22 czerwca dobiegł końca sezon filmowy w Kinie Zamek w Szczecinie i tradycyjnie na okres wakacyjny kino to przenosi się w plener. W tym roku miejscem wydarzeń będzie Duży Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich. Program Zamkowych Nocy Filmowych 2023 to dziewięć starannie wyselekcjonowanych filmów, część znana z ekranu kina Zamek, inne prezentowane będą w przestrzeni Zamku po raz pierwszy. Lipcowe pokazy startować będą o 22:00, a sierpniowe o 21:30.
Wszystkie nasze propozycje są znakomitym przykładem, jak kino potrafi dziś poruszać i wzruszać, wywoływać śmiech i przerażenie, zadawać trudne pytania i zaglądać w intrygujący sposób w przestrzeń relacji międzyludzkich. To filmy uznanych mistrzów i twórców debiutujących, to propozycje z różnych zakątków świata. Bardzo się cieszymy, że w tym roku część filmów wyselekcjonowanych do Zamkowych Nocy Filmowych to produkcje polskie, ważne i nagradzane, z powodzeniem oglądane w kinach na całym świecie. Jesteśmy bardzo ciekawi ich odbioru w plenerowej przestrzeni Zamku Książąt Pomorskich – mówi Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego w Kinie Zamek.
Zamkowe Noce Filmowe 2023 zainauguruje głośne „W trójkącie”, filmowe spotkanie na najwyższym szczycie. Przed rokiem film Rubena Ostlunda zdobył Złotą Palmę w Cannes, potem liczne Europejskie Nagrody Filmowe i trzy główne nominacje do Oscarów. To zdecydowanie podkreśla, jak ważną filmową wypowiedzią jest ten obraz, jak bardzo może zachęcić do rozmowy także o nas i naszym świecie. „W trójkącie” to jeden z najlepszych filmów prezentowanych w polskich kinach w 2023 roku. Podobnie jak „Lunana. Szkoła na końcu świata”, skromny i mądry film z dalekiego Bhutanu, który temu krajowi przyniósł pierwszą w historii nominację do Oscara. O nagrodę tę rywalizował też polski „IO” Jerzego Skolimowskiego, który przed rokiem w Cannes zdobył jedną z głównych nagród. Klasyk polskiego kina zaproponował opowieść na wskroś nowoczesną z perspektywą, jaką w kinie oglądamy bardzo rzadko. I w końcu lipcowe seanse zamknie sam Pedro Almodovar i jego najnowsze pełnometrażowe „Matki równoległe”, z nominowaną do Oscara Penelope Cruz. Hiszpański mistrz jest w znakomitej filmowej formie.
Sierpniowe pokazy rozpocznie polska „Sonata”, bodajże jeden z najlepszych polskich debiutów ostatnich lat, zachwycająca opowieść o pewnej rodzinie, która postanowiła walczyć o zdrowie swojego dziecka i swoje szczęście. Kolejnym pokazem będą francuskie „Stracone złudzenia”, które udowadniają, jak klasyczna literatura może z powodzeniem korespondować ze współczesnymi problemami. Wydarzeniem Zamkowych Nocy Filmowych będzie też prezentacja „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, najlepszego polskiego filmu w oczach jury zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na sercach zrobi się cieplej, a film zachęci do rozmów, po pokazie włoskich „Superbohaterów”, filmu wyreżyserowanego przez Paolo Genovese, którego trafne obserwacje polscy widzowie pokochali w filmie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Włoskiego reżysera nie opuszcza umiejętność przedstawiania relacji między najbliższymi.
Zamkowe Noce Filmowe 2023 zakończą się seansem specjalnym pod szyldem Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. To właśnie ze środków tego regionalnego funduszu filmowego, którego donatorami są województwo zachodniopomorskie, miasta Szczecin i Koszalin, powstał „Fucking Bornholm” w reżyserii Anny Kazejak, z udziałem m.in. Macieja Stuhra i Agnieszki Grochowskiej. „Fucking Bornholm” to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie.
Zapraszamy na plenerowe seanse filmowe w wakacyjne czwartki na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2023
6 lipca – 31 sierpnia
Lipiec, godz. 22:00
Sierpień, godz. 21:30
Duży Dziedziniec, wstęp wolny
W TRÓJKĄCIE (Triangle of Sadness)
6 lipca (czwartek), godzina 22:00
komedia/dramat, Niemcy/Francja/Szwecja/Wielka Brytania 2022 (147 min)
Reżyseria Ruben Östlund
Obsada: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon, Zlatko Burić
LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA (Lunana: A Yak in the Classroom)
13 lipca (czwartek), godzina 22:00
dramat, Bhutan/Chiny 2019 (110 min)
Reżyseria Pawo Choyning Dorji
Obsada: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung
IO
20 lipca (czwartek), godzina 22:00
dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)
Reżyseria Jerzy Skolimowski
Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz
MATKI RÓWNOLEGŁE
27 lipca (czwartek), godzina 22:00
dramat/komedia, Hiszpania 2021 (120 min)
Reżyseria Pedro Almodóvar
Obsada: Penélope Cruz, Milena Smit, Rossy de Palma, Aitana Sánchez-Gijón
SONATA
3 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat, Polska 2022 (118 min)
Reżyseria Bartosz Blaschke
Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat
STRACONE ZŁUDZENIA (Illusions perdues)
10 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat, Francja/Belgia 2021 (149 min)
Reżyseria Xavier Giannoli
Obsada: Benjamin Voisin, Cecile de France, Xavier Dolan
SILENT TWINS
17 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat, Polska/Wielka Brytania 2022 (113 min)
Reżyseria Agnieszka Smoczyńska
Obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May
SUPERBOHATEROWIE (Supereroi)
24 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
komedia romantyczna, Włochy 2021 (122 min)
Reżyseria Paolo Genovese
Obsada: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano
ZFF Pomerania Film przedstawia:
FUCKING BORNHOLM
31 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat/komedia, Polska 2022 (99 min)
Reżyseria Anna Kazejak
Obsada: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki
Napisz komentarz
Komentarze