Reklama

MIĘDZYNARODOWE DNI MUZYKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE 2023

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy Państwa na szóstą edycję Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie - festiwalu, który organizujemy od 2018 roku. W tym roku, wzorem poprzednich edycji, zaprezentujemy muzykę żydowską w różnych odsłonach - muzykę klezmerską, muzykę klasyczną i muzykę sakralną. Tym razem jednak przygotowujemy dla Państwa aż cztery premiery. Podczas każdego z koncertów będą mogli Państwo po raz pierwszy usłyszeć prezentowane na nich utwory.
MIĘDZYNARODOWE DNI MUZYKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE 2023
Dni Muzyki Żydowskiej 2019 fot. Kamila Kozioł

I właśnie ten motyw - robienia czegoś po raz pierwszy, chcielibyśmy zaproponować jako temat przewodni tegorocznej edycji. Robienie czegoś po raz pierwszy wymaga wizji, śmiałości i wytężonej pracy. Zarówno granie utworu, jak i słuchanie go po raz pierwszy wywołuje specyficzny dreszcz emocji. Państwo na pewno również, w swoim życiu zawodowym i prywatnym, dokonujecie wielu rzeczy po raz pierwszy. Przynoszą one satysfakcję lub dużo trudu. Niemniej warto je podejmować. Dlaczego? Bo dzięki nim podążamy naprzód własną ścieżką. Najpełniej wyrażamy swoje marzenia i pragnienia.

 

LEJBUSZEWO

08.09.2023 (piątek), 19:00

Willa "Ogrody Śródmieście", ul. Wielkopolska 19

Wstęp wolny

Premiera programu inspirowanego żydowskim życiem Szczecina w nowym składzie Strycharczyk & Strycharczyk.

Inauguracyjny koncert festiwalu odbędzie się w wyjątkowej, plenerowej przestrzeni Willi "Ogrody Śródmieście". W wykonaniu klarnecisty i saksofonisty Macieja Strycharczyka oraz kontrabasisty Patryka Strycharczyka zabrzmią utwory, które mogą wydawać się nam znajome. Kto z nas chociaż raz nie słyszał melodii żydowskich wygrywanych raz skocznym, a raz melancholijnym dźwiękiem klarnetu? Piosenki w języku jidysz, stare melodie ludowe, nieco klezmerskiej nuty, skoczne tańce i romantyczne pieśni - to wszystko rozbrzmiewało kiedyś na szczecińskich ulicach, a zwłaszcza w dzielnicy, którą po wojnie zaczęliśmy nazywać Lejbuszewem. W nieco swobodnej atmosferze będziemy mogli poczuć klimat tamtych czasów, nasze myśli ulecą gdzieś daleko do dawnej codzienności, a żydowska muzyka ponownie popłynie po starym bruku.

 

WYCHODZĄC Z CIENIA

09.09.2023 (sobota), 19:00

Muzeum Narodowe, ul. Wały Chrobrego 3

Bilety: app.evenea.pl/event/dnimuzykizydowskiej2023

Premiera płyty "Escape from Shadow" z twórczością Ety Tyrmand.

Po oszałamiającym sukcesie renesansu twórczości Mieczysława Wajnberga, który rozpoczął się w Polsce, wybitni młodzi twórcy zainteresowali się na nowo historią nieznanej muzyki żydowskiej XX w. Owoce tych poszukiwań zaskakują cały czas. Duet Demowska/Pyrć odnosi na tym polu niezwykłe sukcesy. Podczas Międzynarodowych Dni Muzyki Żydowskiej nastąpi współczesna światowa premiera twórczości Ety Tyrmand. Eta urodziła się w 1917 roku w Warszawie i studiowała w Konserwatorium Warszawskim, kolegowała się z Wajnbergiem. Razem uciekli przed najazdem hitlerowców w 1939 r. Eta osiadła w Białorusi, gdzie mieszkała i prowadziła działalność muzyczną aż do śmierci w 2008 r. Do Polski próbowała wrócić, lecz cała jej rodzina została zgładzona przez Niemców. Podobnie jak w przypadku Wajnberga encyklopedie twierdzą, że jest białoruską kompozytorką, mimo iż 20 lat żyła w Polsce. Płyta "Escape from the shadows" jest próbą walki o pamięć o Ecie Tyrmand.

 

ALMA VIDA KORASON

10.09.2023 (niedziela), 19:00

Muzeum Narodowe, ul. Wały Chrobrego 3

Bilety: app.evenea.pl/event/dnimuzykizydowskiej2023

Premiera polska płyty ukazującej nowe spojrzenie na pieśni sefardyjskie.

Pieśni sefardyjskie od setek lat stanowią niezgłębione źródło inspiracji, zarówno dla twórców, wykonawców, jak i wszystkich, którzy choć raz mieli okazję wsłuchać się w ich tajemnicze brzmienie. Od 1492 r. czyli exodusu Żydów z Półwyspu Iberyjskiego pieśni sefardyjskie były przekazywane w wielu wspólnotach rozsianych po całej Europie. Teksty pozostały niezmienne przez pokolenia, jednak w miarę osiedlania się Żydów sefardyjskich w innych częściach świata, rytmy i melodie były zmieniane przez nowe wpływy kulturowe.  Wszystkie piosenki w tym projekcie zostały specjalnie zaaranżowane i skomponowane przez uznanego izraelskiego gitarzystę Daniela Akiwę. Dołącza do niego niezwykle delikatna interpretacja i elegancja sopranistki Sivan Goldman. Muzyczne połączenie między Sivan i Danielem ukazuje sztukę tradycyjnej muzyki starożytnych Żydów w jej czystej prostocie, gracji i uroku.

 

MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI: GERSZON EFROS

19.10.2023 (czwartek), 19:30

Miejsce potwierdzimy już niebawem

Sprzedaż biletów w terminie późniejszym

Premiera nowego programu najsłynniejszego szczecińskiego chóru!

Od pięciu lat finałowym koncertem festiwalu muzyki żydowskiej w Szczecinie jest kolejna odsłona projektu Muzyka Nowej Synagogi. Jego celem jest wskrzeszanie i popularyzowanie muzyki, która brzmiała lub mogła brzmieć w nieistniejącej dzisiaj Nowej Synagodze przy ulicy Zielony Szaniec (obecnie Dworcowa) w Szczecinie. Tym razem z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie, kantorem Isidoro Abramowiczem i organistą Jakubem Stefkiem przypomnimy postać Gerszona Efrosa (1890 – 1978), autora monumentalnej „Antologii Muzyki Synagogalnej”. Pracując w nowej ojczyźnie - Stanach Zjednoczonych, utrwalił w niej utwory wielu kantorów i kompozytorów działających na ziemiach polskich. Dzieła te nie były u nas wykonywane od czasów wojny. Również po raz pierwszy zaprezentujemy arcydzieła muzyki synagogalnej w potężnym składzie wykonawczym. Tak blisko tradycji Nowej Synagogi w Szczecinie nie byliśmy jeszcze nigdy.

Uprzejmie prosimy o zwrócenie uwagi, że ten koncert odbędzie się 19 października 2023 – w pewnym oddaleniu czasowym od pozostałych koncertów. 

 

ORGANIZATOR

Fundacja SPOT.ON ART, www.spotonart.com

WSPÓŁORGANIZATORZY

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Willa Ogrody Śródmieście

PARTNER STRATEGICZNY

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. 

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Szczecin

Projekt wsparła finansowo Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej

PARTNER

Abraham Geiger Kolleg w Poczdamie


Dni Muzyki Żydowskiej 2021, fot. Kamila Kozioł


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test