Kanapka to prosta przekąska na ciepło lub zimno, towarzysząca nam codziennie. Wystarczy pieczywo i dodatki. Sztuka tkwi we właściwym dobraniu proporcji. W rękach umiejętnego kulinarnego twórcy kanapka stanie się smaczna i pożywna, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie. Klasycznym produktem często pojawiającym się na kanapkach jest jajko.
- To idealny kanapkowy dodatek – mówi Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel. – Dlaczego? Ponieważ w jakiejkolwiek formie się tam pojawi zawsze wzbogaca przekąskę o korzystne dla naszego zdrowia składniki. Dlatego zachęcam do eksperymentowania, próbowania różnych konfiguracji i sposobów podania.
Tartynki z jajkiem, szynką i ogórkiem
Tartynka to dawne określenie niewielkiej kanapki z bułki lub chleba i wyszukanymi dodatkami. Podawano takie podczas uroczystych przyjęć, balów i rautów, szczególnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W naszej wersji proponujemy klasyczne połączenie szynki, zielonego ogórka i gotowanego jajka. Taka kanapka jest jednocześnie pożywna i doskonale wygląda na stole.
Przepis: pieczywo kroimy na mniejsze kawałki i cienko smarujemy masłem, przygotowujemy kilka plastrów wysokogatunkowej szynki, ogórka myjemy i kroimy na cienkie plasterki, ugotowane jajka kroimy w ten sam sposób odkładając plastry bez żółtka. Składniki układamy na pieczywie, doprawiamy solą i pieprzem, a na koniec posypujemy szczypiorkiem lub zieloną pietruszką.
Kanapka z jajecznicą i pomidorami
Jajecznicę zwykle jemy z talerza, ale to nie jedyna możliwość. Równie dobrze smakuje nałożona na pieczywo. Taką „jajecznicową” kanapkę można jeść z dodatkiem pomidora, ale jest doskonała także wzbogacona kawałkiem wędzonego łososia i posypana rukolą lub bazylią.
Przepis: ciemne pieczywo (może być tostowane) smarujemy cienko masłem albo skrapiamy oliwą, jajecznicę dla wzbogacenia smaku smażymy na cebuli przyprawiając solą i pieprzem, nakładamy grubą warstwę na pieczywo, przystrajamy ćwiartkami pomidorków koktajlowych, posypujemy zieloną pietruszką lub szczypiorkiem.
Kanapka z pastą awokado i jajkiem sadzonym
Jajko na kanapce może też pojawić się w formie jajka sadzonego. Warto jednak pamiętać, że korzystniej niż na tłuszczu jest smażyć dietetycznie – na wodzie (także na mineralnej). To zdrowsze. Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku oleju czy masła. Na suchą patelnię wlewamy niewielką ilość wody (ok. 1,5 cm), a gdy się zagotuje wbijamy jajko i zmniejszamy ogień. Czekamy ok. 2 minuty, aż białko się zetnie i przyprawiamy. Przed położeniem na kanapce wyjmujemy łyżką cedzakową i odsączamy z nadmiaru wody.
Przepis: Pieczywo skrapiamy oliwą (możemy je podpiec w tosterze). Awokado przekrajamy, usuwamy pestkę, wydrążamy miąższ, rozgniatamy go i smarujemy kromki. Skrapiamy kilkoma kroplami soku z cytryny. Na wierzchu kładziemy jajko. Posypujemy nasionami czarnuszki i dekorujemy świeżą bazylią.
Fermy Drobiu Jokiel to rodzinna polska firma od ponad 30 lat zajmująca się profesjonalną produkcją jaj konsumpcyjnych, mająca swoją siedzibę we Wroniawach koło Wolsztyna w woj. wielkopolskim. Jakość jaj z Ferm Drobiu Jokiel jest zagwarantowana przez kompleksową kontrolę na wszystkich etapach produkcji. Cały proces od początku do końca przebiega wewnątrz firmy, począwszy od wyhodowania kur niosek, przez produkcję jaj, do ich pakowania i dystrybucji. Na Fermach Drobiu Jokiel każdego dnia 190 tys. kur znosi ponad 170 tys. jaj. Nioski karmione są pełnowartościowymi ziarnami zbóż i piją wodę z czystego, lokalnego ujęcia. Producent działa zgodnie ze standardami GMP (Good Manufacturing Practice). www.fdjokiel.pl
Napisz komentarz
Komentarze