Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Program wydarzeń kulturalnych – lipiec 2023
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE
Bogusław X Wielki

Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).

 

WYDARZENIE MIESIĄCA

ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2023 

6 lipca – 31 sierpnia

Lipiec, godz. 22:00

Sierpień, godz. 21:30 

Duży Dziedziniec, wstęp wolny

Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na Zamkowe Noce Filmowe. Edycja 2023 rozgrywać będzie się na Dużym Dziedzińcu w każdy czwartek lipca i sierpnia. Wydarzenie rozpocznie film „W trójkącie”, a na zakończenie Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film zaprosi na głośny „Fucking Bornholm”. W sumie przygotowano dla widzów dziewięć seansów znakomitych i nagradzanych filmów, które reprezentują autorski wymiar współczesnego kina. Lipcowe pokazy startować będą o 22:00, a sierpniowe o 21:30. Wszystkie seanse będą bezpłatne. Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!

W TRÓJKĄCIE (Triangle of Sadness)

6 lipca (czwartek), godzina 22:00

komedia/dramat, Niemcy/Francja/Szwecja/Wielka Brytania 2022 (147 min)

Reżyseria Ruben Östlund

Obsada: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon, Zlatko Burić

 

Nagrodzona Złotą Palmą i trzema nominacjami do Oscarów (najlepszy film roku!) szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.
 
Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!

LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA (Lunana: A Yak in the Classroom)

13 lipca (czwartek), godzina 22:00

dramat, Bhutan/Chiny 2019 (110 min)

Reżyseria Pawo Choyning Dorji

Obsada: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung

 

Pierwsza oscarowa nominacja dla Bhutanu dla niektórych widzów będzie wystarczającą rekomendacją, by wraz z twórcami filmu zajrzeć do Lunany, małej wioski położonej w północnej części kraju. Trafia tam również Ugyen, młody nauczyciel, który marzy o karierze piosenkarza i emigracji do Australii. Zanim jednak będzie mógł wyjechać, musi odpracować jeszcze jeden rok (do czego zmusza go rządowy kontrakt). Nie spodziewa się jednak, że trafi – niemal dosłownie – na koniec świata. 

IO

20 lipca (czwartek), godzina 22:00

dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)

Reżyseria Jerzy Skolimowski

Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz

Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów po pałace. Od głupoty przez przemoc po przebłyski dobra i solidarności. Grand Prix na festiwalu w Cannes i nominacja do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. 

MATKI RÓWNOLEGŁE

27 lipca (czwartek), godzina 22:00

dramat/komedia, Hiszpania 2021 (120 min)

Reżyseria Pedro Almodóvar

Obsada: Penélope Cruz, Milena Smit, Rossy de Palma, Aitana Sánchez-Gijón

 

Wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach. 

 

Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

SONATA

3 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

dramat, Polska 2022 (118 min)

Reżyseria Bartosz Blaschke

Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat

Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

STRACONE ZŁUDZENIA (Illusions perdues)

10 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

dramat, Francja/Belgia 2021 (149 min)
Reżyseria Xavier Giannoli
Obsada: Benjamin Voisin, Cecile de France, Xavier Dolan

 

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony? Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

SILENT TWINS

17 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

dramat, Polska/Wielka Brytania 2022 (113 min)

Reżyseria Agnieszka Smoczyńska

Obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May

 

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Wizjonerski, wypełniony muzyką, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej pokazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki, które przestają komunikować się ze światem. Uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

SUPERBOHATEROWIE (Supereroi)

24 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

komedia romantyczna, Włochy 2021 (122 min)

Reżyseria Paolo Genovese

Obsada: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano

 

Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne: bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.

ZFF Pomerania Film przedstawia:

FUCKING BORNHOLM

31 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

dramat/komedia, Polska 2022 (99 min)

Reżyseria Anna Kazejak

Obsada: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki

 

Tej majówce daleko do hygge… „Fucking Bornholm” to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdy znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie.

 

Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami?

 

 

NOWA WYSTAWA

MIASTA KSIĘSTWA POMORSKIEGO

od 4 lipca (wtorek)

Hol Wschodni

Wstęp wolny

Wystawa przybliża dzieje najważniejszych miast i ośrodków dawnego Pomorza. Miejsc i obszarów znajdujących się współcześnie zarówno na terenie Niemiec, jak i Polski, a niegdyś leżących w granicach jednego państwa - Księstwa Pomorskiego, którym władali książęta z rodu Gryfitów.

