Cudowna Podróż, jaka czeka Uczestników Warsztatów Teatralnych dla Seniorów, zabierze Ich w pachnącą piernikami, roześmianą dzwonkami, rozświetloną blaskiem Gwiazdy Krainę Świąt Bożego Narodzenia. Lądowania z poetyckiego nieba na skrzydłach anielskich wśród wyśpiewywanych kolęd w tę cichą noc, to zderzenia z twardą rzeczywistością zawiedzionych nadziei, niespełnionych życzeń, rozstań bezpowrotnych, wigilii samotnych i gorzkich nawet przy suto zastawionym stole. Nie tylko smutne bywały jednak wigilie w ciągu długiego znojnego życia! Jak w kalejdoskopie przesuwają się zatem fotografie ukochanych twarzy rozjaśnionych blaskiem świec, na języku czuje się smak maku z miłością utartego w makutrze dla miłych, kojących snów, słychać dziecięcy śmiech i czuje się ciepły dotyk delikatnej rączki, a do ucha ktoś szepcze: "Babciu/ Dziadku - Kocham Cię", a może to dotyk dłoni namiętnej mężczyzny/kobiety?
Materiał, na którym dokonamy planów, na którym przeprowadzimy próby i dzięki któremu wreszcie uda nam się odbyć lot , to zbiór niezwykłych tekstów poetyckich polskich autorów, którzy mimo łez bólu i dzięki łzom szczęścia - KOCHALI BOŻE NARODZENIE!!! Będą to: Tytus Czyżewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Ksiądz Jan Twardowski, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz i Tadeusz Nowak.
Celem naszych warsztatowych spotkań będzie przygotowanie poetyckiego spektaklu przedstawiającego różnorodność przeżyć towarzyszących Świętom Bożego Narodzenia, mnogość wariantów celebrowania tego Świętego Czasu zatopionych w czasie obecnym i w czasie przeszłym, specyfikę tego, co łączy świętujących i tego, co ich oddala, spycha w samotność.
Aby nasza praca przyniosła efekty, będziemy rozpoczynając każde spotkanie, wykonywać intensywną rozgrzewkę dykcyjną, głosową i ruchową.
Pragniemy przygotować spektakl, który będziemy mogli wystawić w czasie poprzedzającym Święta i w czasie po nich, aby widzowie, nasi krewni, przyjaciele, sąsiedzi mogli też odbyć tę Cudowną Podróż.
Warsztaty poprowadzą: Monika Rasiewicz, wieloletni pedagog krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Akademii Muzycznej, znakomity znawca teatru poetyckiego, wieloletni juror liczących się konkursów recytatorskich w Polsce oraz Iwona Korab-Kowalska, edukator i instruktor teatralny, wieloletni reżyser wielu uznanych spektakli realizowanych przez amatorskie zespoły, tj. „Dziesiona” Konrada Dulkowskiego, „W imię ojca i syna” Szymona Bogacza, „Przemiana” Franza Kafki.
Napisz komentarz
Komentarze