Reklama dotacje rpo

Pokaz specjalny filmu „Odbicie” w Kinie Zamek

Pokaz specjalny filmu „Odbicie” w Kinie Zamek
Odbicie - Film

Kino Zamek w Szczecinie oraz organizatorzy Ukraina! Festiwal Filmowy zapraszają na specjalny seans filmu „Odbicie”, który odbędzie się w 1. rocznice agresji Rosji na Ukrainę. Film nie był prezentowany w regularnej dystrybucji kinowej w Polsce, a w Szczecinie to będzie pierwszy i zapewne jedyny pokaz tego filmu na dużym ekranie.

 

Już za tydzień 24 lutego (godz. 20) w Zamku Książąt Pomorskich zostanie zaprezentowane ukraińskie "Odbicie". Film jest znakiem poparcia dla Ukrainy walczącej o swoją wolność już od 2014 roku. Ten film otwiera oczy na tragedię, jaka codziennie ma tam miejsce. „Odbicie” to jeden z najwybitniejszych ukraińskich filmów ostatnich lat.

 

„Trudno jest się od tego filmu uwolnić, przejść obojętnie. Po takim seansie pozostaje długa cisza, wychodzimy z kina poruszeni, nie tylko obrazami wojny, ale też wewnętrznym światem bohatera, jego rodziny i tym dziwnym cieniem, który pojawia się w jego pobliżu. Zaczynamy patrzeć inaczej, z uwagą. Film wielu znaczeń, symboli, bolesnych obrazów, bezradności i wrażliwości, strachu i nadziei.” – mówi Krzysztof Spór z Kina Zamek. 

 

Film doceniono na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2021 roku nominacją dla najlepszego reżysera. Produkcja brała również udział w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji w 2021 roku. Polska premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty w 2022 roku, a Roman Gutek mówił wtedy, że jeśli trzeba obejrzeć podczas tego wydarzenia tylko jeden film, niech będzie to właśnie „Odbicie”.  

 

Walentyn Wasjanowicz to jeden z najważniejszych ukraińskich reżyserów, ale też ceniony autor zdjęć filmowych, który w 2017 roku współpracował z Maciejem Sobieszczańskim przy polskim filmie „Zgoda”. Zaczynał od filmów dokumentalnych, a w 2012 r. Wasjanowicz nakręcił pierwszą fabułę - komediodramat "Zwyczajna sprawa". Rozgłos przyniosła mu profetyczna "Atlantyda" (2019), nakręcona w Mariupolu - dystopijna opowieść, rozgrywająca się w powojennej Ukrainie w 2025 r. Bohaterem jest były żołnierz z syndromem stresu pourazowego. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie "Horyzonty" na festiwalu w Wenecji.

 

Wasjanowicz opowiadanie o wojnie uznał za swoją misję. W wywiadach powtarza, że "twórcy filmowi muszą informować świat o tym, co się dzieje". Wasjanowicz ukończył "Odbicie" w 2021 r., kilka miesięcy przed agresją Rosji na Ukrainę. Sceny wojenne rozgrywają się w obwodzie donieckim okupowanym przez Rosję od 2014 r. Tuż po agresji Rosji na Ukrainę ruszył z kamerą na pierwszą linię frontu i rejestruje dziejące się tam wydarzenia.

 

Bilety można kupić na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

 

****

 

ODBICIE (Reflection / Vidblysk) WYDARZENIE SPECJALNE

24 lutego (piątek), godz. 20:00

dramat, Ukraina 2021 (125 min)

Reżyseria Walentyn Wasjanowicz

Obsada: Roman Lutskyi, Nika Myslytska, Nadia Levchenko

Kino Zamek

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy oraz obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną. Uczy się na nowo jak być człowiekiem, jak być ojcem i pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia. Konsultantem przy "Odbiciu" był Stanisław Asiejew, reporter, który spędził ponad dwa lata w zakładzie karnym. Rosjanie zamknęli go, bo opisywał wojnę w Donbasie. To, co widzimy na ekranie, jest syntezą jego doświadczeń.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test