Ekspozycja zawiera liczne nawiązania do zabytków, dokumentujących wspaniałą historię tego czasu. Najważniejszym z nich jest Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego (z ok. 1618 r.), sporządzona na zlecenie Gryfitów przez uczonego i kartografa z Rostocku Eilharda Lubinusa. Prezentowane na wystawie panoramy miast i majątków ziemskich pochodzące z  tego dzieła, a także sporządzone na ich podstawie modele architektoniczne dają wgląd w kompozycję i strukturę najważniejszych jednostek administracyjnych Pomorza, widzianych w czasach rozkwitu i świetności.

Ogromna wiedza zawarta w pracy Lubinusa oraz różnorodne możliwości jej interpretacji i wykorzystania pokazują dobitnie, jak ważnym materiałem do poznawania historii mogą być zabytki artystyczne i rzemieślnicze, a także jak ważne dzieła były wynikiem mecenatu książąt z rodu Gryfitów.

 

TEATR

Spektakl dla dzieci

 

MAJA – REZOLUTNA PSZCZÓŁKA 

4 i 5 lipca (wtorek i środa), godz. 11:00

25 i 26 lipca (wtorek i środa), godz. 11:00

Sala Kina Zamek

Bilety: 20 zł (dziecko), 40 zł (opiekun)

Na motywach książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody”

Adaptacja i reżyseria: Anna Chudek-Niczewska

Scenografia: Barbara Poczwardowska

Muzyka: Bartłomiej Orłowski, Piotr Klimek

Multimedia: Krzysztof Kuźnicki

Występują: Paulina Majtas, Paweł Niczewski, Wiesław Orłowski

 

Przedstawienie w zabawny sposób ukazuje przygody małej, rezolutnej pszczółki Mai.

Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody” to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce, która podczas wędrówki odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.

To historia o poszukiwaniu siebie i dojrzewaniu, o próbie odnalezienia drogi do domu i zrozumienia innych. Jednak przede wszystkim opowieść o odpowiedzialności. 

Czy Maja odnajdzie drogę do swojego ula? W jakim stopniu jedna mała pszczółka może być odpowiedzialna za całą rodzinę pszczół, zwaną rojem? Czy my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za życie owadów, które dzielimy z nimi na Ziemi? Co by się z nami stało, gdyby zabrakło wśród nas pszczół?

Spektakl dla dzieci od lat 5.

 

Spektakl dla dorosłych

 

BURMISTRZ 

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

7, 14 lipca (piątek), godz. 19:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)

Występuje Adam Dzieciniak

Reżyseria Waldemar Patlewicz

Wykonanie Adam Dzieciniak

Scenografia Paweł Lewandowski

„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”. 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?

 

KONCERT ZESPOŁU AFTER ’OURS

23 lipca (niedziela), godz. 20:00

Duży Dziedziniec 

Wstęp wolny

Nowozelandzko–polski projekt After ‘Ours to efekt współpracy pianisty i kompozytora Michała Martyniuka oraz perkusisty, gitarzysty i producenta Nicka Williamsa. Kolaboracja obu muzyków to idealne odzwierciedlenie zmieniającej się kultury muzycznej w Nowej Zelandii, która od trzech dekad dynamicznie się rozwija i wspiera artystów tworzących muzykę na pograniczu jazzu, bluesa, soulu, funku, muzyki latynoamerykańskiej, hip-hopu, house'u, boogie i broken beat’u.

Michał Martyniuk, urodził się i wychował w Szczecinie. W wieku 18 lat emigrował do Nowej Zelandii, gdzie ukończył studia o kierunku jazzowym, uzyskując dyplom Jazz Performance na Uniwersytecie w Auckland. Zdobył silną pozycję w branży muzycznej do czego przyczyniły się wyjątkowe podejście do kompozycji oraz sposób wykonywania muzyki na żywo. Ten doświadczony, uznany w kraju oraz na świecie pianista i kompozytor jazzowy ma na swoim koncie wiele muzycznych perełek, a także imponującą dyskografię. Za swój jazzowy album „Nothing to Prove” nominowany został do Nagrody Fryderyk 2019 w kategorii Jazzowy Debiut Roku, a na Antypodach i na świecie miał okazję współpracować i występować na jednej scenie z takimi artystami jak John Patitucci, Randy Brecker, Francisco Mela, Tama Waipara, Lewis McCallum, Naithan Haines oraz grupami muzycznymi Sola Rosa czy Batucada Sound Machine. 

