Reklama dotacje rpo

Jesień i zima to czas, gdy wzrasta ryzyko pożaru – nie licz, że rząd Ci pomoże

Z każdym rokiem w Polsce liczba pożarów rośnie, a wraz ze zbliżającą się zimą sytuacja będzie się pogarszać. Tylko w 2022 r. strażacy podjęli rekordową liczbę interwencji, bo aż 608 tysięcy. Z tego ponad połowa zgłoszeń dotyczyła obiektów mieszkalnych: w 32320 pożarach 387 osób straciło życie a 2338 odniosło obrażenia. Co gorsza, rząd nie przewiduje pomocy dla rodzin, które ucierpiały w wyniku pożaru. Jak wobec tego zabezpieczyć swój dom oraz co zrobić, gdy mimo wszystko nas lub bliskich dotknie takie nieszczęście?
Jesień i zima to czas, gdy wzrasta ryzyko pożaru – nie licz, że rząd Ci pomoże

Nie da się ukryć, że pożary są bardzo częstym problemem w Polsce. Co roku tysiące rodzin traci swoje domy i cały dobytek w wyniku tego niszczycielskiego żywiołu. Co gorsza, wiele tych domów nie jest ubezpieczonych, co powoduje załamanie się życia rodzin w chwili, gdy cały dorobek ich życia zamienia się w zgliszcza. Potrzeba wówczas nie tylko hartu ducha, ale także finansowego wsparcia, by móc zacząć wszystko od nowa. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie swojego domu – zarówno przed możliwością wybuchu pożaru, jak i jego skutkami. 

Prewencja przede wszystkim

Pierwszym krokiem w zapobieganiu pożarom jest właściwe zaprojektowanie instalacji elektrycznej oraz ogrzewania. Warto zatrudnić specjalistę, który doradzi nam w zakresie wyboru urządzeń oraz wykonawstwa, pozwalających na bezpieczną eksploatację. Należy również pamiętać, że wiele pożarów wybucha na skutek zwarć i przeciążeń, których możemy być świadomi jedynie poprzez systematyczne przeglądy instalacji. Kolejną ważną kwestią jest wyłączanie wszelkich urządzeń elektrycznych przed wyjściem z domu czy pójściem spać. Żelazka, suszarki do włosów oraz wiele innych sprzętów powinny być wówczas odłączone z zasilania. 

Dla bezpieczeństwa w domu czy mieszkaniu warto także zainstalować czujniki dymu i gazu, które ostrzegą o zagrożeniu w sytuacji wybuchu pożaru czy wycieku gazu.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Dom kojarzy się nam zwykle z bezpiecznym miejscem. Rzadko zastanawiamy się, czy uda nam się szybko zareagować, kiedy pojawi się pożar. Co zrobimy, gdy strażacy nie zdążą na czas, by ocalić naszą własność? Aby zminimalizować stres związany z taką ewentualnością i następstwa pożaru, najlepszym wyjście jest ubezpieczenie domu. Dlaczego warto? Statystyki są alarmujące – pożary zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać. Tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy zeszłego roku znacznie wzrosły wypłaty ubezpieczeń majątkowych od ognia i innych klęsk żywiołowych. W sumie było to 3,3 miliarda złotych – o 32 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

Pożar to niszczycielska siła. Może obrócić w popiół dom w ciągu kilku chwil. – zauważa Maciej Kamiński, założyciel platformy Szczytny Cel, pierwszego i jedynego w Polsce serwisu zbiórkowego, dzięki któremu pomoc po pożarze znalazły już setki rodzin. – Bez odpowiedniego ubezpieczenia, koszty remontu lub odbudowy oraz odtworzenia utraconego mienia spoczywają na barkach właściciela.  – ostrzega.

To może prowadzić do poważnych problemów finansowych i trudności życiowych. Dlatego warto podjąć odpowiedzialną decyzję i ubezpieczyć swój dom, aby chronić siebie i swoją rodzinę przed skutkami pożaru oraz zrekompensować poniesione straty.

Umiesz liczyć, licz na siebie? Niekoniecznie 

Podsumowując – w kontekście ewentualnego pożaru najważniejsze, co można zrobić, to zadbać o bezpieczną przestrzeń w domu, a także zainwestować w ubezpieczenie. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę, że w sytuacji wybuchu pożaru, rząd w Polsce nie oferuje wsparcia rodzinom dotkniętym katastrofą. Na szczęście w takim przypadku nie jesteśmy zdanie jedynie na siebie i swoje zasoby finansowe. Warto skorzystać z potęgi internetu i założyć zbiórkę, dzięki której pozyskamy środki niezbędne do odbudowania dachu nad głową. 

– Szczytny Cel to platforma, która pozwala w prosty i szybki sposób tworzyć własne zbiórki m.in. po to, by móc podnieść się po trudnych przeżyciach, do jakich niewątpliwie należy pożar i jego skutki, w postaci utraconego mienia. – mówi Maciej Kamiński, założyciel platformy. – Głównym celem naszej działalności jest umożliwienie zbierania funduszy wszystkim potrzebującym i na różne cele, nie tylko wtedy, gdy wydarza się kryzys. – dodaje.

Dlatego dobrze jest pamiętać, że nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia. Nawet gdy nasz dom spłonie, a nie mamy ubezpieczenia, dzięki dostępnym w sieci rozwiązaniom możemy liczyć na wsparcie finansowe ludzi dobrej woli. Sami także możemy przekazać darowiznę na konkretne zbiórki lub projekty, aby pomóc potrzebującym. Warto, bo dobro wraca. 

 

Fot: szczytny-cel.pl



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test