Na wizerunek firmy składa się wiele elementów. To m.in. jakość oferowanych usług i produktów, poziom obsługi klientów, a także to, jak buduje opinię o sobie na zewnątrz. Prezesi zarządów, właściciele firm i menadżerowie powinni z kolei zadbać o budowanie swojej eksperckości. Podpowiadamy, jak robić to skutecznie.
Wejdź w świat online
Budowanie obecności online to proces tworzenia i zarządzania widocznością lub reputacją w Internecie, zarówno w przypadku osób, jak i firm. Jest to kluczowy element strategii marketingowych i komunikacyjnych, który pomaga osiągnąć wiele celów, w tym zwiększenie świadomości marki, nawiązanie relacji z klientami, budowanie zaufania, promowanie produktów lub usług oraz osiąganie sukcesów w biznesie. Jakie narzędzia wykorzystać do budowania obecności online? O tym Sebastian Kopiej – Prezes Zarządu agencji PR Commplace.
- Jednym z kluczowych elementów budowania wizerunku w biznesie jest posiadanie social mediów. Aktywność na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter czy YouTube, jest niezwykle ważna. Pozwala ona na bezpośrednią interakcję z klientami, publikowanie angażujących treści, budowanie społeczności oraz promocję produktów i usług – wyjaśnia Kopiej. – Kolejnym elementem jest posiadanie własnej strony internetowej. Ta powinna być atrakcyjna wizualnie, łatwa w nawigacji i zawierać istotne informacje o osobie, firmie, produktach lub usługach. – wylicza.
Jak jeszcze budować eksperckość w Internecie? Warto tworzyć wpisy na blogu związane z tematami branżowymi lub zainteresowaniami odbiorców. Blogowanie pozwala na dzielenie się wiedzą, budowanie autorytetu w danej dziedzinie i poprawę widoczności w wynikach wyszukiwania.
Wypowiadaj się w mediach
Pomimo wzrostu popularności social mediów, tradycyjne kanały takie, jak radio, telewizja, gazeta czy portale internetowe, nadal są na topie. Dlatego warto podejmować aktywność w obszarze media relations. Prezes firmy jest jednym z głównych strategów i decydentów. Wypowiadając się publicznie, może skutecznie komunikować cele, wartości i strategię firmy. To pozwala na spójne przekazywanie informacji i wskazywanie kierunku, w którym firma zmierza.
- Zarówno prezesi, jak i menadżerowie mogą wykorzystywać media do nawiązywania relacji z klientami, partnerami biznesowymi i innymi interesariuszami firmy. Należy pamiętać, że inwestorzy monitorują działalność firmy, a słowa prezesa mogą wpływać na ich decyzje inwestycyjne. Dlatego też komunikacja w mediach powinna być dobrze przemyślana – uważa prezes agencji PR Commplace.
W jakich mediach warto się wypowiadać? Na pewno w tych, które czytają nasi klienci i kontrahenci. Mogą to być zarówno tytuły branżowe, biznesowe czy ogólnoinformacyjne.
Bierz udział w ważnych wydarzeniach
Budowanie pozycji biznesowej polega nie tylko na prowadzeniu social mediów i pojawianiu się w wybranych tytułach prasowych. Kluczowy jest networking. Prezes zarządu czy menadżerowie powinni brać udział w ważnych wydarzeniach biznesowych i branżowych. Konferencje, kongresy, mniejsze eventy – na polskim rynku organizowanych jest wiele paneli eksperckich, w których warto uczestniczyć. W ten sposób nie tylko zbudujemy swoją pozycję biznesową, ale także pokażemy naszą eksperckość.
Budowanie pozycji w biznesie wymaga ciągłego zaangażowania i dbałości o spójność działań. To proces, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla lidera, jak i dla firmy, w tym zwiększenie zaufania klientów, partnerów biznesowych i inwestorów, co ma wpływ na sukces i długoterminowy rozwój przedsiębiorstwa.
Napisz komentarz
Komentarze