Urodzony i wychowany w Auckland Nick Williams od najmłodszych lat otoczony był muzyką. Dorastał wśród ludzi zawodowo związanych z muzyką i radiem. Jako młody chłopak grał z największymi  big-bandami w Auckland, w tym grupą Tangent, z którą związany był aż do początku 2000 r.

Obaj muzycy inspirują się bogatą historią jazzu, neo-soulu, elektroniki i muzyki tanecznej. Ich pierwszy album „Odyssey” miał swoją premierę w październiku 2016 r. Jest połączeniem funku, R&B, soulu, hip-hopu oraz jazzu. Praca nad muzyką pochłonęła 5 lat. Całość materiału nagrana została w Auckland. W projekt zaangażowani byli uznani artyści międzynarodowej sceny muzycznej, w tym brytyjscy wokaliści Kevin Mark Trail („The Streets”) i Sharlene Hector („Basement Jaxx”), muzycy tacy jak Nathan Haines i Miguel Fuentes, brytyjski producent Mike Patto („Reel People”) i wielu innych.

Premiera kolejnego albumu „Long Road” zapowiadana jest na 2023 r. Po siedmiu latach od debiutu, twórcy wykorzystują wszystko, czego nauczyli się podczas nagrywania pierwszej płyty. Tym razem jednak wznoszą swoje radosne muzyczne wizje na nowe, wyrafinowane wyżyny. Oprócz muzyków znanych już z „Odyssey” (Kevina Marka Traila i Ange Williams) w drugiej odsłonie After 'Ours usłyszymy również Louisa Bakera, saksofonistę Jakuba Skowrońskiego, basistę Dana Antunovica, perkusistę Chrisa Baileya oraz brytyjskiego weterana soulu – Omara Lyefooka. Na dziesięciu utworach, które kreślą kurs przez nowozelandzką odmianę brytyjskiego broken beat’u, jazzu, nowoczesnego soulu i blues rocka, znajdzie się coś dla wszystkich, którzy szukają brzmień niebanalnych – w tym połączenia machine funk z żywymi instrumentami. 

Podczas koncertu w Szczecinie, artyści zagrają materiał zarówno z pierwszej, jak i nowej płyty. Specjalnie na tę okazję zespół zaprezentuje się w komplecie, jednocząc po raz kolejny artystów z nowozelandzkiej, polskiej i londyńskiej sceny muzycznej. Wystąpią także Kevin Mark Trial oraz Sharlene Hector.



WYSTAWY CZASOWE

BOGUSŁAW X ZWANY WIELKIM

do 5 października 2023

Duży Dziedziniec

“… książę Bogusław wielkiego i dumnego był ducha, którego nie tracił w żadnych okolicznościach” – tak Thomas Kantzow przedstawił w swojej kronice jednego z najwybitniejszych władców Pomorza – Bogusława X.

Wystawa plenerowa poświęcona Bogusławowi X, przygotowana na 569. rocznicę urodzin oraz w związku z obchodami 500-lecia śmierci, prezentuje w 7 segmentach najciekawsze i najważniejsze fakty historyczne – biografię, wyznawane idee, działania polityczne, a także relacje z innymi postaciami historycznymi takimi jak: Jan Długosz, cesarz Maksymilian I czy papież Aleksander VI Borgia.

Skomponowaną w ten sposób opowieść o księciu Bogusławie X ożywia barwna ikonografia z epoki – ilustracje z kroniki miasta Lucerny z 1513 roku – jednego z najcenniejszych zabytków dokumentujących życie codzienne przełomu XV i XVI wieku.

Koncepcja: K. Lisiecka, J. Rybkiewicz
Tekst: dr M. Ogiewa-Sejnota
Grafika: A. Kosmacz

 

Wystawa przygotowana w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.

Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.

 

WYSTAWY STAŁE

Skrzydło Południowe, wejście L

Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 11:00 – 18:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).

 

WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE

Wykonane z cyny w  XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.

 

SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.

Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie  – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.

Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.

 

POMORSKIE FUNERALIA

Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

Wystawy plenerowe

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100. 

Dziedziniec Menniczy

 

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia dziedzińców Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

WIEŻA DZWONÓW

Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.

Wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.


After Ours

Bogusław X Wielki

Miasta Księstwa Pomorskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 31 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test