyjacielem Rudolfem... Kiedy wraca jeszcze raz do miasteczka dzieciństwa, zastaje ten świat już rozpadający się, zniszczony. Rynek pokryły nagrobki. Józef usiłuje przywrócić tamten świat, tamto życie, lecz jest to już niemożliwe.

 

WODZIREJ

16 grudnia (sobota), godz. 17:00

dramat, Polska 1977 (104 min)

Reżyseria Feliks Falk

Obsada: Jerzy Stuhr, Sława Kwaśniewska, Wiktor Sadecki

Opis: Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali.

 

GORĄCZKA

16 grudnia (sobota), godz. 19:00

dramat, Polska 1980 (116 min)

Reżyseria Agnieszka Holland

Obsada: Barbara Grabowska, Adam Ferency, Bogusław Linda

Opis: "Film, wobec którego nie można pozostać obojętnym" - tak podsumował dzieło Agnieszki Holland jeden z krytyków. Wtórowali mu inni, dodając że, "Gorączka" to najdojrzalszy film w dorobku reżyserki. Opinii tej nie podważyły nawet późniejsze światowe sukcesy "Europy, Europy" czy "Tajemniczego ogrodu". Zrealizowana w przededniu solidarnościowej rewolucji "Gorączka" jest adaptacją powieści Andrzeja Struga pt. "Dzieje jednego pocisku". Strug napisał ją świeżo po klęsce rewolucji 1905 roku, w którą - jako aktywista PPS - był mocno zaangażowany. Jego powieść to zapis przygotowań do zamachu na carskiego generała, a tytułowy pocisk jest pretekstem fabularnym do ukazania losów różnych ludzi, związanych z Organizacją Bojową PPS. Wyprodukowana w tajnej pracowni chemicznej bomba miast unicestwić wroga przynosi śmierć lub nieszczęście jej kolejnym posiadaczom.

 

 

PRZYPADEK

17 grudnia (niedziela), godz. 19:00

dramat, Polska 1981/1987 (118 min)

Reżyseria Krzysztof Kieślowski

Obsada: Bogusław Linda, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz

Opis: Realizując w 1979 r. "Amatora" Krzysztof Kieślowski zaznaczył swoje związki z kinem moralnego niepokoju - nurtem dominującym w polskiej kinematografii końca lat 70. Tworzyły je kolejne utwory o trzydziestolatkach, którzy nie potrafią znaleźć dla siebie miejsca w fasadowo ustabilizowanym społeczeństwie. W "Przypadku" Kieślowski stworzył jednak swemu bohaterowi możliwości wyboru między trzema rodzajami życiowej aktywności. Ale, jak twierdzi reżyser, "człowiek jest jak gdyby przeznaczony do postępowania w pewien określony sposób niezależnie od okoliczności. Postać w filmie znajduje się na trzech różnych drogach, ale zasadniczo pozostaje taka sama".

 

SOK Z ŻUKA (Beetlejuice)

19 grudnia (wtorek), godz. 18:00

komedia/fantasy, USA 1988 (95 min)

Reżyseria Tim Burton

Obsada: Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton

Opis: Młode szczęśliwe małżeństwo, Adam i Barbara Maitland (Alec Baldwin i Geena Davis), wprowadza się do wielkiego domu. Niestety ich sielankowe życie kończy się, kiedy oboje giną w wypadku samochodowym. Jako duchy, są skazani na ponadstuletni pobyt w swoim domu, do którego nagle wprowadza się bogata rodzina Deitzów (Catherine O’Hara i Jeffrey Jones) ze zbuntowaną córką Lydią (Winona Ryder). Maitlandowie decydują się na sprowadzenie specjalisty, bioegzorcysty Beetlejuice'a (Michael Keaton), który nie cofnie się przed niczym by wypędzić żywych z ich domu.

 

KORCZAK

20 grudnia (środa), godz. 18:00

dramat, Polska/Niemcy 1990 (115 min)

Reżyseria Andrzej Wajda

Obsada: Wojciech Pszoniak, Ewa Dałkowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Opis: Film na podstawie scenariusza Agnieszki Holland, przedstawiający działania Janusza Korczaka, polskiego lekarza i pedagoga żydowskiego pochodzenia, w ostatnich latach jego życia. Rok 1936, audycja doktora Korczaka w Polskim Radiu zostaje zawieszona z przyczyn antysemickich. Rozczarowany lekarz postanawia skupić się na prowadzeniu sierocińca dla żydowskich dzieci. Nad całym narodem wisi jednak widmo nieuchronnie zbliżającej się wojny. Po rozpoczęciu konfliktów zbrojnych Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego, lecz po kapitulacji wraca do sierocińca, który zostaje przeniesiony na stronę warszawskiego getta.

