Wydarzenia w Muzeum: 12 – 18 czerwca 2023
13 CZERWCA 2023 | WTOREK
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp wolny
Wykład dra Henryka Kusia "Pojęcie znaczenia a sztuka współczesna"
Spotkanie Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki
14 CZERWCA 2023 | ŚRODA
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
Danuta Szyksznian– dziewczyna z tamtych lat | Wieczór wspomnień
17 CZERWCA 2023 | SOBOTA
10.00 – 18.00 | wszystkie gmachy MNS
Bezpłatna sobota
10.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | bilety: 15 zł + zapisy (!)
Akademia Gryfa | Plac zabaw – opowieść o zabawach i zabawkach dzieci w dawnym
Szczecinie. Zakończenie Akademii | Prowadzenie: Ewa Kimak
12.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | wstęp wolny
Spacer kuratorski po wystawie „Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz – architektka
i urbanistka” | Oprowadza Małgorzata Peszko
18 CZERWCA 2023 | NIEDZIELA
10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | bilety: 15 zł + zapisy (!)
Arcydziełka | „Do grania i do zabawy. O różnorodnym i kolorowym świecie gwizdków”
Prowadzenie: Agata Kamińska, Agnieszka Słowińska
(…)
29 CZERWCA 2023 | CZWARTEK
18.00 | Muzeum Sztuki Współczesnej MNS | wstęp wolny
Otwarcie wystawy „Ekologia społeczna”
Wystawa w ramach Festiwalu DUOS
Projekt badawczy „Sztuka i Edukacja Artystyczna w Perspektywie Transkulturowej” (Transcultural Perspectives in
Art and Art Education – TPAAE)
Artyści: Joseph Allan Green & Rafał Żarski, Yona Mudibo & Natalia Karczewska, Philip Tangara (Pet the Poet) &
Zorka Wollny, Caroline Ngorobi & Justyna Celeda, Mike Okoth & Anna Maria Karczmarska, Mbinga & Mikołaj
Małek, Tommie Ominde & Igor Omulecki, Ruby Wanjiru Kang’ethe & Magdalena Szymków, Rafał Krzanowski,
Simba Wanga, Zaire Ngome Msagapore, Rosita Deluigi
Kuratorzy: Łukasz Jastrubczak & Marlena Chybowska-Butler
__________________________________________________
Muzeum Narodowe w Szczecinie: ul. Wały Chrobrego 3
Centrum Dialogu Przełomy MNS: pl. Solidarności 1
Muzeum Historii Szczecina MNS: ul. Księcia Mściwoja II 8 (Rynek Sienny)
Muzeum Sztuki Współczesnej MNS: ul. Staromłyńska 1
Pojęcie znaczenia a sztuka współczesna
Wykład dra Henryka Kusia
__________________________________________________________
Muzeum Narodowe w Szczecinie i Zarząd Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki, zapraszają na wykład dra Henryka Kusia: POJĘCIE ZNACZENIA A SZTUKA WSPÓŁCZESNA.
Spotkanie odbędzie się w dniu 13 czerwca 2023 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej gmachu Muzeum Narodowego przy ul. Wały Chrobrego 3.
Prelegent w swoim wystąpienia podda analizie krytycznej pojęcie estetyki, podważając sens jego stosowania w odniesieniu do sztuki współczesnej oraz proponuje wprowadzenie pojęcia znaczenia, jako bardziej adekwatnego do jej analizy.
Dr Henryk Kuś jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od roku 1980 zajmuje się publicystyką i krytyką na temat sztuki w tym szczególnie fotografii. Wykładał zagadnienia sztuki jej krytyki oraz fotografii w kilku polskich uczelniach. Był uczestnikiem Światowego Kongresu Filozofii Chrześcijańskiej (Lublin 1996), Kongresu Kultury Polskiej (Warszawa-2000), VIII Zjazdu Filozofii Polskiej (Warszawa 2008) Aktywnie uczestniczy w życiu środowiska fotografii polskiej w postaci konferencji naukowych na temat jej aspektów historycznych, a także w wystawach zbiorowych (foto-obiekt, Warszawa, galeria Propaganda, Radom – CSW Elektrownia, BWA Kielce, galeria Imaginarum, Łódź 2012), (Interskalacje Instytut Cybernetyki Sztuki, Gdańsk 2022, 2023). Prace m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie oraz w kolekcji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Lublinie.
