Reklama

90 lat Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach

W 2023 roku Arboretum w Przelewicach będzie obchodziło swoje 90-lecie. Przelewice mają długą i ciekawą historię. Początki sięgają szlacheckiego rodu von Schack. Pierwsze wzmianki dotyczące tej rodziny w Przelewicach pochodzą z 1437 r. W 1799 r. Otto Friedrich Ludwig von Schack i jego siostra, Juliana Luiza, hrabina von Czettritz, sprzedali dobra przelewickie Augustowi Heinrichowi Borgstede z Berlina. Tajny nadradca finansowy Borgstede zlecił w Przelewicach budowę pałacu oraz parku w stylu angielskim. Kolejnym nabywcą majątku był książę August Pruski, który kupił ziemie i pałac jako zabezpieczenia przyszłości zarówno swojej jak i metresy oraz siedmiorga dzieci. Wprowadził on w parku gwiaździsty układ dróg obsadzanych drzewami. W ten sposób utworzono kwatery, które prawdopodobnie wykorzystywane były pod uprawę roślin ozdobnych.
90 lat Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach

Przez kolejne długie lata zmieniali się właściciele majątku wprowadzając swoje poprawki w pałacu. Jednak bez fachowej ingerencji w park, który rozrastał się na dużej powierzchni terenu. Dopiero w 1933 r. dr Conrada von Borsig, przemysłowiec z Berlina przekształcił park przypałacowy w Ogród  Dendrologiczny. Jako członek niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego sprowadził do ogrodu wiele ciekawych gatunków i nasadzał je według przygotowanej wcześniej koncepcji. Arboretum zostało stworzone z pasją, gdy drzewa w parku miały już ponad 100 lat. Borsig oddał się całkowicie ogrodowi. Choć jego rodzina prowadziła interesy na śląsku, on sam przyjechał do Przelewic. 

Z czasów założenia Arboretum na terenie ogrodu zostało niewiele drzew. Wpływ na to miała II Wojna Światowa, a także aukcje drzew, które spowodowane były wysoką inflacją. Przez co wiele olbrzymich okazów zostało wówczas zniszczonych. Do dnia dzisiejszego w ogrodzie można podziwiać karłowe świerki, jałowce oraz zachowywane bez śladów chorobowych sosny wejmutki. Na uwagę zasługują różnorodne żywotniki zachodnie, wysokie na 22 m miłorzęby dwuklapowe, które zwierają wiele składników aktywnych. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości związanych z demencją, chorobą Alzheimera i osłabieniem pamięci. Roślina stosowana jest nie tylko w farmakologii, ale również w kosmetologii. Z tamtego okresu w ogrodzie rosną również lipy, które użytkowane są, jako rośliny miododajne i lecznicze. 

W kolekcji Ogrodu Dendrologicznego znajduje się wiele okazów roślin chronionych występujących na terenie parku naturalnie (cis i bluszcz) oraz introdukowanych (wiciokrzew pomorski, sosna limba, sosna kosodrzewina, jarząb brekinia wawrzynek wilczełyko). Rośliny rzadkie i chronione są też reprezentowane w runie parkowym (kopytnik, czermień błotny, kosaciec żółty), i na rabatach bylinowych (dyptam jesionolistny). Najstarsze zadrzewienia Arboretum przelewickiego liczą około 180-250 lat. Są to sosna wejmutka, żywotnik zachodni, miłorząb chiński, modrzew europejski, platan klonolistny i robinia akacjowa. Przetrwały również stare, piękne okazy naszych cisów, jesionów, wiązów, jaworów, buków, lip, topól i sporadycznych dębów.

Na zlecenie Borsiga, architekt Heydenreich z firmy Späth, zaprojektował układ przestrzenny ogrodu z doborem roślin drzewiastych.  Arboretum składa się z 7 zasadniczych zespołów florystycznych. Określenia zespołów „japoński, wrzosowy, śródleśny, świerkowy, źródlany, kwietny i zimozielony” wyrażają specyficzny charakter kompleksu. Zasoby ogrodu to około 1300 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych, które tworzą to miejsce naprawdę wyjątkowym.

Obszar ogrodu źródlanego zachwyca, otoczony wysokimi jesionami, gatunkami japońskiego klonu i lipami, jest miejscem relaksu wielu odwiedzających. Znajdują się tam drzewa i krzewy, które lubią podmokłe tereny, dzięki czemu cudownie rozkwitają. Jest tam zagrożona wymarciem i pod ścisłą ochroną Myrica tzw. woskownica. To aromatyczna roślina, stosowana dawniej w Europie w piwowarstwie, wykorzystywana również, jako repelent. Na źródlisku króluje tulejnik amerykański, znaleźć tam można także funkię i pełnik europejski, który rośnie też w okolicach trzech stawów. 

Z kolei wrzosowisko jest miejscem gdzie w okresie wiosenno-letnim możemy oglądać kolorowe azalie i różaneczniki. Naprzeciwko szałasu pasterskiego, pod starym i wysokim modrzewiem europejskim znajduje się miejsce upamiętniające Conrada von Borsiga. Z relacji lokalnego przewodnika wynika, że grób Borsiga niegdyś znajdował się po prawej stronie alei różanej. 

W 2006 r. Centrum Badawczo-Wdrożeniowe zdecydowało się na rozpoczęcie odtworzenia ogrodu wiecznie zielonego Borsiga. Posadzono wtedy różne odmiany różaneczników, azalie i kalmie. W 2022 roku została ukończona modernizacja tego ogrodu. Odtworzono ścieżki i uzupełniono kolekcję hortensji. W ogrodzie posadzono również kalmie szerokolistne (Kalmia latifolia), które są zimozielonym uzupełnieniem dla różaneczników i azalii. Zachowane bukszpany, kaliny i mahonie przez zimę pozostają ciemnozielone, przede wszystkim doskonale znosząc niskie temperatury. Dzięki realizacji zadania pn. ,,Modernizacja kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach” udało się ukończyć dwa odcinki kamiennych ścieżek wytyczonych według map z 1960 r. sporządzonej przez geodetę Ministerstwa Rolnictwa inż. Władysława Kluzę. 

Jubileusz 90-lecia w Ogrodzie Dendrologicznym to bardzo ważne wydarzenie. Historia tego miejsc przekłada się na wartość kulturową Pomorza Zachodniego. Dokonania poprzedników zarówno tych z XIX w. jak i późniejszych przyczyniły się do stworzenia cennej przyrodniczej perły dostępnej dla każdego turysty. Zróżnicowany teren i piękno przyrody sprawiają, że ogród dendrologiczny jest prawdziwą oazą spokoju. W rocznicę powstania Arboretum Ogrody Przelewice chciałyby upamiętnić założyciela ogrodu Conrada von Borsiga.

Kamila Bednarska



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test