Gdy polska firma chce wejść ze swoim produktem na rynek niemiecki, a potem dalej – na rynki zachodnie, często jest to niezwykle trudne. Szczególnie w branży spożywczej i innych mocno regulowanych prawem sektorów. Idealnym rozwiązaniem staje się przejęcie lub nawiązanie partnerstwa z lokalną firmą i ominięcie w ten sposób barier handlowych oraz typowych trudności związanych z tworzeniem tam biznesu od podstaw. Rolą doradców jest weryfikacja wizji właściciela i ocena, czy jego założenia biznesowe dotyczące ekspansji da się zrealizować
Argumentami przemawiającymi za inwestycją na rynku niemieckim są:
- Atrakcyjne możliwości zbytu – bezpośredni dostęp do 82,5 mln konsumentów i 3,5 mln odbiorców komercyjnych
- Poprawa wizerunku i postrzeganie jako „swój”
- Krótsza droga do klienta
- Optymalny punkt wyjścia na inne rynki Europy Zachodniej
- Dostęp od szerokiej bazy B+R i nowych technologii
- Członkostwo w silnym samorządzie gospodarczym, stowarzyszeniach branżowych i klastrach
- Możliwość korzystania ze wsparcia gospodarczego, w tym eksportowego
- Inne spojrzenie na prowadzenie działalności gospodarczej
Problematyka sukcesji przedsiębiorstw jest tematem szeroko dyskutowanym przez niemieckie firmy, polityków i media. Według szacunków około 227 tysięcy firm, szczególnie z sektora MŚP jest aktualnie dotkniętym tym problemem. Sytuacja ta stanowi szczególnie dobrą możliwość ekspansji dla polskich firm. Często nawet za relatywnie niewielką kwotę można przejąć w Niemczech firmę gwarantującą wiedzę, kontakty, markę która jest rozpoznawana przez konsumentów zachodnich, a pod którą polski przedsiębiorca może produkować swoje dobra. Niemiecka gospodarka opiera się na wiedzy i umiejętnościach technicznych często niewielkich zakładów rodzinnych co stwarza szansę dla polskich firm, które są już włączone w łańcuchy wartości, na przejęcie np. swoich niemieckich kontrahentów.
Chcesz dowiedzieć się więcej, szukasz możliwości inwestycji w Niemczech? Jesteś zainteresowany sukcesją? Zapraszamy na naszą stronę, gdzie wszystkie informacje są dostępne w języku polskim – www.brandenburgia-wschodnia.pl, a także na nasz profil facebookowy: Brandenburgia Wschodnia.
Napisz komentarz
Komentarze