Sklejka to uniwersalny oraz niepozorny materiał, który powszechnie kojarzy się raczej z aranżacjami wnętrzarskimi oraz meblami. Jednak jak się okazuje, możemy ją z powodzeniem wykorzystywać w całej gamie projektów, mających za zadanie dostarczanie radości i adrenaliny - m.in. placów zabaw, ścianek wspinaczkowych, parków linowych oraz skateparków. Pod jakim względem sprawdza się ten materiał w każdym z tych miejsc?
Place zabaw
Pierwszy smak przygody przynosi okoliczny plac zabaw. Kiedyś dochodził jeszcze dreszczyk emocji w postaci rozbujanej jak wahadło huśtawki. Pospawana z metalowych profili — bezlitośnie cięła w pień wszystko na swojej drodze, ale za to można było z niej efektownie zeskoczyć w locie. Na szczęście nie trzeba się już bać o życie w drodze do piaskownicy, gdyż większość współczesnych placów zabaw jest kolorowa i przyjazna dla dzieci oraz rodziców. Pod feerią barw kryje się kolorowa sklejka, antypoślizgowe podesty to też jej zasługa.
- Sklejka antypoślizgowa to sklejka liściasta pokryta filmem fenolowym, która jest z jednej strony gładka, z drugiej szorstka. Materiał dostępny jest w grubościach od 6,5 mm do 30 mm, ale na specjalne zamówienie można otrzymać także i grubsze wersje. Większość sklejek antypoślizgowych jest wykonana z brzozy. Wodoodporny klej używamy po to, żeby sklejka się nie rozkleiła. W przypadku tych laminowanych oraz antypoślizgowych, wchłanianie wody ogranicza dodatkowo zewnętrzna warstwa Co ciekawe, antypoślizgowa powierzchnia może mieć odciśnięty wypukły wzór siatki: standardowy lub hexagonu/plastra miodu — mówi Grzegorz Skarżyński, specjalista w dziedzinie sklejek z JAF Polska i dodaje:
- Najczęściej zamawianymi sklejkami są te formatu 1,25 x 2,5 m lub 1,5 x 3 m. Co ważne, muszą one spełniać normę E1, która jest wymagana na terenie Polski i dotyczy materiałów drewnopochodnych. Zawarte w niej wymogi określają górny limit emisji formaldehydu do powietrza. Warto wiedzieć, że większość oferowanych w naszej firmie materiałów spełnia nawet bardziej restrykcyjną normę — E0,5.
Wytrzymały szkielet
W przypadku atrakcji, które muszą posiadać solidne i wyjątkowo trwałe konstrukcje, kluczowy staje się dobór właściwych materiałów budowlanych, które zapewnią trwałość oraz bezpieczeństwo. W tym przypadku liczy się wytrzymałość na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, ściskanie i ścinanie.
- Godne uwagi jest klejone drewno konstrukcyjne BSH. W hierarchii drewna konstrukcyjnego, przebija drewno lite w klasie C24, KVH® oraz KVH Duo/Trio®. Spotykamy je np. na basenach i halach sportowych. Użyty w nim klej jest wodoodporny, jednak przy stosowaniu na zewnątrz, powinno być zabezpieczone na działanie wilgoci oraz przed atakiem grzybów i insektów. Jeśli BSH jest stosowane wewnątrz i nie będzie mieć kontaktu ze stałym zawilgoceniem, nie wymaga dodatkowych zabiegów. Może być wykorzystane w widocznych miejscach, gdyż prezentuje się naturalnie i efektownie. Drewniany wygląd belek wprowadza przyjazny klimat, zamiast chłodnego w dotyku betonu lub stali — podpowiada Wojciech Sroka, ekspert JAF Polska od drewna konstrukcyjnego.
Ścianki i skateparki
Do budowy ścianek wspinaczkowych i boulderowych wykorzystywana jest wyszlifowana sklejka brzozowa. Może być to sklejka surowa lub sklejka szalunkowa, czyli sklejka liściasta pokryta z oby stron filmem fenolowym. To znakomity materiał do montażu chwytów ze względu na łatwe nawierty. Chwyty można też wyfrezować bezpośrednio w płycie. Takie rozwiązanie, w formie modułowych ścianek wspinaczkowych, widuje się coraz częściej w prywatnych domach pasjonatów. Niektórzy konstruują swoje drogi własnoręcznie, bazując zwykle na sklejce od 18 do 21 mm. Zależnie - czy to ściany pionowe, czy tzw. przewieszenia.
W przypadku skateparków, temat staje się bardziej złożony. Do szalowania betonowych konstrukcji używa się sklejki szalunkowej, ale można z niej również budować drewniane przeszkody. Powierzchnia zapewnia komfort jazdy i potrzebną amortyzację. Elementy wykonywane są ze sklejki wodoodpornej, przeważnie laminowanej. W bardziej wymagających przypadkach, surową sklejkę pokrywa się specjalistyczną matą jezdną, która dodatkowo podnosi zarówno wytrzymałość, jak i walory użytkowe. Na łączeniach płyt instaluje się metalowe kątowniki do robienia trików. W przypadku ramp i miniramp, łączenie zwieńcza tzw. coping, czyli okrągła rurka wtopiona pomiędzy płaski podest a wyprofilowany najazd. Można też wykorzystywać gotowe płyty do konstrukcji ramp rodem z USA (Gator Skins, Skatelite), chociaż logistyka znacząco winduje koszt wykonania.
Naturalnie, że mamy sklejkę
Sklejka to bezpieczna i ekologiczna alternatywa dla plastiku. Idealna zarówno do budowy dużych placów zabaw, jak i produkcji małych zabawek. W JAF Polska czekają sklejki i płyty dopasowane do potrzeb oraz specyfiki praktycznie każdego projektu, również te trudnopalne. Kompleksową ofertę dopełnia WebCut — usługa cięcia i okleinowania online, dostępna 24 godziny na dobę.
JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce rozpoczęliśmy w 2008 roku. Jesteśmy dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 75-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów, stawia nas na pozycji jednego z liderów tej branży.
Napisz komentarz
Komentarze