Z najnowszej edycji raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że liczba przedsiębiorstw zwiększyła się o 4,2%, z nią także zatrudnienie oraz wynagrodzenia brutto. W 2021 r. liczba przedsiębiorstw w Polsce wzrosła do 2,4 mln. Warto dodać, że w analizowanym okresie liczba zarejestrowanych podmiotów (386 tys.) przewyższyła liczbę wykreślonych firm (221 tys.). Aż 99,8% firm obecnych na rynku zalicza się do sektora MŚP. Wśród nich najliczniejszą grupą (97,2%; 2,3 mln) są mikroprzedsiębiorstwa. Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa napędzają gospodarkę, odpowiadając za 43,6% wartości krajowego PKB.
Z danych GUS wynika, że na koniec 2021 r. w sektorze przedsiębiorstw pracowało ponad 10,2 mln osób, czyli o ponad 230 tys. więcej niż w rok wcześniej. Jest to także wynik wyższy niż w rekordowym 2019 r., kiedy to liczba pracujących w tym sektorze po raz pierwszy przekroczyła próg 10 mln osób. Z raportu wynika także, że polskie firmy coraz śmielej podbijają zagraniczne rynki, co pokazuje wzrost eksportu aż o 23,6% rok do roku. Relacja eksportu wyrobów i usług do PKB systematycznie rośnie. W latach 2012-2021 r. zwiększyła się z 44,3% do 60,7%, a od 2016 r. przekracza 50%.
– Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa wykazują się dużą aktywnością inwestycyjną, co świadczy też o ich znacznym potencjale rozwojowym. Bez wątpienia przyczyniła się do tego również prowadzona z powodzeniem już od ponad 2 lat działalność informacyjna i promocyjna Biura PARP w Poznaniu – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
Na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego kujawsko-pomorskiego i pomorskiego za informację i promocję oferty Agencji odpowiada Biuro Regionalne PARP w Poznaniu. PARP była w ostatnich miesiącach także partnerem i współorganizatorem wydarzeń pod szyldem Gryfickiego Klastra Energii oraz Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu. W ramach wspólnych konferencji integrowane jest środowisko firm z zachodniej Polski, które chcą budować swój potencjał na rzecz offshore oraz uczestniczyć w odbudowie Ukrainy.
Biuro Regionalne PARP na co dzień współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, takimi jak Polska Izba Biznesu, Bank Gospodarstwa Krajowego Region Wielkopolska, Agencja Rozwoju Przemysłu – Centrum Obsługi Przedsiębiorców, Polska Strefa Inwestycji Wielkopolska. Wykorzystują one na co dzień różne synergie i organizowane wydarzenia, by docierać z informacją do sektora MŚP. Podczas konferencji w Poznaniu przedstawiciele tych podmiotów wspierających biznes wzięli udział wspólnie z min. J. Emilewicz w debacie „Jak wspierać biznes w regionie?”
Napisz komentarz
Komentarze