- Od początku powstania terminalu było wiadomo, że inwestycja jest niezmiernie ważna dla Polski. Potrzebujemy niezależności energetycznej naszej Ojczyzny. Prezydent Lech Kaczyński zawsze podkreślał, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. Trudno dzisiaj o bardziej aktualne słowa – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
Terminal LNG, będący własnością GAZ-SYSTEM, posiada od 2022 r. handlową zdolność regazyfikacyjną na poziomie 6,2 mld m3 rocznie. Obiekt jest rozbudowywany, dzięki czemu zwiększy przepustowość do 8,3 mld m3 gazu w skali roku, co pokryje ponad 40 procent szacowanego rocznego zapotrzebowania polskich odbiorców.
Projekt Rozbudowy jest w zawansowanym etapie – trwają prace montażowe we wnętrzu nowego zbiornika, natomiast na wybudowanym już nabrzeżu, przy ukończonej – w części morskiej – estakadzie zamontowano ramiona rozładunkowe. Do wykonania są m.in. prace związane z ułożeniem rurociągów kriogenicznych na estakadach.
Dzięki budowie trzeciego zbiornika oraz nowego nabrzeża terminal będzie miał nie tylko większą elastyczność w przyjmowaniu dostaw, ale także nowe funkcjonalności. Obecnie rozładowujemy LNG z tankowców dużej skali. W przyszłym roku będziemy mieli również możliwość rozładunku statków mniejszej skali, ale także załadunku, przeładunku LNG oraz bunkrowania statków. Na wszystkie te usługi jest coraz większy popyt – do czego przyczynia się nie tyko sytuacja geopolityczna, ale także wytyczne środowiskowe, odnośnie czystszych paliw żeglugowych.
W planach na rok 2023 jest rozładunek ponad 60 dostaw. W zeszłym roku odebrano 58 statków z LNG. Usługą, która także wzrasta jest załadunek autocystern. W lutym br. padł miesięczny rekord – załadowaliśmy 658 cystern. W skali roku obiekt jest w stanie obsłużyć nawet ponad 7 tys. pojazdów tego typu.
Najważniejszym zadaniem Terminalu LNG w Świnoujściu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a dzięki jego rozbudowie będą możliwości rozwoju rynku LNG w naszym regionie Europy.
Napisz komentarz
Komentarze