 

URODZENI MORDERCY (Natural Born Killers)

21 grudnia (czwartek), godz. 18:00

dramat, USA 1994 (119 min)

Reżyseria Oliver Stone

Obsada: Woody Harrelson, Juliette Lewis

Opis:  Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów lat 90., oskarżany o apologię przemocy. Wizualny fajerwerk Olivera Stone'a, film totalny, angażujący wszystkie zmysły, wzorcowy przykład kina postmodernistycznego. Stone w Urodzonych mordercach zawarł bezkompromisową krytykę współczesnej kultury masowej. Film został nakręcony na podstawie historii autorstwa Quentina Tarantino. Mickey (Woody Harrelson) i Mallory (Juliette Lewis) są parą kochanków i psychopatycznych morderców. Terroryzują całą Amerykę, dopuszczając się serii brutalnych zabójstw. Dzięki mediom, które na bieżąco relacjonują ich krwawe wyczyny, stają się bohaterami.

 

CZĘŚĆ 2 - POKAZY PRZEDPREMIEROWE

(27-29 grudnia 2023)

 

W tej części urodzin skupimy naszą uwagę na filmach najnowszych, dopiero czekających na swoją ogólnopolską premierę. W dniach 27-29 grudnia, na seansach przedpremierowych, zaprezentujemy trzy znakomite filmy, które już dziś cieszą się opiniami najważniejszych produkcji bieżącego filmowego sezonu.

 

POKAZ SPECJALNY - NIESPODZIANKA DLA WIDZÓW

27 grudnia (środa), godz. 18:00

 

OPADAJĄCE LIŚCIE (Fallen Leaves / Kuolleet lehdet)

28 grudnia (czwartek), godz. 18:00

dramat, Finlandia 2023 (81 min)

Reżyseria Aki Kaurismäki

Obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen

Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki wraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Film otrzymał Nagrodę Jury na ostatnim festiwalu w Cannes, pięć nominacji Europejskiej Akademii Filmowej, jest także fińskim kandydatem do Oscara 2024. Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

 

PRZESILENIE ZIMOWE (The Holdovers)

29 grudnia (piątek), godz. 18:00

komedia/dramat, USA 2023 (133 min)

Reżyseria Alexander Payne

Obsada: Paul Giamatti, Da'Vine Joy Randolph, Dominic Sessa

Wielki powrót mistrza filmowego dialogu, Alexandra Payne’a, który zachwycił romantycznymi „Bezdrożami”, a potem uwodził obyczajową „Nebraską”. W pierwszych scenach „Przesilenia zimowego” poznajemy antypatycznego profesora historii (Paul Giamatti w chyba najlepszej roli w karierze). Akcja filmu toczy się w szkole z internatem gdzieś w Nowej Anglii lat 70., w przeddzień przerwy świątecznej. Spędzić Nowy Rok w tej skostniałej, zmrożonej tradycją instytucji pod opieką belfra to najgorsza kara z możliwych. Jednak stopniowo, wraz z topniejącym śniegiem i wypitą whisky relacje między uczniami i pracownikami, będącymi niczym relikty minionego świata (dosłowne znaczenie tytułu The Holdovers), zaczynają się ocieplać. Z konfrontacji i szczerej rozmowy rodzi się wzajemne zrozumienie. Jesteśmy więc świadkami swoistego, niezależnego od wieku bolesnego coming-of-age. A wszystko to zostało okraszone cytatami z dzieł greckich klasyków i łacińskimi maksymami, smakowitymi jak ciepłe soul food przygotowane przez doświadczoną przez los czarną kucharkę, która woli spędzić święta w pustej szkole [opis: American Film Festival]. Film jest jednym z faworytów sezonu Oscarowego 2024, zbiera entuzjastyczne recenzje i zachwyca publiczność na całym świecie.

 

Bilety na klasyki: 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy - min. 10 osób). Bilety na pokazy przedpremierowe: 20 zł. Szczegółowe opisy filmów oraz bilety dostępne online na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl. Bilety do nabycia również stacjonarnie w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej - wejście I). Rezerwacja telefoniczna: +48 91 48 91 630.

 

NARODZINY I PIERWSZE LATA DZIAŁALNOŚCI KINA ZAMEK W SZCZECINIE

POSZUKUJEMY ŚWIADKÓW HISTORII

 

Kino Zamek w Szczecinie rozpoczęło swoją działalność w 1963 roku, ale dziś niewiele jest dostępnych informacji o pierwszych latach jego działalności. Korzystając z urodzinowej okazji, zespół Kina Zamek oraz jego współpracownicy i przyjaciele, postanowili podjąć wyzwanie, jakim jest opisanie 60-letniej historii tego urokliwego szczecińskiego kina. Poszukujemy świadków historii i zapraszamy do dzielenia się z nami swoimi wspomnieniami z pierwszych lat i dekad działalności kina Zamek w Szczecinie. Osoby zainteresowane i posiadające taką wiedzę, prosimy o kontakt z nami pod adresem mailowym [email protected].

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test