Ilustracja: Zdzisław Stanek (1925- 1996), Światłoformy słońca I, 1970
Danuta Szyksznian – dziewczyna z tamtych lat
Wieczór wspomnień
__________________________________________________________
Zapraszamy w środę, 14 czerwca 2023 roku, o godzinie 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na wieczór wspomnień poświęcony Danucie Szyksznian, legendarnej wileńskiej łączniczce ps. „Sarenka”, „Szarotka”.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej MNS–CDP na placu Solidarności 1 w Szczecinie.
Danuta Szyksznian z domu Janiczak urodziła się 7 czerwca 1925 roku w Krakowie, jednak swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie. Była córką zawodowego żołnierza. Wzięła udział w strajku szkolnym na znak protestu przeciwko usunięciu przez władze litewskie polskich nauczycieli ze szkół. W czerwcu 1941 została przyjęta do grupy łączniczek „Kozy” i złożyła przysięgę jako żołnierz Armii Krajowej. Zajmowała się przerzutem prasy, dokumentów oraz broni. W Wigilię Bożego Narodzenia 1944 została aresztowana przez NKWD i skazana zaocznie na 10 lat łagrów. Osadzona została w miejscowości Jełszanka koło Saratowa. Koszmar tamtych dni opisała w książce „281 w szponach NKWD”. Po zakończeniu wojny wraz z ojcem i siostrą osiedliła się na Pomorzu Zachodnim. Pomimo prześladowań ze strony władz rozwijała swoją pasję nauczycielki i działalność społeczną. Po przejściu na emeryturę działała w organizacjach kombatanckich. Była współzałożycielką szczecińskiego Klubu Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej. Pełniła funkcję Wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Jest matką chrzestną sztandaru dowództwa 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. W 2011 roku została wyróżniona tytułem „Szczecinianki Roku”. Za zasługi w działalności konspiracyjnej i zawodowej po wojnie Danuta Szyksznian została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej nadanym przez gen. Bora-Komorowskiego w Londynie, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Wojska (trzykrotnie) i wieloma odznaczeniami pamiątkowymi.
W muzealnej przestrzeni dialogu o niezwykłej kobiecie rozmawiać będą m.in. Jolanta Szyłkowska, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin, Maja Nabzdyjak z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz GRH „Szarotki”, której honorową opiekunką była Danuta Szyksznian. W trakcie wydarzenia odbędzie się pokaz mody retro, inspirowany stylem bohaterki wieczoru, przygotowany przez szczecińską artystkę, Olgę Dąbkiewicz.
Spacer kuratorski
Wymyślając miasta na nowo.
Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka
__________________________________________________________
Zapraszamy w sobotę, 17 czerwca 2023 roku, o godz. 12.00 na spacer kuratorski po wystawie czasowej „Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka”.
Po ekspozycji oprowadzać będzie jej współkratorka, Małgorzata Peszko.
O wystawie:
Wraz z końcem drugiej wojny światowej na Ziemiach Zachodnich i Północnych podjęto wysiłek organizacyjny, mający na celu gospodarcze i społeczne scalenie ziem dawnych z pozyskanymi terenami wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej.
Zagospodarowanie obszarów poniemieckich utrudnione było jednak przez brak wykwalifikowanej siły roboczej, w tym przede wszystkim inteligencji z wykształceniem inżynierskim i ekonomicznym. Tym bardziej istotną rolę odgrywały osoby podejmujące się trudu adaptacji w obcych, często niezwykle trudnych warunkach, tworząc podwaliny pod budowę tożsamości nowych mieszkańców regionu.
Jedną z nich była Helena Kurcyusz (1914–1999), polska architektka urbanistka, malarka, a także animatorka kultury w powojennym Szczecinie. Była absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w czasie drugiej wojny światowej brała udział w obronie Warszawy, a następnie działała w konspiracji – Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. W 1942 r. została aresztowana i przewieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku, skąd w 1944 r. przetransportowano ją do Ravensbrück, a następnie Neubrandenburga, gdzie doczekała wyzwolenia. Po zakończeniu wojny osiedliła się w Szczecinie i podjęła pracę jako współorganizatorka służby budowlanej na terenie miasta, działała w komisji ds. nazw ulic miasta, a także przeprowadzała inwentaryzację ocalałych zabytków Szczecina (m.in. odkryła sarkofagi książęce na Zamku Książąt Pomorskich). W lipcu 1946 r. Kurcyuszowa została powołana na stanowisko Głównego Urbanisty Województwa Szczecińskiego, które piastowała do 1960 r. W późniejszym okresie pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej. Była również współorganizatorką Wydziału Architektury w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie. W pracy zawodowej współtworzyła uproszczone plany zagospodarowania przestrzennego miast ówczesnego województwa szczecińskiego, a także była autorką szeregu projektów planów miejscowych. Poza pracą aktywnie działała w szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP).
Helena Kurcyusz, należąc do nielicznego grona osób mających duży wpływ na urbanistyczny kształt Szczecina i wielu innych miejscowości na Pomorzu Zachodnim, jednocześnie odegrała ogromną rolę kulturotwórczą, angażując się w życie kulturalne i artystyczne regionu, inicjując m. in. powstanie Klubu „13 Muz”. Prowadziła przy tym aktywną działalność społeczną, należała do Sekcji Strzelectwa Klubu Sportowego „Ogniwo”, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych, jak również Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Posiadała ponadto ogromny talent malarski, uwidaczniający się w licznych akwarelach o szerokiej tematyce: od widoków krajobrazowych, zieleni i architektury po portret i miniaturę. Była także autorką wielu wierszy i wspomnień z okresu okupacji oraz z pierwszych lat pobytu w Szczecinie.
Choć od śmierci Heleny Kurcyuszowej upłynęło blisko ponad dwadzieścia lat, to w pamięci wielu szczecinian nadal stanowi ona jedną z wyjątkowych kobiet, które zapisały się nie tylko w historii lokalnej, lecz także ogólnopolskiej. W trudnej rzeczywistości powojennej, dzięki silnej osobowości i ogromnej determinacji, jako jedna z nielicznych wówczas osób potrafiła w pełni wykorzystać swoje kompetencje zawodowe. Nie sposób przy tym nie docenić jej wkładu w organizację oraz rozwój szczecińskiej architektury i urbanistyki, których obecny stan z całą pewnością nie mógłby być tak znaczący, gdyby nie jej poświęcenie i zaangażowanie.
Akademia Gryfa
Plac zabaw – opowieść o zabawach i zabawkach dzieci
w dawnym Szczecinie
__________________________________________________________
Akademia Gryfa to cykl sobotnich spotkań dla dzieci w wieku 7–10 lat, który rozpocznie się w październiku. Raz w miesiącu słuchacze Akademii Gryfa będą podróżować po wnętrzach Muzeum Historii Szczecina, poznając dzieje naszego miasta i jego mieszkańców od czasów najdawniejszych po XX wiek. W czasie spotkań słuchacze dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Szczecin i jak wyglądało życie codzienne szczecinian – rodzina, dom, praca oraz rozrywka.
Prowadząca: Ewa Kimak
tel. 91 43 15 278
[email protected]
Opłata: 15 zł od dziecka
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.
Arcydziełka
Do grania i do zabawy
O różnorodnym i kolorowym świecie gwizdków
__________________________________________________________
„Arcydziełka” mają wprowadzić najmłodszych w niesamowity świat sztuki, pokazać im bogactwo barw, kształtów, form i technik w niebanalny sposób.
Na uroczyste zakończenie tej edycji „Arcydziełek” zaplanowano rozdanie dyplomów, spotkanie z sztuką ludową oraz wernisaż prac dzieci powstałych na warsztatach.
18 czerwca 2023 (niedziela), godz. 10.00
Do grania i do zabawy. O różnorodnym i kolorowym świecie gwizdków
Spotkanie z udziałem Agnieszki Słowińskiej z Działu Etnografii Pomorza MNS.
Zakończenie I edycji. Wystawa prac uczestników zajęć Moje arcydziełko.
Prowadząca: Agata Kamińska
[email protected]
tel. 797 705 277
Wstęp: 15 zł
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy
Napisz komentarz
Komentarze