Reklama dotacje rpo

Odbudowa Ukrainy przez firmy z Polski i UE w zakresie infrastruktury energetycznej

Rozmawiamy z Łukaszem Szelągiem rzecznikiem konferencji gospodarczej na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE.
Odbudowa Ukrainy przez firmy z Polski i UE w zakresie infrastruktury energetycznej
Odbudowa Ukrainy - Łukasz Szeląg

- Tylko silni przedsiębiorcy z Polski mogą wspomóc europejskie działania w odbudowie Ukrainy – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik konferencji gospodarczej na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Konferencja odbędzie się 9 marca w Gryficach. 

 

- Przyjazd Prezydenta USA do Ukrainy i Polski spowodował duże zainteresowanie sytuacją gospodarczą obu krajów. Dziewiątego marca Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza i Gryficki Klaster Energii organizuje konferencję w sprawie możliwości odbudowy energetycznej Ukrainy przez firmy z Polski. Skąd pomysł lokalizację tego wydarzenia, tak daleko od Warszawy? 

 

- Pomysł zrodził się w listopadzie w czasie spotkania z Panem Jackiem Piechotą, szefem Polsko–Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Zaproponowałem, aby osoba, która przez wiele lat była politykiem Ziemi Szczecińskiej, odpowiedziała przedsiębiorcom i szefom firm o możliwościach dostarczania produktów dziś ale także o możliwościach uczestnictwa w procesie odbudowy Ukrainy. Musimy obalić stereotypy o Ukrainie. To kraj, z którym nasze firmy robiły interesy już dawno, nawet bez wsparcia polskich rządów. Wojna uruchomiła kilka projektów wspierających przenoszenie biznesów z Ukrainy do Polski, dzięki czemu niektóre firmy trafiły także na Pomorze. Osobiście jeszcze przed wojną wspólnie z przedstawicielami wielu przedsiębiorstw promowałem uruchomienie połączenia powietrznego lotniska w Goleniowie z Ukrainą, tak samo jako pociągu bezpośredniego z Ukrainy do Świnoujścia, organizowałem spotkania na temat budowy s10 łączącej Szczecin z Warszawą i dalej otwierającą transport na wschód.

 

- Dlaczego Gryfice, na Pomorzu Zachodnim?

 

- Nie jesteśmy daleko od Warszawy tylko u nas zaczyna się Polska. Na wyciągnięcie ręki mamy stolice kilku Państw w tym Berlin, do którego dojedziemy w dwie godziny. Dlatego w konferencji wezmą też udział niemieckie firmy i organizacje gospodarcze. Wstępnie udział potwierdziła nawet izba gospodarcza ze… Stuttgartu.

 

- Na jaki temat będziecie rozmawiać? Działań do realizacji jest wiele... 

 

- Skupiamy się na odbudowie energetycznej Ukrainy. Mamy już duże doświadczenia we wdrażaniu OZE w Polsce. A zielona energia będzie potrzebna Ukrainie w drodze do integracji z Unią Europejską. Zaraz po wybuchu wojny Ukraina z Europą, w tym z Polską, utworzyła most energetyczny. Jacek Piechota opowie o warunkach współpracy pomiędzy firmami. Agnieszka Spirydowicz z ZKlastra przedstawi warunki bezpiecznej energetyki na czas wojny i pokoju. Artur Lijewski przedstawi doświadczenia w zakresie szybkiego dostosowania się portu w Kołobrzegu do potrzeb jakie pojawiły się na rynku. O bezpieczeństwie transakcji będzie mówił Aleksander Bolko, który jest mecenasem, szefem Kołobrzeskiej Izby Gospodarczej, uczestniczy w porozumieniu gospodarczym z krajami azjatyckimi. Polski producent oświetlenia Lena Lighting ze Środy Wielkopolskiej przedstawi nowoczesne rozwiązania w zakresie infrastruktury oświetleniowej. Tomasz Aniuksztys powie do możliwościach finansowania polskich firm w ramach dotacji. Do Gryfic przyjadą przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerami wydarzenia są także Północna Izba Gospodarcza, Polska Izba Elektromobilności, Krajowa Izba Klastrów Energii, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu i Polska Grupa Wodorowa, Kensington Green Sp. Z o.o., ZEG Gryfice firma od 30 lat tworząca rozwiązania energetyczne, Bioenergia ze Strzykocina, Hydrogryf z Gryfic. To będzie największe wydarzenie gospodarcze w Gryficach, nieskromnie powiem, że w tej części Polski. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który jest znany z promocji działań gospodarczych Pomorza w ramach UE. 

 

- Polska musi się angażować w pomoc Ukrainie? To takie przewrotne pytanie... 

 

- Marszałek Józef Piłsudski mówił „bez Ukrainy nie ma Polski” i trudno z tym się nie zgodzić. O historii trzeba pamiętać, ale dziś musimy patrzeć w przyszłość. Największa organizacja gospodarcza w Niemczech, która uczestniczyła w budowie Nord Stream, przygotowała już raport na temat odbudowy Ukrainy przez niemieckie firmy. O tym samym myślą inne kraje. To jest proces, do którego musimy się przygotować i być w nim aktywni. Inaczej zostaniemy pominięci. Polska będzie mogła pomagać Ukrainie tylko wtedy, gdy sama będzie miała silną gospodarkę. Dlatego działania polskich firm – małych i średnich – powinny być wspierane przez władze regionów i rząd. Zaczynamy łączyć przedsiębiorców, aby byli silni, na konferencji w Gryficach. To będzie też dobre miejsce, żeby Jacek Piechota powiedział o założeniach forum gospodarczego organizowanego przez Polsko–Ukraińską Izbą Gospodarczą w Świnoujściu. Polska ma swoje doświadczenia w akcesji do UE oraz zmian wprowadzanych później. Warto by Ukraina mogła lepiej wykorzystać swoją szansę, a my jako Polacy byśmy byli ich partnerami w tym procesie. 

 

- Dziękuję za rozmowę. 

 

 

Łukasz Piotr Szeląg – absolwent Zachodniopomorskie Szkoły Biznesu, ukończył studia na temat zarządzania miastami w Rotterdamie. Pracowało jako dziennikarz mediów lokalnych i krajowych. Brał udział w pracach zespołów tworzącymi strategii dla miast i firm. Dziś doradza firmom w komunikacji społecznej i innowacjach takich jak wodór czy gospodarka obiegu zamkniętego. Aktywnie działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego i zielonej energii. Jest przedstawicielem startupu Polska Grupa Wodorowa w  zespołach ds. wodoru i offshore w Warszawie. Współtworzył dokument dla Wałcza i Chojny na temat planów zrównoważonego rozwoju miast, które było omawiane na światowym forum w Katowicach. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test