Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!
Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
WYDARZENIE MIESIĄCA
FILMOWE LATO Z POMORZEM ZACHODNIM
Na moc letnich atrakcji dla mieszkańców Pomorza Zachodniego zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W 23 miejscowościach na terenie województwa odbywa się Filmowe Lato Pomorza Zachodniego - plenerowe pokazy dobrych filmów. Na niektórych z przystanków letniego kina seansom towarzyszą spotkania z gwiazdami.
Filmowe Lato z Pomorzem Zachodnim trwa przez całe wakacje i dotrze do miast w różnych częściach województwa. Za każdym razem seansom filmowym towarzyszą atrakcje dla całych rodzin. Można poznać walory gospodarcze i turystyczne województwa, zaopatrzyć się w informatory, przewodniki i foldery oraz mapki atrakcji i szlaków turystycznych. Można także uczestniczyć w grach, quizach i konkursach przygotowanych z myślą o dzieciach i dorosłych. W wybranych miejscowościach przed seansami odbywają się spotkania i rozmowy z gośćmi. Wszystkie pokazy są bezpłatne. Warto być na miejscu punktualnie - na stu pierwszych widzów czekać będą wygodne leżaki i niespodzianki.
Realizatorem wydarzeń jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ze swoim, cenionym przez miłośników dobrego filmu, Kinem Zamek.
Wydarzenie finansowane jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedmiot umowy jest elementem projektu pozakonkursowego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.14 Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, nawa projektu: „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II”.
Więcej informacji na zamek.szczecin.pl
facebook.com/zamek.szczecin
facebook.com/PomorzeZachodnieNews/
ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2023
Do 31 sierpnia
Czwartki, godz. 21:30
Duży Dziedziniec, wstęp wolny
W każdy czwartek sierpnia Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na Zamkowe Noce Filmowe. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się na Dużym Dziedzińcu. Sierpniowe pokazy rozpocznie zdobywca Nagrody Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke z udziałem Małgorzaty Foremniak, Łukasza Simlata i wyróżnionego w kategorii najlepszy aktorski debiut Michała Sikorskiego. W programie również takie produkcje jak „Stracone złudzenia”, „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej czy „Superbohaterowie”. Na zakończenie Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film zaprasza na głośny „Fucking Bornholm”. Sierpniowe pokazy startują o godz. 21:30. Wszystkie seanse są bezpłatne. Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!
SONATA
3 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat, Polska 2022 (118 min)
Reżyseria Bartosz Blaschke
Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat
Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.
STRACONE ZŁUDZENIA (Illusions perdues)
10 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat, Francja/Belgia 2021 (149 min)
Reżyseria Xavier Giannoli
Obsada: Benjamin Voisin, Cecile de France, Xavier Dolan
Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony? Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.
SILENT TWINS
17 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat, Polska/Wielka Brytania 2022 (113 min)
Reżyseria Agnieszka Smoczyńska
Obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May
Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Wizjonerski, wypełniony muzyką, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej pokazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki, które przestają komunikować się ze światem. Uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę, podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.
SUPERBOHATEROWIE (Supereroi)
24 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
komedia romantyczna, Włochy 2021 (122 min)
Reżyseria Paolo Genovese
Obsada: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano
Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne: bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.
ZFF Pomerania Film przedstawia:
FUCKING BORNHOLM
31 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat/komedia, Polska 2022 (99 min)
Reżyseria Anna Kazejak
Obsada: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki
Tej majówce daleko do hygge… „Fucking Bornholm” to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdy znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie.
Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami?
