Reklama

Wystawa, konkursy i premiera poetyckich wideoklipów na półmetek 7. edycji akcji Wiersze w mieście!

Wystawa, konkursy i premiera poetyckich wideoklipów na półmetek 7. edycji akcji Wiersze w mieście!

„Życie, kochany, jest bez przerwy.”

 

Tak kończy swój wiersz portugalska poetka Filipa Leal. Utwór w przekładzie Wojciecha Charchalisa to jeden z 18 wierszy europejskich biorących udział w tegorocznej odsłonie akcji Wiersze w mieście, która trwa od 20 kwietnia pod hasłem przerwa. Na ostatniej prostej Wierszy w mieście organizatorzy zapowiadają premierę cyklu autorskich wideoklipów utytułowanej artystki Oli Wasilewskiej oraz konkursy z nagrodami na wiersz, film lub mem o przerwie. 

 

Trzeba przyznać rację Filipie Leal: „Życie jest bez przerwy” i nie weźmiemy od niego wolnego. Jednak nic nie nadaje mu takiej wyrazistości i pełni, jak momenty, w których zwalniamy tempo, łapiemy oddech i w codziennym biegu znajdujemy czas na najmniejszą nawet przerwę. Organizatorzy 7. edycji międzynarodowego festiwalu, który trwać będzie już tylko do 21 maja, wciąż namawiają do przerwy członkinie i członków społeczności skupionej wokół Wierszy w mieście. [MOU1] Na finał akcji kuratorka projektu, poetka Natalia Malek, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, zachęca do czytania, słuchania i oglądania najnowszych wierszy europejskich, a także prezentowania własnej twórczości. 

 

W poniedziałek 15 maja mają swoją premierę artystyczne wideoklipy, które wizualnie interpretują wiersze. Ich autorka, Ola Wasilewska, bazując na tekstach i dźwiękach, tworzy oryginalne miniatury wideo. Artystka od lat współpracuje z poetami i muzykami przy animacjach, wizualizacjach i projektowaniu książek. Jej klipy były wyróżnione na festiwalach animacji, m.in. Animafest Zagrzeb i O!PLA, czy pokazywane podczas m.in. Spoken Word Festival Warsaw, międzynarodowego festiwalu poezji performatywnej. 

Dla Wierszy w mieście Wasilewska zinterpretowała wszystkie 18 utworów. Barwne graficzno-dźwiękowe kolaże, które od 15 maja można oglądać na kanale You Tube projektu: https://www.youtube.com/@wierszewmiesciepoemsinthec1892/videos oraz na stronie projektu  www.wierszewmiescie.eu i w mediach społecznościowych akcji, oddają ducha europejskiej poezji, wzbogacają jej przekaz i dopełniają interpretację. 

 

Ponadto, w trakcie trwania akcji Wiersze w mieście, miłośnicy poezji z całej Polski mogli wziąć udział w konkursach, które odbywały się w na profilach  na Facebooku i Instagramie. Organizatorzy zachęcali do czytania poezji i twórczego inspirowania się nią. Pytali „Co ci chodzi po głowie, gdy słyszysz hasło przerwa?”, namawiali do dzielenia się pomysłami i sposobami na przerwy na wierszeChętni do rywalizacji i zdobycia nagród książkowych mogli nadsyłać swoją twórczość: wiersze, zdjęcia, filmy lub memy zainspirowane utworami prezentowanymi w tegorocznej edycji akcji oraz hasłem przerwa.

 

Szczegóły konkursu nr 1, link: https://bit.ly/WWM_konkurs1
zgłoszenia do 10 maja g. 23:59, ogłoszenie wyników: 15 maja

 

Szczegóły konkursu nr 2, link: https://bit.ly/WWM_konkurs2 

zgłoszenia do 15 maja g. 23:59, ogłoszenie wyników: 18 maja

 

Organizatorzy Wierszy w mieście zachęcają czytelników do odkrywania poezji podczas wiosennych spacerów, przerw od pracy i codziennych zajęć. Zapraszają na wystawę prezentującą Wiersze w mieście przy Rumuńskim Instytucie Kultury przy ul. Chopina 10. Utwory wybrane do akcji wyświetlane są też w Galerii Metro Świętokrzyska, czyli w przejściu podziemnym na stacji Świętokrzyska, gdzie krzyżują się dwie linie metra. Można się na nie natknąć w autobusach, tramwajach, przestrzeni publicznej Warszawy.

 

Wiersze w językach narodowych i w polskich przekładach, wraz z biogramami autorów i tłumaczy, dostępne są na www.wierszewmiescie.eu. Także na stronie internetowej projektu oraz w podcaście w serwisie Spotify wielbiciele poezji mogą posłuchać utworów czytanych przez aktorów, Annę Szawiel i Filipa Kosiora, oraz przez same poetki i poetów. 

 

Festiwal Wiersze w mieście organizują europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w Stowarzyszeniu EUNIC oraz miasto stołeczne Warszawa. Partnerem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Podczas akcji prezentowanych jest 18 wierszy z różnych krajów i regionów Europy. Do tytułowej przerwy – czasem dość przewrotnie – odnoszą się autorki i autorzy z Austrii, Estonii, Flandrii, Galicji, Irlandii, Kraju Basków, Krain Katalońskich, Litwy, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Ziemi Mirandyjskiej. A czytelnicy w całej Polsce poznają różne oblicza najnowszej poezji europejskiej i wyzwania, z jakimi mierzą się jej twórcy. 

 

Kontakt dla mediów:

 

Karolina Szmytko
Business & Culture

[email protected]
tel. 795 919 609

 

WIERSZE W MIEŚCIE 2023 
PRZERWA 
 20 kwietnia do 21 maja 2023 

 

Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu
Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie
Fanpage akcji na Instagramie: www.instagram.com/wiersze_w_miescie/
Podcast Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie 
Kanał YT: https://www.youtube.com/@wierszewmiesciepoemsinthec1892/videos 

 

Organizator: Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Ambasada Belgii – Delegacja Flandrii, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Instytut Camoesa, Rumuński Instytut Kultury, Słowacki Instytut Kultury

 

Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa

 

Partnerzy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Grupa Badawcza Otra Iberia, Instytut Etxepare, Centrum Studiów Katalońskich UAM, Stowarzyszenie Języka i Kultury Mirandyjskiej, Centrum Studiów Galisyjskich, Xunta de Galicia

 

Partner honorowy: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test