Reklama dotacje rpo

Rok Bogusława X Wielkiego w Zamku

Od początku 2023 r. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie trwają obchody Roku Bogusława X Wielkiego. Dokładnie w 500. rocznicę śmierci księcia, 5 października, odbędzie się wykład inauguracyjny poświęcony jednemu z najwybitniejszych władców z dynastii Gryfitów.
Rok Bogusława X Wielkiego w Zamku

- Rocznice są dla nas okazją do poszerzania i popularyzowania wiedzy o Gryfitach. W tym roku mija pięćset lat od śmierci Bogusława X, a w 2024 r. przypada 570. rocznica jego urodzin, dlatego w tym czasie nasze wydarzenia i działania skupione są wokół tej postaci – wyjaśnia Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Ważnymi elementami obchodów Roku Bogusława X Wielkiego będą dwie międzynarodowe konferencje naukowe, które możemy zorganizować dzięki dofinansowaniu z UE. 

 

Bogusław X Wielki (1454-1523) to jeden z najbardziej zasłużonych władców Księstwa Pomorskiego. Jego życie i dokonania na przestrzeni wieków stały się źródłem zainteresowania najpierw kronikarzy, a później uczonych, badaczy, a nawet powieściopisarzy. Przez cały okres panowania prowadził błyskotliwą i zręczną politykę zarówno wewnętrzną, jak i zagraniczną. Jego małżeństwo z Anną Jagiellonką, córką króla polskiego Kazimierza IV Jagiellończyka, uchodzi za najbardziej udany mariaż w historii dynastii, a wesele tej książęcej pary za najsłynniejszy ślub na szczecińskim zamku.

 

Od początku roku kalendarz zamkowych wydarzeń kulturalnych budowany był tematycznie wokół postaci tego księcia. Odbyły się widowiska i imprezy plenerowe (nawet Majówka na Zamku w tym roku była Majówką u księcia Bogusława), odbywają się spacery, oprowadzania i spotkania historyczne. Na Dużym Dziedzińcu nadal oglądać można wystawę plenerową „Bogusław X zwany Wielkim”, która prezentuje najciekawsze i najważniejsze fakty z życia księcia – biografię, wyznawane idee, działania polityczne, a także relacje z innymi postaciami historycznymi.

 

Zamek wydał w tym roku kolejny folder z serii, która w krótkiej formie popularyzuje historię dynastii Gryfitów i ich głównej rezydencji – tym razem to „Bogusław X Wielki (1454 – 1523) i jego czasy”. Przygotowuje również do druku dwie duże publikacje – polski przekład „Inwentarza spuścizny Bogusława X Wielkiego” oraz biografię tego księcia autorstwa prof. Edwarda Rymara, historyka mediewisty, znawcy dziejów Księstwa Pomorskiego. Wkrótce miłośnicy historii będą mogli wysłuchać serii podcastów z udziałem badaczy ze Szczecina i innych polskich ośrodków. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie wystawa czasowa, którą Zamek zaprezentuje publiczności po zakończeniu trwającej modernizacji. Tematycznie w całości poświęcona będzie postaci księcia, życiu jego dworu oraz kulturze i sztuce Pomorza i Europy z przełomu XIV-XV wieku.

 

W rocznicę śmierci księcia, 5 października (o godz. 18:00), rozpocznie się wykład inauguracyjny „Książę Bogusław jako twórca nowożytnego państwa pomorskiego – rycerz, gospodarz, polityk”, który wygłosi profesor Radosław Gaziński z Uniwersytetu Szczecińskiego, znawca historii nowożytnej Pomorza. Spotkanie uświetni koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Duo Agion. Wstęp tylko na zaproszenia (osoby zainteresowane dziejami Gryfitów mogą ubiegać się o nie mailowo pod adresem [email protected]).

 

Z kolei 26 października o godz. 17:00 Zamek zaplanował spotkanie promujące pierwszy przekład na język polski pierwszego dramatu nowołacińskiego powstałego w Szczecinie pt. „Tragikomedia o wyprawie do Jerozolimy Najjaśniejszego Księcia Pomorskiego” z 1501 roku, autorstwa Johanna Kitschera. W programie jest rozmowa z prof. Elwirą Buszewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką przekładu i opracowania krytycznego publikacji (wstępu i przypisów), a także czytanie fragmentów sztuki przez aktorów szczecińskich scen. Tragikomedia została wydana wspólnie przez Zamek Książąt Pomorskich i Książnicę Pomorską. Bezpłatne wejściówki na jej zamkową premierę będą do odbioru w kasie Zamku na godzinę przed wydarzeniem.

 

Głównym partnerem Roku Bogusława X Wielkiego jest Szczecińska Energetyka Cieplna.

 


Bogusław X Wielki i jego czasy

logo rok Bogusława X

Majówka u księcia Bogusława 03.05.23 fot. Robert Stachnik

Wystawa Bogusław X zwany Wielkim


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test