W styczniu br. funkcjonariusze ruchu drogowego z gryfickiej komendy zatrzymali 15 praw jazdy kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, czyli tzw. 50+.
W 2018 r. mundurowi z Gryfic zatrzymali 92 prawa jazdy, z czego aż w 56 przypadkach kierowcy stracili uprawnienia właśnie za przekroczenie prędkości.
Policja apeluje o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku. Jazda z prędkością ponad 100 km/h w terenie zabudowanym może stanowić śmiertelne zagrożenie.
Dla przykładu samochód, który porusza się z prędkością 30 km/h potrzebuje ok. 14 m, aby się zatrzymać. Przy prędkości 50 km/h to samo auto zatrzyma się po 28 m. Zwiększając prędkość do 60 km/h, droga hamowania wydłuży się o 8 m. Gdy auto jedzie 75 lub 90 km/h, wówczas od dostrzeżenia przeszkody do całkowitego zatrzymania przejedzie jeszcze odpowiednio 51 i 57 m.
Biorąc pod uwagę czas reakcji kierowcy, kiedy ten dostrzeże na drodze np. pieszego i rozpocznie hamowanie, szanse na bezpieczne zatrzymanie pojazdu spadają do zera.
Przypomnijmy, że za przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym tj. powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie w trakcie prowadzonej kontroli drogowej obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy dokument prawa jazdy.
Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na okres 3 miesięcy.Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3 - miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy.Kolejny raz, kiedy kierujący (w wydłużonym 6-miesięcznym okresie) zostaje zatrzymany za kierowanie pojazdem bez prawa jazdy, skutkuje zaś cofnięciem uprawnień.
Dużą pomoc w eliminowaniu piratów drogowych i amatorów prędkości z dróg naszego powiatu stanowią informacje umieszczane przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie miejsce oznaczone na mapie jest sprawdzane przez funkcjonariuszy i pozwala skutecznie walczyć z piractwem drogowym.
Napisz komentarz
Komentarze