Reklama

Polski E-Van w Watykanie u Ojca Świętego

Stworzony przez zgorzelecką firmę Innovation AG, pierwszy polski w pełni elektryczny samochód dostawczy E-Van, dotarł do Rzymu i Watykanu w ramach inauguracji projektu The eMobi Road to COP28.
Polski E-Van w Watykanie u Ojca Świętego

The eMobi Road to COP28 to cykliczny projekt, którego celem jest podkreślenie roli elektromobilności w dekarbonizacji sektora transportu, jako skutecznej technologii do osiągnięcia celów klimatycznych. A także przypomnienie jaką rolę odegrała Polska w światowym rozwoju branży elektromobilności poprzez Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach i deklaracje Driving Change Together. 

- W tym roku zwracamy szczególną uwagę na kraje, które budują nową gospodarkę w oparciu o elektromobilność, nowe surowce energetyczne i budują całe ekosystemy elektromobilności z odpowiednią edukacją, tworzeniem środowiska do rozwoju technologii i start-upów. To także okazja, aby zdefiniować na nowo deklarację Driving Change Together, ponieważ przez 5 lat branża elektromobilności bardzo się zmieniła i już nie jest tylko narzędziem do redukcji emisji, ale także szansą na budowanie trwałego rozwoju gospodarczego  – podkreśla Krzysztof Burda, Prezes Zarządu PIRE. 

 

     W tym roku      pierwszym punktem jest  Rzym i Watykan, gdzie na      uczestników oczekiwał Ojciec Święty. Następne etapy to Dżakarta w Indonezji oraz Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie odbywa się tegoroczny COP.

Wyprawa współorganizowana jest przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności. Nasz kraj reprezentuje też eVanPL ze Zgorzelca. Przypomnijmy, że elektryczny van powstał na stworzonej od podstaw przez polską firmę Innovation AG modułowej platformie samochodowej EAGLE (pol. Orzeł). Jej local content wynosi blisko 100%. Wszystkie kluczowe elementy, jak również cały projekt techniczny, są autorstwem polskich inżynierów i mechaników ze Zgorzelca. Pojazd eVanPL powstał w ramach projektu NCBiR: „E-VAN – Uniwersalny Pojazd Dostawczy o Napędzie Elektrycznym Kat. N1”. Testy drogowe prototypu wykazały, że jego zasięg wynosi 400 km na jednym ładowaniu. Jest to możliwe właśnie dzięki autorskiej modułowej platformie, w której można zainstalować baterie o pojemności 60-110 kWh. Niedawno eVanPL został oficjalnie dopuszczony do ruchu drogowego, a aktualnie trwają rozmowy o rozpoczęciu jego seryjnej produkcji.

- Nasz eVan łączy symbolicznie i realnie Katowice, Rzym i Watykan, Dżakartę i Dubaj. Cieszymy się, że polskie auto elektryczne ze Zgorzelca bierze udział w tak dużym projekcie. Wspólnie z PIRE uznaliśmy, że warto EVANem pochwalić się na forum międzynarodowym w ramach eMobi Road to COP28. Naszym celem jest pokazanie jak bardzo elektromobilność jest istotna w całym procesie transformacji energetycznej – komentuje Albert Gryszczuk, właściciel Innovation AG

                    The eMobi Road na stałe zagościł w kalendarzu najważniejszych wydarzeń w branży e-mobility. Podczas poprzednich edycji jej uczestnicy docierali do Madrytu, Glasgow, Sharm el-Sheikh, a w tym roku do Dubaju.       

Transport samochodowy, zarówno w Polsce, jak i w innych, silnie zurbanizowanych krajach, jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Pojazdy o napędzie spalinowym przyczyniają się w ogromnej mierze do zanieczyszczenia powietrza w miastach. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, w 2022 r. transport drogowy odpowiadał ogółem za ponad 70% emisyjności z transportu. The eMobi Road to COP28, czyli inicjatywa podjęta przez Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności, wpisuje się zatem w działania mające na celu promocję elektromobilności na świecie. I, w konsekwencji, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

- Jednym ze sposobów ograniczenia tego zjawiska w tym sektorze jest wzrost udziału pojazdów zeroemisyjnych we flotach – w szczególności samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych – łącznie odpowiadających za 99% emisyjności z transportu drogowego. – informuje Polska Izba Rozwoju Elektromobilności. 

 

 

 

Więcej informacji

Tomasz Drzał

Kom. 508 128 601

[email protected]

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test