Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obchodzony jest rokrocznie w przedostatnim tygodniu stycznia, czyli w tym roku 16 do 22 stycznia.
Co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u około pół miliona kobiet, w tym ok 2,5 tys. Polek. Wśród nowotworów u kobiet 1 na 25 nowych przypadków to rak szyjki macicy.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) powoduje około 91% przypadków raka szyjki macicy. Istnieje ponad 100 różnych typów wirusa HPV, z których większość jest uważana za niskiego ryzyka i nie powoduje raka szyjki macicy. Typy HPV wysokiego ryzyka mogą powodować nieprawidłowości komórek szyjki macicy lub raka. Ponad 70% przypadków raka szyjki macicy można przypisać dwóm typom wirusa, HPV-16 i HPV-18, często określanych jako typy HPV wysokiego ryzyka.
Podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy to cytologia. Lekarz pobiera wymaz z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Całe badanie trwa kilka minut (włącznie z wejściem i zejściem z fotela) i jest praktycznie bezbolesne. Przyjmuje się, że cytologię powinno się wykonywać co około 3 lata, pod warunkiem, że ostatni wynik był prawidłowy.
Cytologia po prostu może uratować Twoje życie. Wyniki badania, powiedzą, czy masz stan przedrakowy, a co za tym idzie – możesz zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Jeśli będziesz robić cytologię regularnie i zmianę wykryje się bardzo wcześnie, wtedy masz ogromną szansę na całkowite wyleczenie. Cytologia pozwala również wykryć infekcje dróg rodnych,
a także nieprawidłowe komórki, które kiedyś mają wysokie prawdopodobieństwo zostania nowotworowymi.
Tylko szybka diagnoza i odpowiednie leczenie, pozwoli wygrać z rakiem.
Czy pamiętasz, kiedy ostatni raz robiłaś cytologię?
Napisz komentarz
Komentarze