Badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Południowo-Wschodniej Norwegii (USN) oraz SINTEF zajmują się tym w ramach polsko-norweskiego projektu badawczego finansowanego za pośrednictwem NCBiR.
To kontynuacja prowadzonych w latach 2014-2017 polsko-norweskich działań, w ramach których opracowano nowatorskie materiały do wychwytywania dwutlenku węgla.
Podczas obecnie trwających badań, nasi naukowcy wraz z norweskimi kolegami, opracowują sposób przetwarzania dwutlenku węgla w tlenek węgla, wodór i metan. Niedawno udało się także uzyskać amoniak, który jest nie tylko półproduktem do wytwarzania nawozów sztucznych, ale stanowi też „magazyn wodoru".
Badania prowadzi zespół około 20 naszych naukowców (na zdjęciach Aurelii Kołodziej w załączniku) i 8 norweskich. Badacze pracują na terenie swoich uczelni, ale też spotykają osobiście, aby omówić wyniki badań i podzielić się wiedzą.
Projekt PhotoRed realizuje zespół profesor Urszuli Narkiewicz z WTiICh Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Badania trwają od września 2020 r. i mają się zakończyć w lutym 2024 r.. Ich koszt to ponad 8,5 mln zł.
Bardzo podobne prace badawcze, od 1 września 2023 r., prowadzi na tym samym Wydziale, profesor Iwona Pełech. Za ponad milion złotych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego realizowany jest projekt Green-3 o podobnej tematyce. Tutaj jednak, nacisk jest położony na otrzymywanie wodoru, a proces jest prowadzony przy użyciu innych materiałów.
Napisz komentarz
Komentarze