Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Program wydarzeń kulturalnych – listopad 2023
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE
Wystawy stałe

Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).

 

1 listopada -  Centrum Informacji, wystawy stałe oraz Wieża Dzwonów nieczynne

11 listopada - Centrum Informacji, wystawy stałe oraz Wieża Dzwonów czynne dla odwiedzających

 

WYDARZENIA MIESIĄCA

Bogusław X, życie i działalność renesansowego księcia 

na Pomorzu i w Europie

KONFERENCJA NAUKOWA 

23 listopada (czwartek) – 25 listopada (sobota)
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie 

 

Dla uczestników projektu FMP-004-23 Interreg VI A Kultura i zrównoważona turystyka

 

W 2023 roku przypada 500. rocznica śmierci Bogusława X, zwanego Wielkim. Został on zapamiętany jako wybitny polityk i reformator, a przede wszystkim władca, który wprowadził Księstwo Pomorskie w epokę nowożytnych przemian gospodarczych i społecznych. Celem konferencji jest popularyzacja wiedzy o Pomorzu Zachodnim w okresie panowania Bogusława X, z uwzględnieniem kontekstów historycznych oraz miejsca regionu w późnośredniowiecznym i wczesnonowożytnym świecie. Ukazane zostaną powiązania z innymi podmiotami państwowymi i stan wewnętrzny monarchii pomorskiej.

 

Beneficjent:  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Partnerzy projektu:

Historischen Kommission für Pommern

Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego

Archiwum Państwowe w Szczecinie

 

Dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

 

 

44. POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ 

17-19 listopada 2023 r.

Sala Kina Zamek

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Zamku

 

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie już po raz 44. konkurs, na który rokrocznie napływają prace z całego świata. Jedyna międzynarodowa impreza tego typu w Polsce, od kilkudziesięciu lat objęta patronatami Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) oraz Fotoklubu RP.

Przez te lata Szczecin stawał się polską stolicą diaporamy, a publiczność mogła doświadczać niezwykłej sztuki, umiejscowionej pomiędzy fotografią a filmem. Ogromny wkład w rozwój tego przedsięwzięcia wnieśli ceniona artystka fotografik Krystyna Łyczywek oraz Leszek Kurpiewski, wieloletni komisarz Spotkań.

Diaporama to utwór cyfrowy, którego granice znajdują się pomiędzy udźwiękowionym pokazem zdjęć a filmem. Nośnikiem obrazu są pojedyncze zdjęcia, które przenikają się z kolejnymi tworząc w ten sposób trzeci – nieistniejący obraz. Dopuszczalne jest wykorzystywanie elementów filmu przy zachowaniu odpowiednich proporcji (casty). Kompozycja poszczególnych zdjęć konstruowana jest w oparciu o scenariusz. Dynamika projekcji – sposób przenikania się obrazów – tworzy integralną całość ze ścieżką dźwiękową. W diaporamie analogowej nośnikiem obrazu były przenikające się na jednym polu obrazowym slajdy. Jednak diaporama przeszła proces zmian technologicznych od udźwiękowionych przezroczy do prac cyfrowych. Współczesna sztuka diaporamy odpowiada wyzwaniom skomputeryzowanego świata.

Diaporamy podejmują wiele zróżnicowanych tematów, np.: przyroda, ekologia, aktualne problemy społeczne związane z klimatem, izolacją z powodu pandemii czy życiem kobiet we współczesnym świecie. Prace najczęściej inspirowane są sztuką i historią cywilizacji.

Organizowany przez Zamek konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:

- diaporama klasyczna (przenikania nie zawierają elementów ruchu)

- fotokast (dopuszczalny ruch w przenikaniach, dopuszczalne sekwencje filmowe).

 

Program wydarzenia:

 

17 listopada

Pokazy preselekcyjne z udziałem jury, cz. 1 i cz. 2. 

godz. 18:00 - inauguracja 44. Pomorskich Spotkań z Diaporamą i otwarcie wystawy fotograficznej Fotoklubu Zamek „Wieloświaty”

godz. 19:00 – pokaz laureatów poprzednich edycji Pomorskich Spotkań z Diaporamą – spotkanie autorskie z Wiesławem Jaskulskim – diaporamistą, wielkokrotnym laureatem Pomorskich Spotkań z Diaporamą. 

 

18 listopada

godz. 10.00 - plener fotograficzny, dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

godz. 15:00 - pokaz diaporam konkursowych, cz. 1 i cz. 2. 

godz. 20:00 – Czy to jeszcze diaporama? 

Elżbieta Stütz - (AFIAP) – artysta fotograf, autorka książek i albumów, publicystka

Timm Stütz - (AFIAP, EFIAP) – artysta fotograf, autor książek i albumów, publicysta

Paweł Kula  - wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, Pracownia Fotografii Kreacyjnej i Fotomediów, Katedra Fotografii

 

19 listopada

godz. 16:00uroczysta gala, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, pokaz nagrodzonych prac

 

 

KINO ZAMEK

 

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy) oraz inne ceny biletów na Specjalne Wydarzenia do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

LISTOPADOWE ŚWIĘTO POLSKICH FILMÓW W KINIE ZAMEK W SZCZECINIE

 

ŚWIĘTO OGNIA

7 listopada (wtorek), godz. 17:00

8 listopada (środa), godz. 19:30

9 listopada (czwartek), godz. 17:00

10 listopada (piątek), godz. 17:00

Komediodramat/obyczajowy, Polska 2023 (94 min)

Reżyseria Kinga Dębska

Obsada: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Paulina Pytlak, Joanna Drabik

Miłość, której nie da się zapomnieć, pasja i cena sukcesu – to wszystko znaleźć można w nowym filmie ukochanej reżyserki Polaków – Kingi Dębskiej („Moje córki krowy”, „Zabawa zabawa”, „Zupa nic”). Tym razem zdobywczyni rekordowej liczby nagród i wyróżnień przyznawanych przez krajową publiczność powraca z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów, czymś pomiędzy „Amelią” a francuskimi „Nietykalnymi”.

Podnoszące na duchu „Święto ognia” powstało w oparciu o uwielbiany przez czytelników i uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku, autorstwa Jakuba Małeckiego. W głównych rolach w filmie zobaczymy debiutującą studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak i tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik, którym towarzyszyć będą: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski. Producentem „Święta ognia” jest Opus Film – studio odpowiedzialne za spektakularne, międzynarodowe sukcesy polskiego kina, w tym uhonorowaną Oscarem dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego „Idę” oraz nagrodzoną w Cannes „Zimną wojnę”.

Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

 

CHŁOPI

7 listopada (wtorek), godz. 19:00

8 listopada (środa), godz. 17:00

9 listopada (czwartek), godz. 19:00

11 listopada (sobota), godz. 16:00

14 listopada (wtorek), godz. 17:00

15 listopada (środa), godz. 19:15

dramat, Polska/Serbia/Litwa 2023 (116 min)

Reżyseria DK Welchman, Hugh Welchman

Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów, jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.

Film zdobył Nagrodę Publiczności na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Chłopi” są polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy, będą też zabiegali o nominację w kategorii przeznaczonej dla pełnometrażowych animacji oraz za muzykę.

Pokazy filmu w Kinie Zamek w wersji z angielskimi napisami.

 

DELEGACJA (Delegation/ Ha'Mishlahat) – POKAZ SPECJALNY

10 listopada (piątek), godz. 19:00

dramat, Izrael/Polska/Niemcy 2023

Reżyseria Asaf Saban

Obsada: Yoav Bavly, Naomi Harari, Ezra Dagan, Leib Lev Levin, Alma Dishy, Karolina Bruchnicka

Bycie nastolatkiem jest trudne. Bycie nastolatkiem z Izraela jest nawet trudniejsze, szczególnie jeśli akurat jesteś na wycieczce szlakiem miejsc pamięci Holocaustu, a jedyne, o czym jesteś w stanie myśleć, zwiedzając komorę gazową, to dziewczyna, która stoi obok ciebie. Nitzan, Frisch i Ido właśnie stoją u progu dorastania. Film opowiada o przepaści, jaka dzieli wielkie dramaty historii i małe dramaty codzienności.

 

JEZIORO SŁONE

14 listopada (wtorek), godz. 19:15

16 listopada (czwartek), godz. 17:00

21 listopada (wtorek), godz. 19:30

dramat, Polska/Szwecja 2022 (107 min)

Reżysera Kasia Rosłaniec

Obsada: Katarzyna Butowtt, Krzysztof Stelmaszyk, Adam Ferency, Dorota Kolak

64-letnia Helena przez całe życie była wierna swojemu mężowi, kochała go, ufała mu i miała wytrwać w przysiędze małżeńskiej aż do śmierci. Paweł zapewnił jej erotyczne spełnienie i finansowe bezpieczeństwo. Mają troje pięknych dzieci. Dlaczego więc Helena chce go teraz zdradzić? Żeby wyrwać się spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Kiedy Paweł ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy przejmuje kontrolę nad swoim życiem.

 

STRZĘPY

15 listopada (środa), godz. 17:00

16 listopada (czwartek), godz. 19:15

21 listopada (wtorek), godz. 17:00

26 listopada (niedziela), godz. 15:00

dramat, Polska 2022 (98 min)

Reżysera Beata Dzianowicz

Obsada: Michał Żurawski, Grzegorz Przybył, Agnieszka Radzikowska, Pola Król, Dariusz Chojnacki

W swoim drugim fabularnym filmie ceniona dokumentalistka Beata Dzianowicz przygląda się dynamice rodzinnych relacji w obliczu diagnozy i pierwszych symptomów Alzheimera u jednego z członków rodziny.

W harmonijnej codziennej rzeczywistości bohaterów pojawia się poważne pęknięcie. Postępująca choroba dziadka (nagrodzony za tę rolę w Gdyni Grzegorz Przybył), który zachowuje się coraz bardziej niepokojąco, łamie konwenanse i obowiązujące normy społeczne, uderza w pozostałych członków wielopokoleniowej rodziny. Ich pełne bliskości do tej pory relacje ulegają przewartościowaniu i zostają wystawione na poważną próbę. Pojawiają się kolejne pytania, wątpliwości, a na światło dzienne wychodzą skrywane napięcia, sekrety oraz wzajemne pretensje.

Z dużą subtelnością Dzianowicz obserwuje moment, na który tak naprawdę nikt nie jest gotowy. Przyglądając się nasilającej się chorobie jednego z bohaterów, stawia na szali równoważne wartości – miłość, odpowiedzialność za drugiego człowieka, rodzicielstwo, lęk przed chorobą – i pokazuje, jak trudno dokonać jakiegoś wyboru. Wrażliwe, empatyczne kino.

 

SKĄD DOKĄD

22 listopada (środa), godz. 19:00

26 listopada (niedziela), godz. 17:00

28 listopada (wtorek), godz. 19:00

29 listopada (środa), godz. 17:00

3 grudnia (niedziela), godz. 14:00

dokumentalny, Polska/Ukraina/Polska/Francja 2023 (85 min)

Reżyseria Maciek Hamela

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary.

W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.    

„Skąd dokąd” debiutował na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył z główną nagrodę w Konkursie Polskim oraz nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych, a następnie miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film kontynuuje swoją trasę festiwalową, do tej pory został pokazany na blisko 40. festiwalach w Polsce i na świecie. Otrzymał nagrodę jury podczas Sheffield DocFest, która pozwoli na ubieganie się o nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz wygrał Festiwal Filmowy w Odessie. Ostatnio był pokazywany w sekcji TIFF Docs podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto czy DMZ Docs w Korei Południowej. Zdobył też główne nagrody festiwali Filmfest Hamburg i Zurich Film Festival. „Skąd dokąd” znalazł się również w gronie czternastu tytułów Selekcji Dokumentalnej, opublikowanej przez Europejską Akademię Filmową. Dzięki temu ma szansę otrzymać nominacje w kategorii European Documentary, które zostaną ogłoszone 7 listopada.

 

W NICH CAŁA NADZIEJA

22 listopada (środa), godz. 17:00

26 listopada (niedziela), godz. 19:00

28 listopada (wtorek), godz. 17:00

29 listopada (środa), godz. 19:00

30 listopada (czwartek), godz. 19:30

fantastycznonaukowy, Polska 2023 (88 min)

Reżyseria Piotr Biedroń 

Obsada: Magdalena Wieczorek, Jacek Beler

W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa nie tylko walczy o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem - Robotem. Zaczyna się̨ wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat.

W powszechnej opinii krytyków jest to najlepszy polski film fantastycznonaukowy od dekad i czasów triumfu dzieł Piotra Szulkina. Film otrzymał wyróżnienie w Konkursie Mikrobudżetów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO W KINIE ZAMEK W SZCZECINIE

Tegoroczna odsłona Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędzie się 12 listopada. Tego dnia kino Zamek w Szczecinie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, zaprasza na prezentację trzech wyjątkowych tytułów. Każdy z nich kandyduje do Europejskich Nagród Filmowych i każdy będzie miał kinową i ogólnopolską premierę dopiero w 2024 roku. W programie wydarzenia znalazły się gorąco dyskutowane na festiwalach w Cannes i Sundance: „Club Zero”, „Powoli” i „Cztery córki”. Wszystkie te filmy zostały wyreżyserowane przez kobiety.

 

CLUB ZERO – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

12 listopada (niedziela), godz. 14:30

dramat, Austria, Wielka Brytania, Francja, Dania 2023 (110 min)

Reżyseria Jessica Hausner

Obsada: Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Sam Hoare, Elsa Zylberstei

Do prywatnej szkoły przybywa pani Novak (znakomita Mia Wasikowska) prowadząca zajęcia o świadomym odżywianiu. Bezgranicznie ufający jej uczniowie rozpoczynają kolejne odważne eksperymenty, które coraz bardziej się oddalają od bezpiecznych, zdrowych, proekologicznych praktyk w rodzaju „mindful eating”. Hausner rozciąga swój film między zabawną i ostrą jak brzytwa satyrą a wstrząsającym thrillerem. Tworzy opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, a także zblazowanych i odklejonych od świata wyższych sferach – ten wątek miejscami przypomina szalony spin-off „W trójkącie”. „Club Zero” mówi również o sztuce manipulacji i potrzebie bycia częścią społeczności – za wszelką cenę.

 

POWOLI (Slow) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

12 listopada (niedziela), godz. 17:00

dramat, Litwa, Hiszpania, Szwecja 2023 (108 min)

Reżyseria Marija Kavtaradze

Obsada: Greta Grinevičiūtė, Kęstutis Cicėnas, Pijus Ganusauskas

Elena jest tancerką, a Dovydas tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, ale Powoli zamiast happy endu wybiera status: „To skomplikowane”. Bo Elena uwielbia seks, a Dovydas mógłby się bez niego obejść. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając.

Nagrodzony za reżyserię na Sundance film Mariji Kavtaradze to zmysłowa i prowokacyjna love story, jakiej jeszcze na ekranach nie było!  Kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii. Litewski kandydat do Oscara.

 

CZTERY CÓRKI (Four Daughters / Les filles d'Olfa) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

12 listopada (niedziela), godz. 19:15

dramat, Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023 (107 min)

Reżyseria Kaouther Ben Hania

Obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura

Główną bohaterką filmu jest Olfa, pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek.

Jedna z największych niespodzianek tegorocznego konkursu głównego w Cannes. Tunezyjski kandydat do Oscara,  będący wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

Kreowanie ról w teatrze życia

14 listopada (wtorek), godz. 17:30

Sala Anny Jagiellonki

Bilety: 10 zł

Prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką

 

Gościem Michała J. Kaweckiego, psychologa terapeuty, będzie Adam Opatowicz, aktor, reżyser, kompozytor, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie; współtwórca „Dymnaliów” – cyklicznej imprezy poświęconej Wiesławowi Dymnemu; wyróżniony prestiżową Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina (1993).

Dobrym wprowadzeniem w klimat spotkania są słowa Williama Shakespeare’a z jego komedii „Jak wam się podoba” (akt II, scena 7):

Cały świat to scena,

A ludzie na nim to tylko aktorzy.

Każdy z nich wchodzi na scenę i znika,

A kiedy na niej jest, gra różne role

W siedmioaktowym dramacie żywota.

 

 

ZAMKOWY WIECZÓR KSIĄŻĘCY

Sopran wszech czasów, czyli sto lat primadonny stulecia

26 listopada (niedziela), godz. 16:00

Sala Anny Jagiellonki

Bilety: 10 zł

Prowadzenie: dr Wojciech Kral, dr Andrzej Wątorski

 

2 grudnia minie sto lat od dnia urodzin Marii Callas, dysponującej sopranem dramatycznym, słynnej ze swoich koloratur. Callas była wyjątkową osobowością: zarówno jej życie prywatne, kreacje sceniczne, a także skandale, wywoływane publicznie przeszły do legendy i stały się podstawą książek, filmów i seriali telewizyjnych. O najsłynniejszych rolach śpiewaczki, zwłaszcza w "Tosce" G. Pucciniego i "Normie" V. Belliniego oraz o jej tajemnicach opowiedzą z okazji setnych urodzin divy operowej wszech czasów dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski.

 

 

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

Życiorys

30 listopada (czwartek), godz. 17:30

Sala Kina Zamek

Bilety: 10 zł

Słowo wstępne i prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji

 

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Wojciech Wysocki (znany aktor teatralny i filmowy)

Oprawa muzyczna: Piotr Kajetan Matczuk

 

ŻYCIORYS - monodram poetycki na podstawie tekstów Zbigniewa Herberta

Wojciech Wysocki, znany aktor teatrów dramatycznych, komediowych i radiowych, jest także popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym, szczególnie lubianym dzięki roli doktora Wezóła w serialu „Ranczo”. Jako miłośnik, znawca i propagator poezji, jest również twórcą, scenarzystą, reżyserem i wykonawcą monodramu „Życiorys”.

Monodram stanowi prezentację starannie wybranych, połączonych przez artystę w sceniczną całość utworów Zbigniewa Herberta - opowieść o życiu człowieka od narodzin aż do śmierci. 

W sposób bardzo charakterystyczny dla twórczości Herberta, monodram „Życiorys” łączy rozmaite, uniwersalne problemy oraz pytania egzystencjalne z drobnymi, metaforycznie i alegorycznie wyrażanymi obserwacjami i opowiastkami o życiu godziwym i niegodziwym, o ludziach, zwierzętach oraz o otaczających nas przedmiotach. 

Monodram wykonywany jest z muzyką na żywo w kompozycjach Piotra Kajetana Matczuka. 

Wojciech Wysocki

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1976). Debiutował tytułową rolą w "Kordianie" Juliusza Słowackiego w reżyserii Erwina Axera na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego (1977). Związany z teatrami warszawskimi, m.in. Współczesnym (1976-1994) i Dramatycznym (1994-2009).

Ma w swoim dorobku takie role , jak Henryk w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego (1983) i Jeszua Ha-Nocri w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa w reżyserii Macieja Englerta (1987) w Teatrze Współczesnym w Warszawie, Mackie Majcher w "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta w reżyserii Jana Buchwalda w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1996), Eugeniusz Dorn w "Niedokończonym utworze na aktora" Antona Czechowa w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2004), Major w "Damach i huzarach" Aleksandra Fredry w reżyserii Macieja Wojtyszki w Teatrze Rampa na Targówku w Warszawie (2006) czy Koczkariow w "Ożenku" Nikołaja Gogola w reżyserii Piotra Dąbrowskiego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (2011). Wystąpił również w wielu realizacjach Teatru Telewizji, m.in. w przeniesionym z warszawskiego Teatru Współczesnego kultowym spektaklu "Mahagonny" Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego (1985) oraz w przedstawieniu "Nocną porą" Rebekki Lenkiewicz w reżyserii Piotra Trzaskalskiego (2008). Na dużym ekranie debiutował rolą pianisty w melodramacie Jana Batorego "Con amore" (1976). Zagrał w ponad siedemdziesięciu filmach fabularnych. W wojenno-sensacyjnym obrazie Witolda Orzechowskiego "Wyrok śmierci" (1980) kreował postać młodego AK-owca Smukłego.

Sławę przyniosły mu role kapitana Wiesnicyna w ekranizacji "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (1983) oraz dziennikarza Rafała w filmie psychologicznym Wojciecha Jerzego Hasa "Pismak" według powieści Władysława Terleckiego (1984). Rola chronicznie osamotnionego Miauczyńskiego w dramacie filmowym Marka Koterskiego "Życie wewnętrzne" (1986) doceniona została Nagrodą Aktorską w plebiscycie publiczności na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych "Młodzi i film" . W 1987 roku zagrał gwiazdę rocka w filmie Tomasza Zygadły "Śmierć Johna L.". Znany jest również z wielu popularnych seriali telewizyjnych, takich jak "Dom", "Ekstradycja", "Zostać miss", "Na Wspólnej", "Ranczo". W 2008 roku zagrał rolę polskiego przedsiębiorcy Dominika we francusko-niemiecko-polskiej superprodukcji "Lawina" w reżyserii Jörga Lühdorffa. Jest laureatem Wielkiego Splendora (2007) - najważniejszej nagrody Teatru Polskiego Radia.

Piotr Kajetan Matczuk

Pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Członek ZAIKS oraz SAWP. 

Koncertował w Polsce i na świecie, m.in. w USA i w Meksyku: koncerty w Los Angeles, w San Diego, w El Cajon, w Laguna-Hills – Orange County, odwiedził również Tijuanę, a także w Europie, m.in. w Hadze w Holandii, w Brunssum w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command Brunssum dla polskiej kadry dowodzącej misją w Afganistanie, w Vianden w Luksemburgu, wielokrotnie w Berlinie, m.in. w Columbiahalle, Ernst Reuter Saal, Ufafabrik, Filmbuhne am Steinplatz – wspólny koncert z Józefem Skrzekiem, w Fontanehaus na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, w Kolonii, w Monachium, we Frankfurcie, w Hanowerze, w Genewie w Szwajcarii w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ, w Brugg k. Zurichu, a także na Litwie – w Wilnie i Solecznikach.

Na zaproszenie Olgi Arcimowicz Okudżawy, wdowy po Bułacie Okudżawie, dwukrotnie koncertował w Filharmonii Moskiewskiej, w sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego.

Autor muzyki teatralnej i filmowej. Akompaniował w Teatrze Ateneum, m.in. kierownik muzyczny zespołu Krzysztofa Tyńca, autor muzyki do monodramu „Życiorys” w reż. Wojciecha Wysockiego oraz do spektaklu „Norwid” w reż. Mai Barełkowskiej. Debiutował wykonaniem muzyki do filmu dokumentalnego „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2) i jednocześnie wystąpił w tym filmie, pojawił się też w filmie „Wałęsa” w reż. Andrzeja Wajdy jako jeden ze strajkujących stoczniowców. Skomponował muzykę do ponad 20 filmów.

Współpracował z Radiem Gdańsk, w latach 2009-2011 współprowadził audycje turystyczne.

Za pracę artystyczną został wyróżniony przez Prezydenta i Radę Miasta Ełk statuetką Biała Lilia 2009, a przez Burmistrza i Radę Miasta Kościerzyna – statuetką Angelus 2010 – za osiągnięcia artystyczne i pracę z młodzieżą.

Pianista sesyjny, autor muzyki do bajek i producent audiobooków. Propagator poezji Adama Mickiewicza, autor i producent dwóch koncertów opartych o twórczość polskich romantyków: „Rozmowa z piramidami” oraz „Mickiewicz Unplugged”.

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Szlakiem Bardów” w Warszawie.

 

TEATR

 

Spektakle dla dorosłych

 

TEATR PIWNICA PRZY KRYPCIE 

POZORY MYLĄ

4 i 5 listopada (sobota i niedziela), godz. 17:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 35 i 30 zł (ulgowy)

Autor: Thomas Bernhard

Przekład: Jacek Kaduczak

Reżyseria i koncepcja scenograficzna: Tomasz Kaczorowski

Występują Marian Dworakowski i Przemysław Walich

Muzyka: Miłosz Sienkiewicz 

Kostiumy: Justyna Banasiak

Prawa autorskie: Suhrkamp Verlag A.G. Berlin, w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT

 

„Pozory mylą” to dramat wyjątkowy w dorobku Thomasa Bernharda, inny, bardziej czuły. Skupiony na relacjach dwóch braci, którzy pod koniec życia szukają się z powrotem, próbują odbudować relacje – mówi reżyser Tomasz Kaczorowski. – Ale to także opowieść o sztuce i uprawiających ją, o konflikcie, która ze sztuk jest ważniejsza. Także o tym, po co jest teatr. 

Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.

Karol (niegdyś słynny artysta cyrkowy) i Robert (marzący o powrocie na scenę aktor) to bracia, których łączy miłość do jednej kobiety i wspólny temat – sztuka. Choć obaj nienawidzą tego rytuału, to jednak w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek u Roberta, by wypominać sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy. 

Thomas Bernhard (1931 – 1989) był wybitnym austriackim pisarzem, jednym z najważniejszych twórców literatury niemieckojęzycznej w XX w. Jego dzieła, mimo licznych przekładów na język polski, rzadko goszczą na deskach teatrów. Barierą jest trudność w dostępie do licencji, wynikająca z testamentu pisarza. W Polsce twórczość Bernharda stała się znana głównie dzięki znakomitym spektaklom Krystiana Lupy. Dramat „Pozory mylą” w Teatrze Piwnica przy Krypcie ma swoją polską prapremierę.

Spektakl nominowany do nagrody w tegorocznej edycji konkursu Bursztynowy Pierścień.

 

BURMISTRZ 

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

11 listopada (sobota), godz. 19:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)

Występuje Adam Dzieciniak

Reżyseria Waldemar Patlewicz

Wykonanie Adam Dzieciniak

Scenografia Paweł Lewandowski

„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”. 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?

 

Spektakl dla dzieci

MISIACZEK 

4 i 5 listopada (sobota i niedziela), godz. 9:30 

11 i 12 listopada (sobota i niedziela), godz. 9:30

Sala 101, wejście A

Bilety: 20 zł (dziecko), 30 zł (opiekun) 

Reżyseria Paweł Niczewski 

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva 

Muzyka Jacek Gałkiewicz 

Teksty piosenek Marta Guśniowska 

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Występują Paulina Majtas/Magdalena Dudek, Paweł Niczewski

Spektakl dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat

 

Spektakl na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. 

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia. 

 

 

SPACERY TEMATYCZNE Z PRZEWODNIKIEM

 

450. rocznica śmierci Barnima IX/XI 

4 listopada (sobota), godz. 13:30

Bilety: 15 zł

Zbiórka uczestników przy wejściu I

 

2. listopada przypada 450 rocznica śmierci księcia Barnima IX/XI, syna Bogusława X Wielkiego. Barnim IX/XI wraz ze swym bratankiem, księciem Filipem I, na sejmie w Trzebiatowie w 1534 r. zatwierdził wprowadzenie luteranizmu jako religii obowiązującej w Księstwie Pomorskim. Był również kontynuatorem rozbudowy i upiększania szczecińskiego zamku, głównej rezydencji dynastii Gryfitów. Podczas spaceru mowa będzie o życiu, osiągnięciach oraz zainteresowaniach księcia w powiązaniu z rozbudową zamku.

 

BOGUSŁAW X WIELKIM KSIĘCIEM BYŁ 

11, 18, 25 listopada (soboty), godz. 13:30

Bilety: 15 zł

Zbiórka uczestników przy wejściu I

Z okazji 500. rocznicy śmierci wybitnego Gryfity Zamek zaprasza na spacery tematyczne śladami Bogusława X Wielkiego. Uczestnicy poznają dokonania i zasługi księcia dla zjednoczenia i zreformowania kraju oraz przedłużenia dynastii. Dowiedzą się więcej o jego małżeństwie z Anną Jagiellonką i hucznym weselu pary w 1491 roku, które było inspiracją do rozbudowy zamku. Przybliżona zostanie również wystawa poświęcona księciu oraz zamkowe wydawnictwa prezentujące jego postać.

Wydarzenie w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.

Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.

 

WYSTAWY CZASOWE

 

Fotoklub Zamek prezentuje

Anna Czerwik ZATRZYMANIE 

Do 12 listopada

Hol Wschodni

Wstęp wolny

 

Anna Czerwik - pasjonatka fotografii i podróży, członkini Fotoklubu Zamek. Zajmuje się fotografią podróżniczą, w której dokumentuje swoje podróże, a jednocześnie chce pokazać odmienność kultur i piękno poznanych miejsc. Do tej pory jej zdjęcia pojawiały się na zbiorowych wystawach, w których motywem przewodnim była głównie architektura. 

To pierwsza autorska wystawa Anny Czerwik, która powstała w czasie pandemii. "Zatrzymanie" ma pokazać, jak kruchy jest czas, a jednocześnie - że warto na co dzień cieszyć się życiem, a piękne chwile i momenty znajdziemy każdego dnia w zwykłych sytuacjach. Wystarczy tylko na chwilę się zatrzymać!

 

WIELOŚWIATY

Wystawa towarzyszy 44. Pomorskim Spotkaniom z Diaporamą

Wernisaż 17 listopada (piątek), godz. 18:00

Hol wschodni

 

Istotą diaporamy, czyli audiowizualnego spektaklu multimedialnego, jest przenikanie. Przenikanie powstaje poprzez nakładanie obrazów, tworzenie tzw. trzeciego obrazu istniejącego wyłącznie w momencie przechodzenia jednego obrazu w drugi. 

Wystawa „Wieloświaty” jest zamkniętą w jednym zdjęciu alegorią przenikających się obrazów, światów, treści, symboli i znaczeń. 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

BOGUSŁAW X ZWANY WIELKIM

do 31 grudnia 2023

Duży Dziedziniec

“… książę Bogusław wielkiego i dumnego był ducha, którego nie tracił w żadnych okolicznościach” – tak Thomas Kantzow przedstawił w swojej kronice jednego z najwybitniejszych władców Pomorza – Bogusława X.

Wystawa plenerowa poświęcona Bogusławowi X, przygotowana na 569. rocznicę urodzin oraz w związku z obchodami 500-lecia śmierci, prezentuje w 7 segmentach najciekawsze i najważniejsze fakty historyczne – biografię, wyznawane idee, działania polityczne, a także relacje z innymi postaciami historycznymi takimi jak: Jan Długosz, cesarz Maksymilian I czy papież Aleksander VI Borgia.

Skomponowaną w ten sposób opowieść o księciu Bogusławie X ożywia barwna ikonografia z epoki – ilustracje z kroniki miasta Lucerny z 1513 roku – jednego z najcenniejszych zabytków dokumentujących życie codzienne przełomu XV i XVI wieku.

Koncepcja: K. Lisiecka, J. Rybkiewicz
Tekst: dr M. Ogiewa-Sejnota
Grafika: A. Kosmacz

 

Wystawa przygotowana w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.

Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.

 

WYSTAWY STAŁE

Skrzydło Południowe, wejście L

Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 17:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).

1 listopada – wystawy nieczynne

 

WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE

Wykonane z cyny w  XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.

 

SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.

Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie  – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.

Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.

 

POMORSKIE FUNERALIA

Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

Wystawy plenerowe

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100. 

Dziedziniec Menniczy

 

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia dziedzińców Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

WIEŻA DZWONÓW

Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.

Wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)

1 listopada – Wieża Dzwonów nieczynna

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.


Pomorskie Funeralia

Sztuka i rzemiosło

Władcy Pomorza

Wojciech Wysocki

Wystawy stałe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 991 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test