Piątego kwietnia o godzinie piątej na Zamku rozpocznie się spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, architektem, krytykiem i historykiem architektury, a także publicystą i pisarzem. Pretekstem do spotkania będzie książka „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, za którą autor został nagrodzony Paszportem Polityki 2022 w kategorii literatura.
„Gdynia obiecana” to zaskakująca opowieść o budowaniu miasta od podstaw, marzeniu o mieście idealnym i idealnej Polsce. To właśnie tutaj nowe pokolenie uczyło się umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem jednak w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie.
Grzegorz Piątek jest z wykształcenia architektem. W latach 2005–2011 był redaktorem miesięcznika „Architektura-Murator”, w latach 2011–2019 członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Jego książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. Piątek opublikował również biografie „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016) i „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012).
Spotkanie odbędzie się w środę 5 kwietnia o godz. 17:00 w Sali Anny Jagiellonki (wejście A, I piętro). Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie Zamku (wejście A) na godzinę przed rozpoczęciem. Wydarzenie poprowadzi dr Jędrzej Wijas – literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego, zastępca dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Publikację „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” będzie można nabyć przed i po spotkaniu z autorem oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.
Napisz komentarz
Komentarze