Chorągiew zostanie podniesiona na szczyt Latarni Morskiej o godzinie 12:00. W zależności od warunków pogodowych będzie powiewać i przypominać o Święcie Wojska Polskiego do zmierzchu. – Wykorzystywanie Latarni Morskiej w Świnoujściu jako wyjątkowego masztu to już niemal tradycja – mówi Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. – Nasza Latarnia jest najwyższym tego typu ceglanym zabytkiem na świecie i stoi w miejscu, gdzie zaczyna się Polska. To będzie piękny dzień i piękne święto- dodaje Kucharska.
Chorągiew na Latarni Morskiej będzie widoczna z wielu kilometrów, a wydarzenie odbędzie się dzięki pomocy wolontariuszy. To Oni przygotują liny i urządzenia do podniesienia Chorągwi na szczyt zabytku. Jak zawsze w akcji pomoże studio krawieckie Państwa Ewy i Stanisława Nowakowskich, które obszyje flagę w specjalne zawiesia i załoga Fortu Gerharda. Warto przypomnieć, że gospodarzem obiektu jest Urząd Morski w Szczecinie.
- Świnoujście jest dumne, że pełni obecnie funkcje jednego z najważniejszych Portów Wojennych Rzeczpospolitej i jest miejscem stacjonowania 8 Flotylli Obrony Wybrzeża- mówi Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, która jest współorganizatorem wydarzenia. – Wojsko to dziś nie tylko gwarant naszej suwerenności państwowej i bezpieczeństwa, ale także ważny pracodawca i podmiot gospodarczy, a port wojenny i okręty wojenne atrakcją turystyczną.
W związku z utrudnionym dostępem do latarni morskiej do której można obecnej dostać się tylko statkiem najlepszym miejscem do podziwiania Chorągwi będą nabrzeża po zachodniej stronie Świnoujścia - Basen Północny i plaża w okolicach falochronu zachodniego.
Napisz komentarz
Komentarze