SPOTKANIA I WYKŁADY
LETNI WIECZÓR Z GRYFITAMI
6 sierpnia (niedziela), godz. 17:00
Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Prowadzenie: Michał Kowgier, dr Wojciech Kral, dr Andrzej Wątorski
Oprawa muzyczna: dr Agnieszka Roguska (klawesyn)
Tematem spotkania będą najciekawsze postaci z rodu Gryfitów - począwszy od Warcisława I, poprzez Barnima III, Bogusława X Wielkiego i jego bezpośrednich następców, aż do ostatnich książąt: Filipa II, Franciszka I, Jana Fryderyka i Bogusława XIV. Prowadzący – w strojach z epoki renesansu - opowiedzą o ich dokonaniach i zasługach dla księstwa i regionu, przedstawią ciekawostki z życia książąt, opowiedzą o artefaktach (fundacjach książęcych), a także przeczytają fragmenty słynnej kroniki Paula Friedeborna „Historyczny opis miasta Szczecina” z 1613 roku. Wieczór umilą XVI- i XVII-wieczne utwory muzyczne grane na klawesynie.
TEATR
Spektakl dla dorosłych
BURMISTRZ
Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka
13 sierpnia (niedziela), godz. 17:00
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)
Występuje Adam Dzieciniak
Reżyseria Waldemar Patlewicz
Wykonanie Adam Dzieciniak
Scenografia Paweł Lewandowski
„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”.
Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?
WYSTAWY CZASOWE
MIASTA KSIĘSTWA POMORSKIEGO
Do 31 sierpnia
Hol Wschodni
Wstęp wolny
Wystawa przybliża dzieje najważniejszych miast i ośrodków dawnego Pomorza. Miejsc i obszarów znajdujących się współcześnie zarówno na terenie Niemiec, jak i Polski, a niegdyś leżących w granicach jednego państwa - Księstwa Pomorskiego, którym władali książęta z rodu Gryfitów.
Ekspozycja zawiera liczne nawiązania do zabytków, dokumentujących wspaniałą historię tego czasu. Najważniejszym z nich jest Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego (z ok. 1618 r.), sporządzona na zlecenie Gryfitów przez uczonego i kartografa z Rostocku Eilharda Lubinusa. Prezentowane na wystawie panoramy miast i majątków ziemskich pochodzące z tego dzieła, a także sporządzone na ich podstawie modele architektoniczne dają wgląd w kompozycję i strukturę najważniejszych jednostek administracyjnych Pomorza, widzianych w czasach rozkwitu i świetności.
Ogromna wiedza zawarta w pracy Lubinusa oraz różnorodne możliwości jej interpretacji i wykorzystania pokazują dobitnie, jak ważnym materiałem do poznawania historii mogą być zabytki artystyczne i rzemieślnicze, a także jak ważne dzieła były wynikiem mecenatu książąt z rodu Gryfitów.
BOGUSŁAW X ZWANY WIELKIM
do 5 października 2023
Duży Dziedziniec
“… książę Bogusław wielkiego i dumnego był ducha, którego nie tracił w żadnych okolicznościach” – tak Thomas Kantzow przedstawił w swojej kronice jednego z najwybitniejszych władców Pomorza – Bogusława X.
Wystawa plenerowa poświęcona Bogusławowi X, przygotowana na 569. rocznicę urodzin oraz w związku z obchodami 500-lecia śmierci, prezentuje w 7 segmentach najciekawsze i najważniejsze fakty historyczne – biografię, wyznawane idee, działania polityczne, a także relacje z innymi postaciami historycznymi takimi jak: Jan Długosz, cesarz Maksymilian I czy papież Aleksander VI Borgia.
Skomponowaną w ten sposób opowieść o księciu Bogusławie X ożywia barwna ikonografia z epoki – ilustracje z kroniki miasta Lucerny z 1513 roku – jednego z najcenniejszych zabytków dokumentujących życie codzienne przełomu XV i XVI wieku.
Koncepcja: K. Lisiecka, J. Rybkiewicz
Tekst: dr M. Ogiewa-Sejnota
Grafika: A. Kosmacz
Wystawa przygotowana w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.
Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.
WYSTAWY STAŁE
Skrzydło Południowe, wejście L
Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 18:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).
WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
Wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.
SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.
Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.
Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.
POMORSKIE FUNERALIA
Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wystawy plenerowe
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.
RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).
Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.
Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.
MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.
Dziedziniec Menniczy
Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia dziedzińców Zamku.
To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.
WIEŻA DZWONÓW
Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.
Wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
Instagram:
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze