Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
WYDARZENIE MIESIĄCA
MAJÓWKA W ZAMKU U KSIĘCIA BOGUSŁAWA X WIELKIEGO
1-5 maja, Dziedzińce Zamku
Wydarzenie w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego. Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.
1 maja (poniedziałek)
DMUCHANE WESOŁE MIASTECZKO
DZIEDZINIEC MENNICZY
godz. 12:00-18:00
Zabawy manualne, wata cukrowa, popcorn
KONCERT MAJKI JEŻOWSKIEJ
godz. 16:00
Majka Jeżowska – obdarzona ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Producentka muzyczna, autorka przebojów takich jak: „A ja wolę moją mamę”, „Wszystkie dzieci nasze są”, „Kolorowe dzieci”, „Laleczka z saskiej porcelany”, „On nie kochał nas” (duet z Krystyną Prońko), „Kolor serca” (pierwszy hymn WOŚP), na których „wychowała” kilka pokoleń słuchaczy. Zadebiutowała na początku lat 80., już podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma Platynową Płytę i kilka Złotych Płyt. Wielokrotna laureatka festiwalu w Opolu. Zaangażowana w pomoc dzieciom i zwierzętom, odznaczona Orderem Uśmiechu, Ambasador Dobrej Woli UNICEF Polska, członek Rady Fundacji Ronalda McDonald’a.
W 2019 roku Majka Jeżowska wystąpiła na największym festiwalu muzycznym w Polsce Pol’And’Rock gromadząc pod sceną wielopokoleniowy tłum. Cytując Onet Muzyka: „Koncert Majki Jeżowskiej na Pol’and’Rocku w Kostrzynie nad Odrą był jednym z największych objawień w historii festiwalu. Piosenkarka i kompozytorka, znana przede wszystkim z przebojów pisanych z myślą o młodszych słuchaczach, zaprezentowała je w mocnym, rockowym wydaniu, przyciągając pod Małą Scenę około 150 tys. osób. Nie zabrakło pogo, „pokojowej ściany śmierci”, przesłania wolności i tolerancji oraz pozdrowień dla środowiska LGBT.” Wydarzenie zostało zarejestrowane na DVD i CD „Majka Jeżowska Pol’And’Rock Live”, które zostało nominowane do muzycznej nagrody Fryderyki w kategorii Album Roku rock.
Jest wokalistką wszechstronną. Jej głosu słuchamy także w soundtrack’ach filmów: „Kingsajz”, „Deja Vu”, „W pustyni i w puszczy”, „Królestwo Zielonej Polany”. Wydała album symfoniczny „Bajkowo” z piosenkami z filmów Disney’a. Kolaboruje również ze sceną alternatywną (PRO8L3M „Piekło jest w nas”).
Majka Jeżowska – wokal
Marek Tarnowski - kier. muzyczny/instrumenty klawiszowe
Łukasz Stępniewicz - gitara solowa
Lena Romul - saksofon / klawisze
Michał Wąsik - gitara basowa
Mateusz Modrzejewski – perkusja
2 maja (wtorek), godz. 19:00-21:30
OPOWIEŚCI I HISTORIE, NIE TYLKO O BOGUSŁAWIE X WIELKIM
Duży Dziedziniec
Prowadzenie: Tomasz Wieczorek i Jacek Woch
Legendy i historie związane ze szczecińskim dworem przeniosą uczestników do czasów Księstwa Pomorskiego. Prowadzący wraz z dworskimi wesołkami przybliżą postać Bogusława X Wielkiego - młode lata księcia, jego słynne polowania, podróż do Ziemi Świętej czy morską wyprawę i walkę z piratami. Średniowieczne utwory zaprezentuje Zespół Muzyki Dawnej INTEGRI.
W programie także prezentacja kuchni historycznej, degustacja potraw z epoki (przygotowanych w warunkach zbliżonych do historycznych) oraz opowieści o tajnikach dawnej kuchni i obyczajach związanych ze spożywaniem posiłków.
Godz. 21:00 - fire show w wykonaniu grupy Febris.
3 maja (środa), godz. 15:00
WIDOWISKO PLENEROWE. WSPOMNIENIE O BOGUSŁAWIE X WIELKIM
Zbiórka uczestników przy pomniku Bogusława X Wielkiego i Anny Jagiellonki
(ul. Korsarzy)
Z okazji Roku Księcia Bogusława X Wielkiego Zamek zaprasza na plenerowe historyczne widowisko teatralne, prezentujące wątki z życia Gryfity na przestrzeni lat jego panowania w Księstwie Pomorskim, m.in: pierwsze spotkanie Bogusława X Wielkiego z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka; wspomnienie uroczystości weselnych i turniejów rycerskich czy wyprawy do Ziemi Świętej.
Po zakończeniu widowiska o godz. 16:00 - koncert Zespołu Muzyki Dawnej The Medievals.
5 maja (piątek), godz. 18:00
KONCERT HOUSE OF DEATH, THE BULLSEYES
HOUSE OF DEATH to zespół grający ciężkiego rocka założony w marcu 2019 roku. Na czele tej doskonałej hardrockowej machiny niezmiennie stoi charyzmatyczny Juan Carlos Cano z Meksyku, a skład uzupełniają: gitarzyści Jarek Chilkiewicz z grupy Piotra Cugowskiego i Adam Bielczuk z Anti Tank Nun. Na basie gra lider legendarnego Quo Vadis - Tomasz „Skaya” Skuza. „Maszynę do robienia grzmotu” obsługuje niepowtarzalny Szymon „Sajmon” Synówka (My Riot).
Na koncercie w Zamku House of Death zaprezentuje prapremierowo materiał z nadchodzącego, drugiego albumu "Into The Fire" i utwory z doskonale przyjętego debiutu "Midnight Special".
THE BULLSEYES - zwycięzcy Jarocińskich Rytmów Młodych 2022 i finaliści nagrody SANKI Gazety Wyborczej, „gorącokrwisty rockowy duet” z wielkopolskiego Leszna.
Darek Łukasik na gitarze, Mateusz Jarząbek na perkusji, wspólnie pragną „skrócić dystans i otulić świat muzyką, która czerpie jednocześnie z garażowego rocka i zwięzłej, futurystycznej produkcji”. Rezultatem jest kompaktowe rockowe brzmienie z punkowym duchem, które zaopatruje przyspieszający świat w intensywne bodźce. Czerwona tarcza w logo zespołu idealnie prezentuje ich muzyczną misje. Bez wypełniaczy, do celu, z olbrzymią dawką energii. Do tego hiperbolizowane teksty bazujące na obserwacjach psychologicznych, niejednokrotnie oprawione wyjątkowym poczuciem humoru. Muzycznie The Bullseyes przypadnie do gustu fanom twórczości Twenty One Pilots, The Black Keys, Arctic Monkeys, Jack White, Gorillaz, The Beatles, Nirvana czy Måneskin.
WYSTAWY W SKRZYDLE POŁUDNIOWYM
Od 1 maja, od godz. 10:00
Skrzydło Południowe, wejście L
Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 18:00.
Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).
1 maja wystawy czynne godz. 10:00 do 18:00
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów (13 maja) wystawy czynne w godzinach 18:00 – 24:00 (wstęp bezpłatny).
WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
Wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.
SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.
Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.
Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.
POMORSKIE FUNERALIA
Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH
SZCZECIN I POMERANIA – PODRÓŻ PRZEZ WIEKI Z ZAMKIEM KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE
13 maja (sobota)
Wstęp bezpłatny
Chcesz się przenieść do dawnego Szczecina albo wsiąść do prawdziwej karety? Poznać tajemnice Gryfitów i ciekawostki z życia codziennego ówczesnych mieszczan? Zapraszamy do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Zabierzemy Cię w podróż przez wieki. Poprowadzi Cię zamkowy przewodnik oraz aplikacja mobilna. Z gigantycznych puzzli ułożysz Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego autorstwa Lubinusa i dowiesz się, kim był jej twórca. Kopię tej mapy dostaniesz w prezencie. Poznasz atrakcje Szczecina i Pomeranii.
Czy siedziałeś kiedyś w prawdziwym eksponacie muzealnym? Do karety plauka będziesz mógł wsiąść i zagrać w gry – np. zostać łucznikiem.
Podczas spotkania z czytaniem fragmentów kroniki Paula Friedeborna poznasz ciekawostki z życia miasta, dawnych mieszczan oraz dworu Gryfitów.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Zapraszamy do Zamku na Dni Otwarte Funduszy Europejskich!
PROGRAM WYDARZENIA
CZĘŚĆ I: Godz. 15:30-16:30
SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wstęp wolny, zbiórka przy Wieży Zegarowej na Dużym Dziedzińcu
Prezentacja zamkowej aplikacji oraz karety z interaktywnym ekranem i grami edukacyjnymi. Układanie gigantycznych puzzli dwustronnych z mapami Lubinusa oraz Pomeranii. Prezentacja i wręczenie uczestnikom wydarzenia mapy atrakcji transgranicznego regionu.
Prezentacja projektu INT 51: POMERANIA – Atrakcje kulturalne i przyrodnicze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
CZĘŚĆ II: Godz. 16:45-18:00
CZYTANIE FRAGMENTÓW PIERWSZEGO POLSKIEGO WYDANIA KRONIKI PAULA FRIEDEBORNA „HISTORYCZNY OPIS MIASTA SZCZECINA Z 1613 r.”
Wstęp wolny, sala Anny Jagiellonki, wejście A, I piętro
Fragmenty polskiego przekładu „Historycznego opisu miasta Szczecina” z 1613 r., najstarszej drukowanej kroniki Szczecina autorstwa Paula Friedeborna, sekretarza, rajcy i burmistrza miasta, przeczytają aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie Anna Januszewska oraz Przemysław Walich.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), w sobotę 13 maja od godz. 10:00.
Prezentacja projektu INT188: Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
SPOTKANIE Z TOMASZEM STAWISZYŃSKIM
FILOZOFIA NA CZAS CHAOSU
23 maja (wtorek), godz. 18:00
Sala Anny Jagiellonki
Prowadzenie: dr Bogdan Balicki
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zamku na godzinę przed spotkaniem
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW, autor bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Ucieczka od bezradności” (2021) oraz dwóch zbiorów wierszy „Nie ma takiego imienia” (1999) i „Rzecz ciemna” (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii.
Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach; był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku” i wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w „Newsweeku” (2008-2012). W TVP Kultura prowadził „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię” (2007-2011). W latach 2013-2016 prowadził w Polskim Radiu RDC autorski program „Niedziela Filozofów, czyli Potyczki z Życiem”. Od grudnia 2016 do lutego 2020 był publicysta kwartalnika „Przekrój”. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. „Godzinę Filozofów”, „Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.
W 2022 r. (Znak Literanova) ukazała się najnowsza książka Tomasza Stawiszyńskiego „Reguły na czas chaosu”, w której autor przypomina, że warunkiem sensownego, pożytecznego działania, jest rozumienie. Czerpiąc z literatury filozoficznej i tekstów kultury pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz. Ponieważ najlepsze, co możemy teraz zrobić dla świata i siebie samych, to wziąć głęboki oddech i spojrzeć na rzeczywistość świeżym okiem – z dystansem, ale też dużą dozą wrażliwości.
Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Komu i czemu ufać, gdy w najlepsze trwa ogólnoświatowa wojna informacyjna, nadciąga kryzys ekonomiczny, a nasza planeta płonie?
EUROPEJSKA NOC MUZEÓW NA ZAMKU - NOC BOGUSŁAWA X
13 maja (sobota)
Wstęp bezpłatny
Nocne zwiedzanie wystaw i dodatkowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, godz. 18:00 – 24:00
Wieża Dzwonów czynna w godz. 18:00 – 21:00
KINO ZAMEK
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 18 i 16 zł (ulgowy) oraz 10 złotych i 25 złotych na specjalne wydarzenia do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl
PRZEGLĄD FILMÓW INGMARA BERGMANA – BÓG KINA
Zrealizował ponad czterdzieści filmów, sto czterdzieści przedstawień teatralnych i kilkanaście spektakli telewizyjnych. Szwedzki reżyser Ingmar Bergman, nazywany „Szekspirem kina”, uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców w historii kinematografii. W swoich dziełach rozważał rzeczy ostateczne – śmierć, miłość, sens istnienia. Jego filmy dociekają istoty spraw metafizycznych, przenika je niemal mistyczna wrażliwość. Do dziś kino Ingmara Bergmana uchodzi za najważniejsze filmowe doświadczenie, inspiruje kolejnych twórców, fascynuję nowe pokolenia miłośników kina. W Kinie Zamek pokazujemy w sumie 15 filmów stworzonych przez Bergmana na przestrzeni dekad. Wszystkie filmy zostały cyfrowo odrestaurowane i przygotowane dla widzów, którzy w kinie poszukują szczególnych wartości. Na początku maja, przegląd dobiega końca.
HAŃBA (Skammen)
2 maja (wtorek), godz. 17:30
dramat, Szwecja 1968 (103 min)
Reżyseria Ingmar Bergman
Obsada: Liv Ullmann. Max von Sydow, Sigge Fürst
(…) Wojna była już obecna w Milczeniu, ale tylko jako dalekie tło (…). W Hańbie określa wszystko i wszystkich. Nie jest to wojna konkretna. Nie ma nazwy, nie wiadomo, kim są ci, którzy dokonali inwazji, a kim ci, którzy wyzwalają nie nazwany kraj. Tym krajem może, ale nie musi być Szwecja (…). A więc Bergman i political fiction? (…) Chociaż to niekonkretna wojna, to bardzo konkretne są tu bombardowania, aresztowania, przesłuchania, deportacje, pożary i zniszczenia, a cały ten koszmar nie służy pokazaniu spustoszeń fizycznych, ale ma porządek metafizyczny. Jest krzywym zwierciadłem przystawionym do twarzy wrażliwych, normalnych i neutralnych politycznie ludzi, zwierciadłem zaprzeczającym ich godności, uczuciom, wzajemnemu porozumieniu, lojalności, wszelkim wartościom, po prostu – duszy. (…) Maria Oleksiewicz – FILM 37/1986
GODZINA WILKA (Vargtimmen)
2 maja (wtorek), godz. 19:30
dramat, Szwecja 1968 (90 min)
Reżyseria Ingmar Bergman
Obsada: Max von Sydow, Liv Ullmann, Gertrud Fridh
Godzina wilka to czas pomiędzy środkiem nocy i świtem, gdy bezsenność staje się torturą, gdy moc upiorów i demonów osiąga swój szczyt. O tej godzinie umiera najwięcej ludzi. Ale to także godzina, w której przychodzi na świat najwięcej dzieci – tak wyjaśnia Ingmar Bergman sens tytułu swego filmu. Film opowiada historie malarza Johanna Borga, który wraz z żoną Almą osiedla się na odludziu, gdzieś na północy Szwecji. Tu, jak nakazuje jego „imperatyw wewnętrzny”, maluje swoje dziwne pejzaże. Alma jest w ciąży, niebawem ma nastąpić rozwiązanie. Kiedyś przypadkiem znajduje dziennik męża. Z jego codziennych zapisków dowiaduje się, czym żyje, o czym myśli Johann, co dręczy go w czasie długich bezsennych nocy, gdy – bojąc się ciemności i widziadeł – siedzi nieruchomo przy lampie. E. Ch. – FILM 14/1968
NAMIĘTNOŚCI (En passion)
3 maja (środa), godz. 17:30
dramat, Szwecja 1969 (100 min)
Reżyseria Ingmar Bergman
Obsada: Liv Ullmann, Bibi Andersson, Max von Sydow
(...) Naprawiający dach mężczyzna w sile wieku, Andreas Winkelmann, dostrzega na niebie astronomiczne zjawisko tak zwanego parhelionu (dwóch pozornych słońc). Jego złowróżbny efekt pogłębia się, gdy z dachu spada wiadro z cementem. Niebawem zza rogu domu pojawi się ubrana na czarno kobieta o kuli. To wdowa Anna Fromm, prawdziwie diaboliczna postać, która odegra fatalną rolę w samotniczym życiu Winkelmanna. Zanim jednak powstanie destrukcyjny związek Andreasa i Anny, Bergman poddaje klinicznej obserwacji układ czworga ludzi, których konfrontację określa gra masek i wyrafinowany rytuał wzajemnych upokorzeń. Filmweb.pl
SZEPTY I KRZYKI (Viskningar och rop)
3 maja (środa), godz. 19:30
dramat, Szwecja 1972 (91 min)
Reżyseria Ingmar Bergman
Obsada: Harriet Andersson, Liv Ullmann, Kari Sylwan
(...) W wielkim pustym domu spotykają się trzy siostry, kobiety mimo pokrewieństwa zupełnie sobie obce, oddzielone od siebie murem obojętności i konwenansu. Do spotkania dochodzi, gdyż jedna z nich – Agnes, w potwornych bólach umiera na raka, a obyczaj nakazuje być z umierającą. Jednak nawet w takiej chwili siostry nie są w stanie przezwyciężyć obcości. Dla Agnes obecność sióstr jest dodatkową torturą, przynosi świadomość przejmującej samotności. (...) Szepty i krzyki to film niezwykle mocno oddziałujący na zmysły widza. Jak w ekspresjonistycznym malarstwie Edvarda Muncha grają tu kontrastowe barwy: wszechobecna czerwień tła z bielą i czernią ludzkich postaci. Wrzask i rzężenie Agnes przerywane są szeptami rozmów, przejmująca cisza – bezlitosnym tykaniem zegarów. KOLEKCJONERSKA SERIA MISTRZOWIE KINA.INGMAR BERGMAN, 2010
RYTUAŁ (Riten)
4 maja (czwartek), godz. 17:30
dramat, Szwecja 1969 (72 min)
Reżyseria Ingmar Bergman
Obsada: Ingrid Thulin, Anders Ek, Gunnar Björnstrand
Telewizyjny film Ingmara Bergmana będący osobistym manifestem artysty. Jest to niejako wypowiedź skierowana do wszystkich, którzy sprzeciwiali się objęciu przez niego posady dyrektora Królewskiego Teatru Dramatycznego. Opowieść o trójce aktorów, których najnowsza produkcja została uznana za obsceniczną... Ci troje, kobieta, jej mąż i kochanek mają teraz stanąć przed sądem. Filmweb.pl
DOKUMENT O FÅRÖ (Fårö-dokument 1979)
4 maja (czwartek), godz. 19:30
dramat, Szwecja 1979 (103 min)
Reżyseria Ingmar Bergman
(…) „Na Fårö znalazłem swój krajobraz, swój rzeczywisty dom. Jeśli chce się być dowcipnym, można mówić o miłości od pierwszego wejrzenia” – wspominał Bergman w autobiograficznej książce „Laterna Magica”. A przecież niewiele brakowało, by na bałtycką wyspę wybitny reżyser w ogóle nie dotarł. Gdy na początku lat 60. szukał plenerów do filmu „Jak w zwierciadle”, początkowo myślał o Orkadach. Szkockie wyspy okazały się jednak zbyt kosztowne i w ten sposób Bergman wylądował na maleńkiej Fårö. Został tam do końca życia. (…) Jakub Demiańczuk – dziennik.pl 5.04.2011
***
ROVING WOMAN – SZCZECIŃSKA PREMIERA
6 maja (sobota), godz. 17:00
9 maja (wtorek), godz. 17:00
10 maja (środa), godz. 19:00
dramat, Polska/USA 2022 (96 min)
Reżysera Michał Chmielewski
Obsada: Lena Góra, John Hawkes, Chris Hanley
Sara zostaje wyrzucona z domu przez swojego chłopaka. Ubrana w wieczorową suknię, z pustymi rękami, rusza w drogę. Próbuje wrócić w rodzinne strony i pogodzić się z matką, ale jej podróż przyjmuje nieoczekiwany kierunek. Dziewczyna kradnie samochód i rusza przed siebie. Przemierzając kalifornijskie pustynie spotyka innych zagubionych ludzi, którzy tak jak ona poszukują własnej drogi. Każdej nocy przegląda też znalezione w aucie rzeczy. Właściciel skradzionego auta, Gregory Milloy, zaczyna ją coraz bardziej fascynować. Ostatecznie Sara postanawia go odnaleźć.
