Reklama

Muzeum Narodowe w Szczecinie - propozycje na listopad

Muzeum Narodowe w Szczecinie - propozycje na listopad
"O IDEI ŚMIERCI W MEKSYKU. DÍA DE MUERTOS I JAMES BOND"

7 LISTOPADA 2023 | WTOREK
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy| wstęp wolny
                Wręczenie medali pamiątkowych dla uczestników strajków w sierpniu 1988 r., działaczy  
                szczecińskiego podziemia solidarnościowego związanych z prasą podziemną, m.in. z  
                miesięcznikiem „Obraz”. 

8 LISTOPADA 2023 | ŚRODA 
12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy | wstęp wolny
                Wernisaż „Finał stulecia – depozyty pamięci”

9 LISTOPADA 2023 | CZWARTEK
18.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy| wstęp wolny 
                Debata: Tożsamość Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców. 

11. LISTOPADA 2023 | SOBOTA
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Muzeum przy Wałach Chrobrego oraz Centrum Dialogu Przełomy czynne między 10.00 a 16.00, pozostałe gmachy są nieczynne.

10.00–16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy | wstęp wolny
                Dzień Niepodległości w Centrum Dialogu Przełomy MNS
                10.00–16.00 | zwiedzanie wystawy stałej „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” oraz 
                                               czasowej „Finał Stulecia”
                11.00–15.00 | warsztaty rodzinne
                12.00 | wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego 
                12.05 | koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dziewczęcego zespołu „Polka”
                12.30 – 14.30 | malowanie twarzy w barwy narodowe
                13.00 | oprowadzanie rodzinne po wystawie stałej „Miasto sprzeciwu – miasto protestu”

                Dodatkowo: dla wszystkich gości kokardy narodowe i krówki patriotyczne.
                W Café Przełomy przez cały dzień będzie dostępne będzie specjalne, patriotyczne menu.

16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | bilet edukacyjny: 5 zł
                „O idei śmierci w Meksyku. Día de Muertos i James Bond” | Wykład dr Marty Skwirowskiej 
                Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z  
                kolekcji Stanisława Kasprzyka”.

 


 

 

MEDALE DLA SZCZECIŃSKIEJ OPOZYCJI


Zapraszamy we wtorek, 7 listopada 2023 r., o godz. 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na wyjątkową uroczystość wręczenia imiennych medali pamiątkowych działaczom i działaczkom opozycji demokratycznej na Pomorzu Zachodnim. Medale dostaną m.in. osoby związane z prasą nielegalną wydawaną w regionie w latach 80., przede wszystkim z renomowanym miesięcznikiem „Obraz”, a także ludzie zaangażowani w strajki Sierpnia '88. 

Imienne medale to inicjatywa Jana Tarnowskiego, członka Duszpasterstwa Akademickiego, szczecińskiego działacza opozycji przedsierpniowej, współpracownika Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, członka Zarządu Regionu NSZZ „S” Pomorza Zachodniego, współzałożyciela stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Opozycjonista był internowany podczas stanu wojennego, a po wyjściu z więzienia w Wierzchowie działał jako kolporter i drukarz prasy niezależnej. Jan Tarnowski jest autorem wielu grafik patriotycznych przypominających kluczowe momenty w historii Polski (np. zbrodnię katyńską, powstanie warszawskie, Polskie Miesiące), miejsca kultu religijnego, polskie Madonny. Pierwsze grafiki wykonał jeszcze w więzieniu. Kolejne, z drugiej połowy lat. 80., były rozprowadzane jako cegiełki, wpływy z nich przeznaczano na nielegalne działanie „S”. 

To właśnie sprzedaż tych wyjątkowych grafik, którą udało się przeprowadzić w ostatnich miesiącach, pozwoliła na zebranie kwoty niezbędnej do stworzenia projektu medali i ich wybicia. Intencją autora pomysłu było, żeby trafiły przede wszystkim do działaczy zapomnianych, nieuhonorowanych do tej pory żadnym odznaczeniem regionalnym, czy państwowym, do osób, których nazwisk nie ma w podręcznikach historii, a bez nich przetrwanie opozycji aż do uzyskania przez Polskę suwerenności byłoby o wiele trudniejsze. 

 

 

 

FINAŁ STULECIA – DEPOZYTY PAMIĘCI


Zapraszamy w środę, 8 listopada 2023 r., o godz. 12.00, na otwarcie wystawy pt. „Finał stulecia – depozyty pamięci”, która zakończy ogólnopolskie pięcioletnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa znajduje się w sali edukacyjnej / magazynie otwartym MNS– CDP. Będzie można ją zwiedzać do 15 stycznia 2024 r. 

                Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze pamiątki związane z Dniem Niepodległości i epoką międzywojnia, która zaczęła się po Wielkiej Wojnie. To wyjątkowe obiekty, znajdujące się w zbiorach szczecińskich kolekcjonerów: Tomasza Glińskiego, Zuzanny Gonery, Cezarego Jankowskiego i Andrzeja Winczy, a także w kolekcji MNS–CDP. Wielość i różnorodność gromadzonych artefaktów oraz dokumentów pokaże, jak ważne dla zachowania pamięci są wydarzenia sprzed ponad stulecia, jak w poszukiwanie śladów przeszłości włączają się kolejne pokolenia. Przez ostatnie lata często takimi właśnie obiektami zasilane były zbiory MNS–CDP, a przekazujący opowiadali, jakie znaczenie miała pamięć o przedwojennej przeszłości, zachowana w PRL. Wtedy okres dwudziestolecia międzywojennego pokazywano wyłącznie w czarnych barwach. To właśnie te obiekty były nośnikami nie tylko konkretnych wspomnień z nimi związanych, ale też wartości, z którymi kojarzona jest tamta epoka. Na wystawie istotne miejsce zajmą symbole walk o niepodległość, np. broń biała używana w Legionach, wyposażenie wojskowe, orzełki, obiekty związane z najważniejszymi postaciami epoki z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Będzie można zobaczyć szable kawaleryjskie, a także kopie munduru Józefa Piłsudskiego ze słynną maciejówką. Będzie można zobaczyć także kilka przedmiotów z czasów zaborów np. kopie wojskowych nakryć głowy trzech armii zaborczych. Na ekspozycji zostaną umieszczone obiekty cywilne, m.in. piękna suknia z końca lat 30., biżuteria, zdjęcia rodzinne. 

„Finał stulecia” będzie głównym punktem obchodów w MNS–CDP 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

                Ogólnopolskie obchody odzyskania przez Polskę niepodległości zostały zapoczątkowane 11.11.1918 r. sto lat po tym, jak Polska stała się wolna po 123 latach zaborów. Od chwili otwarcia MNS–CDP zorganizowało wiele wystaw w przestrzeni budynku oraz na placu Solidarności, w których wolność była głównym motywem. Do wydarzeń z 11 listopada 1918 r. nawiązywały m.in. ekspozycje „Śladami Marszałka i Pierwszej Kadrowej”, „Legioniści” (ze zbiorów szczecińskiego Związku Piłsudczyków), ,„Drogi do Niepodległej” (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), „Wojna na plakaty” (Klub Garnizonowy w Szczecinie), „Semper Fidelis”( ze zbiorów Koła Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich), „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległej” (Ośrodek „Karta”), „Dialog pamięci. Czego nie chcieliśmy zapomnieć”, czy „Po Wielkiej Wojnie’ (ENRS).

 

 

DEBATA: TOŻSAMOŚĆ POMORZA ZACHODNIEGO I JEGO MIESZKAŃCÓW

 

Zapraszamy w czwartek, 9 listopada 2023 r., o godz. 18.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na debatę pt. „Tożsamość Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców”. Podczas spotkania socjologowie z Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawią wyniki najnowszych badań sondażowych, zrealizowanych na reprezentatywnej próbie mieszkańców naszego województwa. Zaproszenie do dyskusji przyjęli: dr Robert Bartłomiejski, dr Włodzimierz Durka, dr Sebastian Kołodziejczak, dr Remigiusz Szauer i dr Albert Terelak. Spotkanie poprowadzi dr hab. Maciej Kowalewski.

Socjolodzy zauważyli, że w dyskusjach o naszym „narożniku mapy” przywoływane są cechy i opinie mieszkańców Pomorza Zachodniego, rzadko jednak przywoływane są aktualne badania. Naukowcy rozmawiać będą o tożsamości, zakorzenieniu, kapitale społecznym, związkach z morzem. Poszukają odpowiedzi na nurtujące Pomorzan pytania: „kim jesteśmy?”, „co sądzimy o swoim pochodzeniu, historii i religijności?” i „czy proces wrastania i zakorzeniania się można uznać za zakończony?”. 

 

Dr Albert Terelak, socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się głównie metodologicznymi zagadnieniami badania problemów społecznych. W pracach badawczych koncentruje się na kwestiach migracji i tożsamości lokalnej oraz regionalnej, od wielu lat bada zjawiska związane z przemocą domową. 

Dr Robert Bartłomiejski, socjolog i europeista. Od 2017 roku zastępca dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowo i z zamiłowania jest badaczem w dziedzinie socjologii miasta, ze szczególnym naciskiem na tematykę związaną z portami, morzem i życiem miejskim. 

Dr Włodzimierz Durka, socjolog, adiunkt, pracujący w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego główne zainteresowania skoncentrowane wokół socjologii gospodarki, rozwoju lokalnego i regionalnego. Od 1989 roku badacz i praktyk transformacji społeczno-gospodarczej i modernizacji Pomorza Zachodniego.

Dr Remigiusz Szauer, socjolog, teolog, politolog. Adiunkt w Instytucie Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się badaniami z zakresu socjologii religii, duchowości i moralności, a także zagadnieniami związanymi z socjologią młodzieży. Autor artykułów naukowych i monografii dotyczących religijności mieszkańców Pomorza Zachodniego. 

Dr Sebastian Kołodziejczak socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się głównie kwestiami powstawania i zmiany norm społecznych. W pracach badawczych koncentruje się na kwestiach migracji i tożsamości lokalnej oraz regionalnej, od wielu lat bada zjawiska związane z przemocą domową. 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US – dyrektor Instytutu Socjologii, kierownik katedry UNESCO na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego. 

 

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W MUZEUM

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2023 roku, między godziną 10.00 a 16.00, zapraszamy na wystawy i wydarzenia specjalne do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego oraz Centrum Dialogu Przełomy.

Muzeum Narodowe w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy
10.00–16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy | wstęp wolny
                Dzień Niepodległości w Centrum Dialogu Przełomy MNS
                10.00–16.00 | zwiedzanie wystawy stałej „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” oraz 
                                               czasowej „Finał Stulecia”
                11.00–15.00 | warsztaty rodzinne
                12.00 | wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego 
                12.05 | koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dziewczęcego zespołu „Polka”
                12.30 – 14.30 | malowanie twarzy w barwy narodowe
                13.00 | oprowadzanie rodzinne po wystawie stałej „Miasto sprzeciwu – miasto protestu”

                Dodatkowo: dla wszystkich gości kokardy narodowe i krówki patriotyczne.
                W Café Przełomy przez cały dzień będzie dostępne będzie specjalne, patriotyczne menu.


Muzeum Narodowe w Szczecinie
Polecamy zwiedzanie ekspozycji czasowej „Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”.

11 listopada 1918 roku Rzeczpospolita Polska oficjalnie wróciła do grona niezależnych państw. Choć jeszcze przez kolejne cztery lata kształtowały się granice kraju, a walki o nie wydłużały się przez krwawe konflikty w poszczególnych dzielnicach, odzyskana niepodległość wprowadziła aurę szczęścia. Sztuka – nie tylko rodzima – przygotowywała się na ten stan już od pewnego czasu.
(…)
Potrzeba urządzenia się w nowoczesnym świecie zachęcała do recepcji innych, skrajnie różnych postaw artystycznych. Jak żadna inna epoka, polskie dwudziestolecie międzywojenne oscylowało między dwoma biegunami: szalone lata 20. oraz pesymizm kolejnej dekady, odkryte łydki wybijające rytm fokstrota oraz stukot protez inwalidów wojennych, alegorie obfitości na 20-złotowych banknotach oraz problem bezrobocia, ubóstwa i głodu w wielonarodowym, wieloetnicznym i wielowyznaniowym społeczeństwie.

Pozostałe wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego:
Wystawy stałe:
– Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu
– Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku
– Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów
– W afrykańskiej wiosce
– Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
– Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki

Wystawy czasowe:
– Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna
– Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej
– Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka
– Pierwsze muzeum morskie w odrodzonej Rzeczypospolitej, warszawskie muzeum Stanisława Ledóchowskiego

WYKŁAD DR MARTY SKWIROWSKIEJ 
"O IDEI ŚMIERCI W MEKSYKU. DÍA DE MUERTOS I JAMES BOND"

Zapraszamy na wykład dr Marty Skwirowskiej „O idei śmierci w Meksyku. Día de Muertos i James Bond”. To kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 11 listopada 2023 o godzinie 16.00 w Sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Bilety w cenie 5 zł (bilet edukacyjny) do nabycia w kasie bezpośrednio przed wydarzeniem.

Uwaga! Z uwagi na wyjątkowe godziny otwarcia Muzeum w dniu Święta Niepodległosci, prosimy o punktualność, a nawet zalecamy przybycie kilka minut przed zaplanowaną godziną spotkania. Po zamknięciu wystaw, przejście do sali konferencyjnej będzie niemożliwe.

 

Wyobrażenia o meksykańskiej śmierci jakie dziś przetwarza nam popkultura, sięgają swoimi korzeniami do konkretnych czasów: przed – czasu przedkolumbijskiego, po – czasu pokolumbijskiego, czyli czasu Konkwisty i wplecionych weń zmian narodowo-tożsamościowych narodu meksykańskiego w znaczeniu metyskiego oraz do czasu współ-tworzonego, czyli czasu obecnego, w którym zachodzą procesy włączania i adaptacji nowych form do obchodów Dnia Zmarłych w Meksyku. Koncepcję śmierci, wyrosłą na gruncie tych trzech czasów, przedstawimy jako konstrukt, który urósł do rangi narodowego totemu, obecnego i funkcjonującego w wielu płaszczyznach życia mieszkańców Miasta Meksyk.

W trakcie wykładu zastanowimy się jakie elementy składają się na meksykańską koncepcję śmierci i współcześnie obchodzone Día de Muertos w Meksyku oraz czy w ogóle możemy i w jakich kategoriach rozpatrywać meksykańską ideę śmierci.

 


Centrum Dialogu Przełomy

FINAŁ STULECIA – DEPOZYTY PAMIĘCI

MEDALE DLA SZCZECIŃSKIEJ OPOZYCJI


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 991 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test