Poszukiwanie przełomowego rozwiązania
Według statystyk w Polsce z cukrzycą żyje ok. 3,5 mln osób, z czego 1 mln to niezdiagnozowani. Oznacza to, że na tę chorobę cierpi nawet co 11 Polak (źródło: https://cukrzycapolska.pl/cukrzyca/statystyki/). Codzienne życie diabetyka to staranne planowanie posiłków i aktywności, branie leków (w tym insuliny) oraz regularna samokontrola cukru, by był utrzymany na optymalnym poziomie. To ostatnie jest kluczowe – na bazie pomiarów chory musi podejmować decyzje terapeutyczne dotyczące insuliny.
Tradycyjna metoda pomiaru, która wymaga nakłuwania palca, jest uciążliwa nie tylko ze względu na ból, ale także fakt, że wymaga specjalnych warunków higienicznych, a także dyskrecji. Z tego powodu od lat na świecie trwają poszukiwania rozwiązania, które znacząco odciążyłoby chorych. CBRTP właśnie intensywnie nad takim pracuje.
Innowacja w monitorowaniu cukrzycy
Innowacyjne, przenośne urządzenie do wykrywania biomarkerów w wydychanym powietrzu, nad którym trwają obecnie intensywne prace, może przynieść diabetykom zupełnie nową jakość życia. Liderem projektu jest CBRTP, a członkiem konsorcjum naukowo-przemysłowego – Advanced Diagnostic Equipment Sp. z o.o. Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Dostępność plus”.
To dla nas bardzo ważny projekt, bo może w znaczący sposób podnieść komfort życia i jakość kontroli stanu zdrowia tak wielu osób. Przenośny analizator oddechu będzie sposobem na bezinwazyjne i proste w obsłudze monitorowanie cukrzycy poprzez analizę śladowych ilości biomarkerów (acetonu, etylenu, metanolu, etylobenzenu i izoprenu) w wydychanym powietrzu – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, Prezes Zarządu CBRTP.
Nowa jakość życia
Zarówno budowa, jak i sposób działania tego przełomowego urządzenia podyktowane są potrzebami wszystkich diabetyków, szczególnie osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i wzrokowymi, jakie bywają częstymi powikłaniami długotrwałej cukrzycy. Analizator biomarkerów zwiększy samodzielność tej grupy, ale także znacznie podniesie komfort samobadania w stosunku do tradycyjnych pomiarów inwazyjnych glukometrem paskowym.
Planowane jest ponadto rozszerzenie funkcjonalności urządzenia o specjalny moduł telemedyczny, który w aplikacji będzie zbierał poszczególne pomiary, przypominał o konieczności dokonania badania oraz zasygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru – dodaje Grzegorz Putynkowski z CBRTP.
To innowacyjne urządzenie nie tylko ułatwi codzienne życie osób zmagających się z cukrzycą, ale też może znacząco wpłynąć na powodzenie efektów leczenia – zarówno tych bieżących, jak i w dłuższej perspektywie, by zmniejszyć ryzyko powikłań.
Projekt realizowany jest od lipca 2021 r., a jego zakończenie zaplanowano na koniec sierpnia 2023 r.
Napisz komentarz
Komentarze