BRATY – SZCZECIŃSKA PREMIERA
6 maja (sobota), godz. 19:00
7 maja (niedziela), godz. 17:00
9 maja (wtorek), godz. 19:00
10 maja (środa), godz. 17:00
11 maja (czwartek), godz. 17:00
dramat, Polska 2022 (82 min)
Reżysera Marcin Filipowicz
Obsada: Hubert Miłkowski, Sebastian Dela, Marta Stalmierska
Bohater filmu, Filip, ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który pogrążony w żałobie zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie da się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu.
NOWY VERMEER. WYSTAWA WSZECH CZASÓW (Veermer. The Greatest Exhibition) – WYDARZENIE SPECJALNE
7 maja (niedziela), godz. 15:00
13 maja (niedziela), godz. 17:00
17 maja (środa), godz. 19:00
21 maja (niedziela), godz. 17:00
dokumentalny, Wielka Brytania 2022 (90 min)
Reżysera David Bickerstaff
Premierowy film z cyklu „Wystawa w Kinie” zaprasza widzów na zupełnie nową wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku odbywa się największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza: Dziewczyna z perłą, Geograf, Mleczarka, Mała ulica, Pani pisząca list ze swoją pokojówką czy Kobieta trzymająca równowagę. Po wystawie oprowadzi nas jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum – Taco Dibbits.
Uwaga! Cena biletu na to wydarzenie to 25 złotych.
OSIEM GÓR (Le otto montagne) – POKAZY PRZEDPREMIEROWE
7 maja (niedziela), godz. 19:00
14 maja (niedziela), godz. 19:00
27 maja (sobota), godz. 19:30
1 czerwca (czwartek), godz. 19:00
dramat, Włochy / Belgia / Francja 2022 (147 min)
Reżysera Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch
Obsada: Alessandro Borghi, Luca Marinelli, Filippo Timi
Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.
„Osiem gór”, najnowszy film twórcy „Mojego pięknego syna”, to ekranizacja bestsellerowej powieść Paulo Cognettiego. Jednak sercem opowieści jest uchwycona z wrażliwością obrazów Terrence'a Malicka relacja człowieka z przepiękną, majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęciom inspirowanym „Into the Wild” udało się oddać zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie. „Osiem gór” to wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i miłości – platonicznej, ale mocniejszej niż jakakolwiek skała, na którą można by się wspiąć.
JUTRO BĘDZIE PADAĆ – POKAZ SPECJALNY Z UDZIAŁEM TWÓRCÓW
11 maja (czwartek), godz. 19:00
dramat, Polska 2022 (77 min)
Reżyseria Sebastian Karaśkiewicz
Obsada: Dominik Szyca, Maksymilian Pluto-Prądzyński, Aisha Jorda i Maciej Mielewczyk
„Jutro będzie padać” to pełnometrażowy film fabularny, wyprodukowany przez Fundację Aby chciało się chcieć. Jego akcja obejmuje lata 1930-1951 i toczy się na polskim Pomorzu. Opowiada o relacjach Kaszubów, Polaków i Niemców żyjących tutaj obok siebie. Głównymi bohaterami są dwaj bracia Kaszubi, zakochani w swojej pięknej sąsiadce, Niemce. Ich losy naznaczone są zmianami, jakie w tych relacjach wywołała II wojna światowa.
Seansowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami oraz zaproszonymi gośćmi.
Pokaz filmu jest bezpłatny, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed seansem.
TONIA – PREMIERA
12 maja (piątek), godz. 17:00
13 maja (sobota), godz. 19:00
16 maja (wtorek), godz. 17:00
17 maja (środa), godz. 17:00
18 maja (czwartek), godz. 19:00
dramat, Polska 2022 (107 min)
Reżysera Marcin Bortkiewicz
Obsada: Marianna Ame, Adam Bobik, Małgorzata Zajączkowska
Tonia mieszka z ojcem i babcią. Jej matka nie żyje, ojciec nadużywa alkoholu i stracił pracę. Babcia postanawia wysłać go na trzy miesiące do pracy na budowie we Włoszech. Tonia zrobi wszystko, co w jej mocy, aby udaremnić ten plan.
MIĘDZY LUSTRAMI (Subtraction)
12 maja (piątek), godz. 19:00
14 maja (sobota), godz. 17:00
16 maja (wtorek), godz. 19:00
18 maja (czwartek), godz. 17:00
dramat, Iran/Francja 2022 (107 min)
Reżysera Mani Haghighi
Obsada: Taraneh Alidoosti, Navid Mohammadzadeh, Ali Bagheri
Teheran. Pewnego dnia żona spotyka w autobusie mężczyznę łudząco podobnego do swojego męża. Postanawia go śledzić i trafia do mieszkania innej... kobiety. Po powrocie do domu żona zarzuca mężowi zdradę, ale... mąż wszystkiemu zaprzecza. A może jednak poddenerwowana kobieta się myli? Podczas wspólnej konfrontacji, we wspomnianym wcześniej mieszkaniu, okazuje się, że mieszka tam małżeństwo, które... jest ich lustrzanym odbiciem. Spotkani małżonkowie chociaż wizualnie są identyczni, to jednak różnią się od nich charakterami. To niecodzienne spotkanie z parą sobowtórów sprowokuje pomiędzy małżeństwami niebezpieczne interakcje. Co się wydarzy pomiędzy "małżeńskimi" lustrami? Irański thriller o sobowtórach z narracją w stylu Farhadiego.
DALILAND – PREMIERA
19 maja (piątek), godz. 17:00
20 maja (sobota), godz. 19:00
21 maja (niedziela), godz. 19:00
23 maja (wtorek), godz. 17:00
24 maja (środa), godz. 19:00
25 maja (czwartek), godz. 19:00
dramat, USA/Francja/Wielka Brytania 2022 (104 min)
Reżysera Mary Harron
Obsada: Ben Kingsley, Barbara Sukowa, Ezra Miller
"Daliland" to zarówno historia o dojrzewaniu, jak i dosadny, zabawny i empatyczny portret kryzysu na późnym etapie życia jednego z największych artystów XX wieku. W 1974 roku w Nowym Jorku 70-letni surrealista Salvador Dali spędza kilka miesięcy w Hotelu St Regis ze swoją żoną i muzą, gwałtowną i zmienną Galą Dali. James Linton jest młodym asystentem w galerii, którym Dali zaczyna się interesować i którego wprowadza do swojego prywatnego świata, aby pomóc w przygotowaniu się do nowej wystawy. To właśnie oczami Jamesa patrzymy na świat wybitnego artysty.
LEX DREWINSKI W KOSMOSIE
19 maja (piątek), godz. 19:00
23 maja (wtorek), godz. 19:00
dokumentalny, Polska 2022 (47 min)
Reżyseria Marek Osajda
Portret filmowy Lexa Drewinskiego.
MAREK OSAJDA O FILMIE:
Pomysł realizacji filmu o profesorze Drewinskim zrodził się podczas nagrywania krótkiego materiału wideo przybliżającego jego postać, który powstał na okoliczność wręczenia mu prestiżowej nagrody „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, za całokształt twórczości. Jego kandydaturę do nagrody zgłosił wtedy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, co znacząco wpłynęło na przyszłość naszej produkcji, bo „Lex Drewinski w Kosmosie” został przez Zamek ostatecznie sfinansowany. Podczas tamtego spotkania postać profesora Lexa Drewinskiego bardzo nam się spodobała, ciekawie opowiadał wtedy o swoim życiu i twórczości, znaliśmy jego artystyczne i znaczące dokonania. Pomysł na film wydał nam się bardzo ciekawy, bo droga życiowa i artystyczna Lexa Drewinskiego, była pod wieloma względami bardzo inspirująca i ciekawa. Fragmenty tamtego, nagranego przed dwoma laty, filmiku wykorzystaliśmy także w dokumencie "Lex Drewinski w Kosmosie", ale niedługo potem przystąpiliśmy do pracy nad dłuższym dokumentem przybliżającym postać tego wybitnego i utytułowanego artysty.
Uwaga! Cena biletu 10 złotych.
KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE (Klimt & Schiele - Eros and Psyche)
24 maja (środa), godz. 17:00
25 maja (czwartek), godz. 17:00
30 maja (wtorek), godz. 17:00
1 czerwca (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny, Włochy 2018 (90 min)
Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.
Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.
KAWAŁEK NIEBA (A Piece of Sky / Drii Winter)
26 maja (piątek), godz. 19:30
28 maja (niedziela), godz. 17:00
31 maja (środa), godz. 19:00
dramat, Szwajcaria/Niemcy 2022 (136 min)
Reżyseria Michael Koch
Obsada: Michèle Brand, Simon Wisler, Elin Zgraggen
Najoryginalniejszy film zeszłorocznego Berlinale (Wyróżnienie Specjalne), który wygląda niczym reklama znanej czekolady wyreżyserowana przez Bruno Dumonta. Pocztówkowa sceneria alpejskiej prowincji służy twórcom za kontrast dla trudów życia bohaterów zależnych od kaprysów natury i żartów przewrotnego losu. Wszystkie te niedogodności najmocniej odczuwa Anna – kelnerka, która postanawia związać się z nieco starszym od niej Markiem. Niegrzeszący urodą, popędliwy ponad miarę przybysz budzi nieufność lokalnej społeczności. Im więcej faktów świadczy na niekorzyść mężczyzny, tym bardziej gorliwie Anna wstawia się za partnerem, wiedząc, że przy okazji walczy również o prawo do życia po swojemu.
„Kawałek nieba” to jednak nie tylko hołd dla kobiecej siły i wzruszająca opowieść o miłości. Prawdziwy talent reżysera Michaela Kocha polega na tym, że tak jak Ulrich Seidl czy Bruno Dumont potrafi sprawnie balansować na granicy tonu serio i ożywczej kpiny. Tym sposobem szwajcarski film zamienia się chwilami w kronikę prowincjonalnych absurdów, w której znalazło się miejsce dla kiczowatego folkloru, a nawet estetyki Bollywoodu.
MIASTO NOCĄ
27 maja (sobota), godz. 17:00
28 maja (niedziela), godz. 19:30
30 maja (wtorek), godz. 19:00
thriller, Polska 2023 (122 min)
Reżyseria Paweł Lewandowski
Obsada: Marcin Laskowski, Zdzisław Dolata, Mariusz Kałamarz
Zwykłą szarą codzienność przerywa zabójstwo młodej dziewczyny, które staje się początkiem serii brutalnych morderstw. Owiane złą sławą Niebuszewo znów zaczyna wzbudzać strach wśród mieszkańców Szczecina. Miejscowa policja zostaje wystawiona na próbę. Okazuje się jednak kompletnie bezradna w obliczu działania tajemniczego mordercy, który umiejętnie wykorzystuje wadliwość systemu. Jak zatem powstrzymać zabójcę i przerwać ciąg makabrycznych zdarzeń?
TEATR
Spektakle dla dzieci
MAJA – REZOLUTNA PSZCZÓŁKA
6 maja (sobota), godz. 12:30
7 i 28 maja (niedziela), godz. 9:30
Sala Kina Zamek
Bilety: 20 zł (dziecko), 40 zł (opiekun)
Na motywach książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody”
Adaptacja i reżyseria: Anna Chudek-Niczewska
Scenografia: Barbara Poczwardowska
Muzyka: Bartłomiej Orłowski, Piotr Klimek
Multimedia: Krzysztof Kuźnicki
Występują: Paulina Majtas, Paweł Niczewski, Wiesław Orłowski
Przedstawienie w zabawny sposób ukazuje przygody małej, rezolutnej pszczółki Mai.
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody” to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce, która podczas wędrówki odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
To historia o poszukiwaniu siebie i dojrzewaniu, o próbie odnalezienia drogi do domu i zrozumienia innych. Jednak przede wszystkim to opowieść o odpowiedzialności.
Czy Maja odnajdzie drogę do swojego ula? W jakim stopniu jedna mała pszczółka może być odpowiedzialna za całą rodzinę pszczół, zwaną rojem? Czy my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za życie owadów, które dzielimy z nimi na Ziemi? Co by się z nami stało, gdyby zabrakło wśród nas pszczół?
MISIACZEK
27 maja (sobota), godz. 9:30
Sala 101, wejście A
Bilety: 20 zł (dziecko), 30 zł (opiekun)
Reżyseria Paweł Niczewski
Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Teksty piosenek Marta Guśniowska
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
Występują: Paulina Majtas, Paweł Niczewski
Spektakl dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat
Spektakl na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.
W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.
SPOTKANIA I WYKŁADY
Zamkowe Wieczory Książęce
KAZANIE PRZY MOŚCIE, CZYLI REFORMACJA W SZCZECINIE
14 maja (niedziela), godz. 16:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Prowadzenie: dr Wojciech Kral, dr Andrzej Wątorski
W roku 2023 mija 500 lat od wygłoszenia pierwszego protestanckiego kazania na terenie Szczecina - jego autorem był Paul vom Rode, przyjaciel samego Marcina Lutra. Owe nauki, pilnie obserwowane przez księcia Bogusława X, stały się kamieniem, uruchamiającym całą lawinę wydarzeń, które w efekcie doprowadziły do przejścia mieszkańców Księstwa Pomorskiego na luteranizm. O tamtych czasach, Johannesie Bugenhagenie, Johannie Knipstro, Nikolausie Deciusie oraz o późniejszych losach pomorskiego protestantyzmu i jego śladach w kulturze Szczecina i regionu opowiedzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski.
Wydarzenie w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego. Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.
Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką
JAK ZAPOBIEGAĆ NERWICOM? RZECZ O HIGIENIE PSYCHICZNEJ
16 maja (czwartek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Prowadzenie:Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką
Dr n.med. Jerzy Pobocha, specjalista psychiatra, biegły sądowy, wykładowca akademicki, dydaktyk, psychiatra sądowy i kliniczny, autor artykułów naukowych i podręczników, będzie gościem Michała Józefa Kaweckiego, psychologa terapeuty.
Zdrowie, także psychiczne, to nie tylko brak zaburzeń, lecz dobrostan biopsychospołeczny. Oznacza to zdolność człowieka do realizacji celów i zadań indywidualnych, społecznych, a także umiejętność radzenia sobie z trudnościami i stresami życiowymi. Dbałość o własną psychikę i dobre samopoczucie staje się dużym wyzwaniem w obliczu wielu zagrożeń współczesnego świata. Higiena psychiczna – jako umacnianie dobrostanu (well-being) - to jedna z najlepszych inwestycji człowieka, otwiera bowiem szanse efektywnego działania we wszystkich dziedzinach życia. Wzmacniając swoją odporność psychiczną i hart ducha człowiek jest w stanie nie tylko adaptować się do rzeczywistości, lecz aktywnie na nią wpływać i kształtować ją. W praktyce oznacza to wykorzystanie własnych potencjałów rozwojowych, a co za tym idzie podwyższenie jakości życia.
Szczeciński Salon Poezji
POEZJE AUTORÓW FRANCUSKICH JACQUESA PRÉVERTA, JACQUESA BRELA, GEORGESA BRASSENSA, LÉO FERRÉ, CHARLESA BAUDELAIRE’A I GUILLAUME APOLLINAIRE’A CZYTA ARTUR DZIURMAN
18 maja (czwartek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Słowo wstępne i prowadzenie:Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji
Artur Dziurman - aktor teatralny, filmowy telewizyjny i dubbingowy, także reżyser. Występował w wielu znanych polskich serialach, takich jak: "Klan", "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Miasteczko", "Zostać miss", "Kasia i Tomek", "Psie serce", "Czas honoru", "Hotel 52", "Komisarz Alex", "Na krawędzi", "Korona królów" czy "Rojst'97". Zagrał również w licznych filmach: "Śmierć jak kromka chleba", "Reich", "Dublerzy", "Rezerwat", "Bogowie". Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie.
WYSTAWY CZASOWE
Z DZIEJÓW SZCZECINA
Do 7 maja
Hol Wschodni
Wstęp bezpłatny
Wystawa przygotowana z okazji 780-lecia lokacji Szczecina na prawie magdeburskim opowiada o historii miasta poprzez wyselekcjonowany historyczny materiał ikonograficzny: ryciny, obrazy, dokumenty archiwalne oraz fotografie.
Na planszowej ekspozycji można ujrzeć najciekawsze dawne widoki i mapy Szczecina, obrazy ilustrujące epokowe wydarzenia oraz wyjątkowe średniowieczne i nowożytne dokumenty archiwalne. Całość składa się na historyczny obraz miasta od wieków utożsamianego ze stolicą Pomorza.
POKOLENIA
9 maja – 30 czerwca
Hol wschodni, wejście A
Wystawa Fotoklubu Zamek
Autorem zdjęć jest Sławomir Fiebig, członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Zdjęcia wykonane zostały w 1992 roku w położonej wśród lasów wiosce Silenai pod Wilnem, która urzeka swoją atmosferą społeczności odizolowanej od współczesnej, miejskiej cywilizacji.
Sławomir Fiebig urodził się w 1953 w Pleszewie. Lata dzieciństwa spędził w Żerkowie, gdzie wykonał swoje pierwsze fotografie. W 1968 roku przeniósł się do w Gdańska, a od 2021 roku mieszka na wsi w okolicy Trójmiasta. Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz Społecznego Studium Fotografii Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Zajmuje się fotografią klasyczną, diaporamą i serigrafią. Jego prace brały udział w wielu konkursach i wystawach.
Zdjęcia Sławomira Fiebiga można odnaleźć w wydawnictwach albumowych i książkowych (przede wszystkim reportażowe zdjęcia z czasów "pierwszej" Solidarności i stanu wojennego). Jego diaporamy były nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych. Jedna z nich, poświęcona stanowi wojennemu, była wyświetlana podczas koncertów Jeana-Michela Jarre’a w Gdańsku w 2005 roku. 2500 historycznych zdjęć Sławomira Fiebiga znajduje się w kolekcji Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W ostatnich latach autor skupił się na działalności wystawienniczej zdjęć archiwalnych oraz tworzonych współcześnie. Fiebig jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, oraz międzynarodowej organizacji diaporamistów AV-Dialog.
Wystawa odbywa się w ramach współpracy z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym.
WYSTAWY STAŁE
Skrzydło Południowe, wejście L
Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 18:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).
1 maja wystawy czynne godz. 10:00 do 18:00
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów (13 maja) wystawy czynne w godzinach 18:00 – 24:00 (wstęp bezpłatny).
WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE
SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI I XVII W.
POMORSKIE FUNERALIA
[Opisy powyżej]
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wystawy plenerowe
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Wystawa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki.
Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim.
Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia.
Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.
RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).
Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.
Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.
MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.
Dziedziniec Menniczy
Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.
To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.
WIEŻA DZWONÓW
Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.
Wieża czynna codziennie w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów (13 maja):
- w godzinach 10:00 – 16:00 – wejście płatne
- w godzinach 18:00 – 21:00 – wejście bezpłatne
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
Instagram:
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze