Program wydarzeń kulturalnych – luty 2023
Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
WYDARZENIE MIESIĄCA
PREMIERA W TEATRZE PIWNICA PRZY KRYPCIE
POZORY MYLĄ
18 lutego (sobota), godz. 19:30 (POLSKA PRAPREMIERA) - wstęp wyłącznie na zaproszenia
19 lutego (niedziela), godz. 19:30
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 35 i 30 zł (ulgowy)
Autor: Thomas Bernhard
Przekład: Jacek Kaduczak
Reżyseria i koncepcja scenograficzna: Tomasz Kaczorowski
Występują Marian Dworakowski i Przemysław Walich
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Kostiumy: Justyna Banasiak
Prawa autorskie: Suhrkamp Verlag A.G. Berlin, w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT
„Pozory mylą” to dramat wyjątkowy w dorobku Thomasa Bernharda, inny, bardziej czuły. Skupiony na relacjach dwóch braci, którzy pod koniec życia szukają się z powrotem, próbują odbudować relacje – mówi reżyser Tomasz Kaczorowski. – Ale to także opowieść o sztuce i uprawiających ją, o konflikcie, która ze sztuk jest ważniejsza. Także o tym, po co jest teatr.
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
Karola (niegdyś słynny artysta cyrkowy) i Roberta (marzący o powrocie na scenę aktor) łączy miłość do jednej kobiety i wspólny temat – sztuka. Choć obaj bracia nienawidzą tego rytuału, to jednak w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek u Roberta, by wypominać sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy.
Thomas Bernhard (1931 – 1989) był wybitnym austriackim pisarzem, jednym z najważniejszych twórców literatury niemieckojęzycznej w XX w. Jego dzieła, mimo licznych przekładów na język polski, rzadko goszczą na deskach teatrów. Barierą jest trudność w dostępie do licencji, wynikająca z testamentu pisarza. W Polsce twórczość Bernharda stała się znana głównie dzięki znakomitym spektaklom Krystiana Lupy. Dramat „Pozory mylą” w Teatrze Piwnica przy Krypcie ma swoją polską prapremierę.
532. ROCZNICA ŚLUBU KSIĘCIA BOGUSŁAWA X Z ANNĄ JAGIELLONKĄ
2 lutego (czwartek)
Kino Zamek, dziedzińce Zamku
2 lutego 1491 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ślub księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka. W rocznicę słynnego ożenku Zamek zaprasza na projekcję filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów, zakończone spacerem po dziedzińcach zamkowych z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem, a także pokaz filmu animowanego „Wielka podróż Bogusława X”.
ZAMEK SZCZECIŃSKI
2 lutego (czwartek), godz. 16:00
Kino Zamek
Pokaz bezpłatny, wejściówki do odebrania w kasie Zamku
archiwalny udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min.)
Autor archiwalnych zdjęć – Witold Chromiński
Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek
Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański
Digitalizacja filmu Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio Nagraniowe Elvis van Tomato
Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Materiał premierowo pokazano w 100-lecie urodzin autora (2013 rok). Pierwotny, niemy materiał filmowy trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Zrekonstruowany film uzupełniono uwagami z offu, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.
Film pokazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane lub prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Unikatową wartość obrazu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego). W materiale można także zobaczyć katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi.
SPACER Z PRZEWODNIKIEM
godz. 17:00, zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej
Wstęp wolny
Prowadzenie: Tomasz Wieczorek z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku
Trasa:
- Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne)
- Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100)
Zakończenie zwiedzania przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.
WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X
2 lutego (czwartek), godz. 19:00
Kino Zamek
Bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł)
animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
„Wielka Podróż Bogusława X” to pierwszy film animowany odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. Oparta na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego animacja opowiada o wyprawie księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498). W humorystyczny, ale i edukacyjny sposób, przedstawia historię niezwykle barwnej, wyjątkowej na owe czasy podróży Gryfity. Widzowie wraz z bohaterami filmu odwiedzą m.in. Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr, Jerozolimę. Spotkają znane postacie historyczne: papieża Aleksandra VI Borgię, króla Maksymiliana I Habsburga, Albrechta Dürera, Mikołaja Kopernika i wiele innych.
Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.
Głosów postaciom użyczyli: Maciej Sikorski, Michał Przybyszewski i Paulina Majtas.
WALENTYNKI W ZAMKU
ZAPOMNIANY JĘZYK KWIATÓW
12 lutego (niedziela), godz. 16:00
Sala Anny Jagiellonki
Wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz w kasie (wejście A) godzinę przed spotkaniem
Prowadzenie: dr Jędrzej Wijas
W walentynki, ale i inne świąteczne dni, bliskim, kochanym osobom zwyczajowo ofiarujemy kwiaty. Uważamy je za symbol naszej sympatii i szacunku, lecz wyborem dokonywanym w kwiaciarni kieruje z reguły estetyczny impuls. Sięgamy po kwiat, który uważamy za piękny. A w przeszłości kwiaty miały swoje konkretne znaczenie, ich kompozycje i sposoby ofiarowania układały się w całą gramatykę.
O nieco zapomnianym języku kwiatów na podstawie literatury XIX w. opowie dr Jędrzej Wijas, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego i zastępca dyrektora Zamku Książąt Pomorskich. Prezentacji towarzyszyć będą kwiaty, rozkwitające pięknem i znaczeniem.
FERIE W ZAMKU
FERIE W ZAMKU
COŚ Z PUDEŁKA
Spotkania dla dzieci w wieku 6 – 10 lat
13-17 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 11:00 - 12:30
Sala Anny Jagiellonki
Liczba uczestników ograniczona
Bilety: 15 zł
Zamek zaprasza na spotkania twórcze, podczas których puścimy wodze fantazji! Zwykłe kartonowe pudełko może nas bardzo zaskoczyć. Mogą znajdować się w nim najróżniejsze sekrety - korale, notatki, klucze? Każdy przedmiot może opowiedzieć nam swoją historię. A pudełko? Pudełko może okazać się maską teatralną albo makietą, albo domkiem, albo…
Podczas pięciu spotkań odbędą się:
- zabawy integracyjne
- zabawy z przedmiotami
- ćwiczenia na wyobraźnię
- prace manualne
- tworzenie etiud teatralnych.
Prowadzenie: członkinie Fundacji Tettere:
13-14 lutego Kaja Cykalewicz-Licak - graficzka, scenografka
15-17 lutego Magdalena Gardas-Wasilewska - pedagożka teatru, animatorka kultury
MALI ODKRYWCY HISTORII
Spotkania dla dzieci w wieku 6-10 lat
20-24 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 11:00 - 12:30
Sala Anny Jagiellonki
Liczba uczestników ograniczona
Bilety: 15 zł
Ferie w Zamku to okazja, aby w aktywny i twórczy sposób poznawać atmosferę i historię dawnej siedziby książęcego rodu Gryfitów. Uczestnicy przeniosą się w świat zamkowych przygód i tajemnic, a ich przewodnikiem będzie postać księcia Bogusława X.
Korzystając z różnych środków ekspresji (światło, teatr, muzyka czy plastyka) poznają czasy świetności zamku oraz jego najciekawszych mieszkańców. Zajrzą do gabinetu renesansowego naukowca. Oswoją zamkowe duchy i dowiodą w teatrze cieni, że zamek to miejsce, w którym jak mało gdzie przeszłość przenika się z teraźniejszością.
Prowadzenie: Marta Wróblewska-Szałek
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEWODNIKA 2023 NA ZAMKU
ZAMEK. ZWIEDZANIE DLA KAŻDEGO
25 lutego (sobota), godz. 11:45
Dziedzińce Zamku
Przez wzrok, słuch czy dotyk – różnymi zmysłami, a także w dwóch językach po polsku i angielsku poznawać będzie można pełne architektonicznych i historycznych ciekawostek dziedzińce szczecińskiego zamku. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w wyjątkowy sposób włącza się w tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika.
To już X Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie. Organizują go Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia wraz z Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Pilotów i Przewodników. Z tej okazji w mieście zorganizowane zostaną bezpłatne spacery oraz zwiedzanie z przewodnikami ciekawych miejsc. Podczas oprowadzania wszyscy pasjonaci Szczecina będą mogli poznać wiele ciekawostek związanych z historią i współczesnością miasta. Tegoroczne hasło towarzyszące wydarzeniu brzmi „Szczecin moim miastem”.
Zamek zaprasza na trzy rodzaje spacerów (wszystkie startują o tej samej porze):
Oprowadzanie po dziedzińcach w języku polskim z tłumaczeniem na język migowy. Prowadzenie Tomasz Wieczorek i Renata Dąbek
Oprowadzanie po dziedzińcach w języku angielskim. Prowadzenie Anita Dubińska-Nowacka
Zwiedzanie sensoryczne – prezentacja zamku poprzez makietę w skali 1:100 skierowana głównie do osób z dysfunkcją wzroku, które mogą poznawać zabytek poprzez dotyk. Prowadzenie Jolanta Jurkowlaniec
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został zainicjowany w 1990 roku przez ówczesną prezes Światowej Organizacji Przewodników Turystycznych Titinę Loizdes. Od tej pory corocznie jest obchodzony w kilkudziesięciu krajach świata.
TRASA SPACERÓW Z OPROWADZANIEM:
Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne); Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100); Pomnik księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.
ZWIEDZANIE SENSORYCZNE: Przy makiecie zamku – Dziedziniec Menniczy
KINO ZAMEK
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 18 i 16 zł (ulgowy) do nabycia online na zamek.szczecin.pl oraz w kasach Zamku (kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej wejście I, a na godzinę przed seansami także kasa wejście A)
CHLEB I SÓL
1 lutego (środa), godz. 17:00
2 lutego (czwartek), godz. 20:30
dramat, Polska 2022 (99 min)
Reżyseria Damian Kocur
Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz” Olewiński
Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.
AFTERSUN
1 lutego (środa), godz. 19:30
2 lutego (czwartek), godz. 17:00
3 lutego (piątek), godz. 17:00
5 lutego (niedziela), godz. 17:00
dramat, Wielka Brytania/USA 2022 (102 min)
Reżyseria Charlotte Wells
Obsada: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall
Czarny koń sezonu nagród, okrzyknięty przez krytyków jednym z najlepszych filmów minionego roku! Czuły, zabawny, wzruszający i chwytający za serce film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry'ego Jenkinsa (Moonlight) ze znakomitymi rolami Paula Mescala (Normalni ludzie, Córka) oraz debiutującej na wielkim ekranie wspaniałej młodziutkiej aktorki Frankie Corio.
Osobista opowieść o wycieczce ojca i jego nastoletniej córki na wakacje do Turcji to jakby kartka z pamiętnika reżyserki. To jeden z najpiękniejszych portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. Wells tworzy swój film z impresji i ulotnych emocji, opowiadając o budowaniu relacji ojca z córką, o dojrzewaniu i o szczęściu. Ogromna w tym zasługa Paula Mescala oraz Frankie Corio, którzy tworzą jeden z najbardziej niezwykłych duetów ojciec-córka w historii kina. Reżyserka Charlotte Wells porusza w nas najczulsze struny.
ZAMEK SZCZECIŃSKI
2 lutego (czwartek), godz. 16:00
Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Zamku.
Pokaz w ramach obchodów 532. rocznicy ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką.
(https://www.facebook.com/events/5680975272023260)
WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X
2 lutego (czwartek), godz. 19:00
animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
Produkcja oparta na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498). Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.
Pokaz w ramach obchodów 532. rocznicy ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką.
(https://www.facebook.com/events/5680975272023260)
W CYKLU: POLSKI DOKUMENT W KINIE ZAMEK W SZCZECINIE:
SILENT LOVE (WYDARZENIE SPECJALNE I SPOTKANIE Z REŻYSEREM)
4 lutego (sobota), godz. 19:00
dokumentalny, Polska 2021 (75 min)
Reżyseria Marek Kozakiewicz
Po śmierci mamy 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. Zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa — to jej wieloletnia relacja z Mają. Na naszych oczach buduje się nowa, niekonwencjonalna rodzina w konserwatywnym otoczeniu małej, polskiej wsi.
“Silent Love” to subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych; o tym, że mając odwagę kochać, musimy zmierzyć się ze swoimi lękami.
Film zwyciężył w 2022 roku w Konkursie Polskim i Konkursie Debiutów na Millenium Docs Against Gravity i był pokazywany na wszystkich najważniejszych festiwalach kina dokumentalnego: Hot Docs, Visions du Reel, Dok Leipzig (nagroda dla Najlepszego Filmu z Europy Wschodniej), IDFA.
Seansowi filmu „Silent Love” w Szczecinie towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Markiem Kozakiewiczem, które poprowadzi Krzysztof Spór z Kina Zamek.
MOONAGE DAYDREAM
3 lutego (piątek), godz. 19:00
4 lutego (sobota), godz. 16:30
5 lutego (niedziela), godz. 19:00
7 lutego (wtorek), godz. 19:30
8 lutego (środa), godz. 17:00
9 lutego (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny/muzyczny, USA 2022 (135 min)
Reżyseria Brett Morgen
Film nominowanego do Oscara Bretta Morgena („Kurt Cobain: Życie bez cenzury”, „Jane”) przybliża geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych, doświadczalna odyseja filmowa zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Z jednej strony jesteśmy tuż obok na scenie, gdy porywa tłumy. Z drugiej mamy wrażenie, że Bowie na ucho dzieli się z nami swoją filozofią życia. I nuci tak, jakby nigdy nie odszedł. W „Moonage Daydream”, artysta dostarcza nam mapę drogową jak przetrwać XXI wiek i zaprasza do swojego wyjątkowego świata. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.
BLISKO (Close) PREMIERA
7 lutego (wtorek), godz. 17:00
8 lutego (środa), godz. 19:30
21 lutego (wtorek), godz. 19:00
22 lutego (środa), godz. 17:00
23 lutego (czwartek), godz. 17:00
26 lutego (niedziela), godz. 16:00
28 lutego (wtorek), godz. 17:00
dramat, Belgia/Holandia/Francja 2022 (105 min)
Reżyseria Lucas Dhont
Obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker
Jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhonta, autora pamiętnej „Girl”, to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany coming-of-age i zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.
FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (Grand Prix Jury), Chicago International Film Festival, European Film Awards, Haifa International Film Festival, Hamburg Film Festival, Hamptons International Film Festival, Sydney Film Festival. Kandydat Belgii do Oscara.
W GORSECIE (Corsage) POKAZY PRZEDPREMIEROWE
9 lutego (czwartek), godz. 19:30
22 lutego (środa), godz. 19:00
dramat, Austria/Francja/Niemcy/Luksemburg 2022 (113 min)
Reżyseria Marie Kreutzer
Obsada: Vicky Krieps, Florian Teichtmeister, Katharina Lorenz
Cesarzowa Sisi jest jedną z największych wiedeńskich atrakcji turystycznych, jej twarz widnieje na niezliczonych pamiątkach, a klasyczna już trylogia filmowa z Romy Schneider wyświetlana jest w austriackiej telewizji w każde święta. Jej wizerunek jest jednak zatrzymany w czasie, reżyserka Marie Kreutzer sięga po inny moment życiowy znanej postaci – ukazuje Elizabeth kiedy kończy 40 lat i zaczyna być postrzegana przez pryzmat swojego wieku, nie dokonań czy aspiracji. Sisi pragnie uniknąć wtłoczenia w sztywny gorset oczekiwań, chce równocześnie zabezpieczyć swoje dziedzictwo.
DWIE NAGRODY NA FESTIWALU W CANNES, AUSTRIACKI KANDYDAT DO OSCARA W KATEGORII NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY.
KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE (Klimt & Schiele - Eros and Psyche)
21 lutego (wtorek), godz. 17:00
23 lutego (czwartek), godz. 19:00
1 marca (środa), godz. 17:00
2 marca (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny, Włochy 2018 (90 min)
Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.
Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę hiszpankę. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.
TÁR (PREMIERA)
24 lutego (piątek), godz. 17:00
25 lutego (sobota), godz. 19:00
26 lutego (niedziela), godz. 19:00
28 lutego (wtorek), godz. 19:00
1 marca (środa), godz. 19:00
2 marca (czwartek), godz. 19:00
dramat, USA 2022 (158 min)
Reżysera Todd Field
Obsada: Cate Blanchett, Nina Hoss, Noémie Merlant, Mark Strong
Lydia Tár (Cate Blanchett), przełomowa dyrygentka dużej niemieckiej orkiestry, jest u szczytu swojej kariery. Przygotowuje zarówno premierę książki, jak i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera. Wraz z żoną, koncertmistrz orkiestry, Sharon Goodnow (Nina Hoss), wychowuje córkę Petrę. Lydia jest również współzałożycielką programu mentorskiego dla młodych dyrygentek. Osobista asystentka Lydii, jej była studentka Francesca, ma nadzieję, że pewnego dnia Lydia awansuje ją na asystentkę dyrygenta. Kiedy Lydia zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie, jej niezmącone dotąd kariera i życie prywatne zaczynają się układać w niezwykły sposób.
Autorem scenariusza, reżyserem i producentem filmu jest Todd Field, który wrócił za kamerę po kilku latach przerwy. To kolejny tytuł w filmowym dorobku twórcy, który podbija światowe festiwale i zdobywa wszelkie możliwe nagrody. Za muzykę, która odgrywa szczególną rolę w filmie, odpowiada islandzka kompozytorka Hildur Guðnadóttir, zdobywczyni Oscara za muzykę do filmu „Joker”. Za zdjęcia, oceniane przez wielu krytyków jako najlepsze w kinie od lat Florian Hoffmeister, laureat m.in. tegorocznej Złotej Żaby w konkursie głównym 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu za zdjęcia do TÁR właśnie.
Tylko do stycznia film miał 148 nominacji oraz 41 nagród, wśród nich dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu w Wenecji dla Cate Blanchett.
ODBICIE (Reflection / Vidblysk) WYDARZENIE SPECJALNE
24 lutego (piątek), godz. 20:00
dramat, Ukraina 2021 (125 min)
Reżyseria Walentyn Wasjanowicz
Obsada: Roman Lutskyi, Nika Myslytska, Nadia Levchenko
Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy oraz obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną. Uczy się na nowo, jak być człowiekiem, jak być ojcem i pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia. Film nagrodzony: MFF Toronto 2021: nominacja dla najlepszego reżysera; MFF Wenecja 2021: nominacja dla najlepszego filmu. Seans w kinie Zamek zorganizowany został w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, wybuchu wojny w tym kraju, na znak poparcia dla Ukrainy walczącej o swoją wolność.
TEATR
Spektakle dla widzów dorosłych:
POZORY MYLĄ
18 lutego (sobota), godz. 19:30 (PRAPREMIERA) - wstęp wyłącznie na zaproszenia
19 lutego (niedziela), godz. 19:30
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 35 i 30 zł (ulgowy)
Autor: Thomas Bernhard
Reżyseria: Tomasz Kaczorowski
Występują Marian Dworakowski i Przemysław Walich
Premierowy spektakl Teatru Piwnica Przy Krypcie (opis powyżej).
BURMISTRZ
Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka
25 lutego (sobota), godz. 17:00
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)
Występuje Adam Dzieciniak
Reżyseria Waldemar Patlewicz
Wykonanie Adam Dzieciniak
Scenografia Paweł Lewandowski
„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”.
Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?
Spektakl dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat:
MISIACZEK
5 lutego (niedziela), godz. 9:30
26 lutego (niedziela), godz. 9:30
Sala 101, wejście A
Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)
Reżyseria Paweł Niczewski
Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Teksty piosenek Marta Guśniowska
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
Obsada: Paulina Majtas/Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski
Spektakl podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.
W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.
SPOTKANIA I WYKŁADY
Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką
PSYCHOLOGIA CHOROBY. NIE PACJENT, LECZ CZŁOWIEK
21 lutego (wtorek), godz.17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką
Prof. dr hab. n.med. Jacek Rudnicki, znany szczeciński pediatra i neonatolog, a także twórca muzyki i tekstów piosenek będzie gościem Michała Józefa Kaweckiego, psychologa terapeuty.
Związek między umysłem a ciałem jest znany od wieków. Nauka stale potwierdza wpływ kondycji psychicznej na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Stresy obniżają odporność i zwiększają ryzyko chorób. Emocje, myśli, nastawienia wobec siebie, ludzi i otaczającego świata wpływają na nasze ciało. Większość zaburzeń ma podłoże psychosomatyczne. Jaka jest więc rola medycyny i lekarzy? Czy tylko leczenie skutków już zaistniałych chorób? Ważna jest rola edukacji prozdrowotnej, ale wiele też zależy od umiejętności zbudowania relacji opartej na szacunku i zaufaniu.
Szczeciński Salon Poezji
WIERSZE JACKA CYGANA CZYTA KRZYSZTOF JANCZAR
23 lutego (czwartek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 10 zł
Oprawa muzyczna: Ryszard Leoszewski (gitara)
Prowadzenie: Michał J. Kawecki
Krzysztof Janczar - aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany z filmów i seriali: Wojna domowa, Klan, Kung – Fu, Książę, Pułkownik Kwiatkowski, Człowiek z żelaza, Polowanie na Czerwony Październik, Kryminalni, Ferdydurke, Na dobre i na złe, Plebania, Samo życie, Nie zaznasz spokoju, Pierwsza miłość, Bogowie.
Jacek Cygan – poeta, prozaik, scenarzysta, juror, osobowość telewizyjna, Kawaler Orderu Uśmiechu, Mistrz Mowy Polskiej 2019. Piosenki z jego tekstami wykonywali artyści tacy jak: Zbigniew Wodecki, Edyta Górniak, Kayah, Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Edyta Geppert, Stanisław Sojka, Halina Frąckowiak, Jacek Wójcicki.
Zamkowe Wieczory Książęce
RZYM I WENECJA, CZYLI KARNAWAŁ WE WŁOSZECH
26 lutego (niedziela), godz. 16:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety 10 zł
Prowadzenie: dr Andrzej Wątorski, dr Wojciech Kral
Karnawał rzymski należy do najstarszych wydarzeń tego typu w Europie i na świecie, korzeniami sięgając antyku. Z kolei uroczystości karnawałowe w Wenecji są najbardziej znane i kojarzone ze specyficznymi przebraniami jak czarno-białe maski i bogate, barwne stroje. Owe zabawy i ich atmosfera wielokrotnie bywała przedmiotem albo tłem utworów muzycznych, poematów symfonicznych, oper. O historii karnawału, jego znaczeniu w kulturze oraz dziełach artystycznych poświęconych karnawałowi rzymskiemu i weneckiemu opowiedzą prowadzący spotkanie dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski.
WYSTAWY CZASOWE
CZERWONY – HISTORIE INDYWIDUALNE
Wystawa zbiorowa członków Fotoklubu Zamek
Do 28 lutego (wtorek)
Hol Wschodni
Wstęp wolny
„Czerwony - historie indywidualne” to wystawa odzwierciedlająca różnorodność zainteresowań i sposobu postrzegania rzeczywistości przez członków Fotoklubu Zamek.
Kolor czerwony jako tło lub jako obiekt jest łącznikiem pomiędzy pojedynczymi opowieściami zapisanymi w formie zdjęć. Jego odcienie z jednej strony podkreślają bogate spektrum prezentowanych tematów/ekspresji, a z drugiej spajają wszystkie prace w jedną zamkniętą całość przy zachowaniu indywidualności każdego z autorów.
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wystawy plenerowe
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Wystawa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki.
Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim.
Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia.
Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.
RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).
Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.
Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.
MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100.
Dziedziniec Menniczy
Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.
To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.
WIEŻA DZWONÓW
Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.
Poniedziałek – środa: nieczynna
Czwartek – niedziela: wieża czynna w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
Instagram:
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze