Dzień przedsiębiorczości to pomoc uczniom szkół ponadgimnazjalnych w przygotowaniu się do świadomego wyboru zawodu. Program pozwala rozwiać wątpliwości młodych ludzi związane z tym, jak naprawdę wygląda praca w wybranym zawodzie. Dzięki wolontariuszom – doświadczonym pracownikom – młodzież miała okazję dowiedzieć się, jakie kompetencje, wiedza i umiejętności są niezbędne do wykonywania pracy na upragnionym stanowisku w wymarzonym zawodzie. A to z kolei ma pomóc podjąć decyzję na temat dalszego kierunku kształcenia.
Uczniowie realizujący ten program mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z danym miejscem pracy, dzięki czemu mogli sprawdzić czy zawód ten po prostu im się podoba.
Było to możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników z firm, urzędów i instytucji, którzy wprowadzili młodych ludzi w tajniki swoich zawodów. Wolontariusze dzielili się z uczniami nie tylko swoim czasem, ale także tym, co mają najcenniejszego wiedzą i doświadczeniem. To największe tego typu wydarzenie w Polsce.
Akcję „ Dzień przedsiębiorczości” młodzież oceniła bardzo pozytywnie- nie był to dla nich „dzień bez szkoły”, lecz dzień zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Był to, zarówno dla uczniów, jak i firm, dobry sprawdzian, dający możliwość konfrontacji oczekiwań uczniów wobec przyszłych ich przełożonych z rzeczywistością, a pracodawcom dał szansę na poznanie postaw przyszłych potencjalnych pracowników.
Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Na pytanie: Czy było warto? odpowiadali:
Szymon Wachowiak - Oczywiście! Odbyłem praktykę w Urzędzie Miejskim wraz z Aleksandrą i Jakubem. Otrzymaliśmy wiele cennych rad, które przydadzą nam się w dorosłym życiu. Dowiedzieliśmy się, że każda praca niesie ze sobą jakiś ciężar, jednak jeśli wykonujemy swoje zadania z pasją, staje się ona dla nas przyjemnością. Był to dobry sprawdzianJ
Kinga Marzec, Tamara Gazdowicz - Dzień Przedsiębiorczości pozwolił nam zobaczyć jak wygląda praca, w której w przyszłości chciałybyśmy pracować. Na praktyce pokazano nam jak odpowiedzialna jest praca wychowawcy i ilu wymaga wyrzeczeń oraz cierpliwości. Zapoznałyśmy się także z regulaminem pracy placówki oraz dokumentami, które należy wypełniać podczas bycia wychowawcą.
Kamila Kadrzyńska ,Katarzyna Trzepałka -Odbyłyśmy jednodniową praktykę w SALONIE HOUSE . Przyglądałyśmy się pracy na stanowisku specjalisty do spraw sprzedaży. Zostałyśmy zapoznane z zawartością magazynu i najnowszymi trendami panującymi w modzie. Dowiedziałyśmy się wiele ciekawych rzeczy i nabyłyśmy nowe umiejętności, np. wypełniania i segregowania faktur.
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach wraz z koordynatorem składają gorące podziękowania zakładom, instytucjom i urzędom, które gościły naszych uczniów podczas jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy.
To dzięki Państwa pomocy i wyrozumiałości młodzież z ZSP im. Czesława Miłosza w Gryficach mogła zweryfikować informacje o pracy na wymarzonym stanowisku. Zdobyła również wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów w danym zawodzie.
Agnieszka Jackowska
Szkolny koordynator programów Dzień przedsiębiorczości oraz Otwarta firma
Napisz komentarz
Komentarze