Osamotnienie jest obecnie jednym z najważniejszych problemów społecznych. Z badań przeprowadzonych w sierpniu 2022 r[1]. wynika, że doświadcza go ponad połowa Polaków, coraz częściej są to ludzie młodzi. O epidemii samotności mówiło się już wcześniej w kontekście rosnącej roli technologii cyfrowych, jednak dopiero pandemia wysunęła ten temat na pierwszy plan. Nasza kondycja psychiczna w dobie COVID-19 uległa znacznemu pogorszeniu. Kilka miesięcy przymusowej izolacji i dystansu społecznego spotęgowało nasze poczucie samotności, częściej zaczęły nam towarzyszyć nastroje depresyjne i przewlekły stres. Lockdown sprawił, że dziś bardziej niż kiedykolwiek łakniemy kontaktu z innymi, wymiany uprzejmości, uśmiechu, uścisku dłoni. Psycholodzy biją na alarm, ponieważ wszelkie badania wskazują, że samotność niszczy zdrowie człowieka, zwiększając ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 26%[2]. Okazuje się, że słabo rozwinięte więzi społeczne są dla nas równie groźne jak otyłość, nadciśnienie tętnicze albo palenie papierosów!
„Pułapki samotności. Jak wychodzić z mentalnej izolacji i tworzyć relacje” to książka odpowiadająca na potrzeby współczesnego świata. Jest ona adresowana zarówno do osób, które odczuwają brak satysfakcji ze swoich relacji społecznych, jak i tych, którym samotność nie doskwiera, ale dostrzegają niebezpieczeństwa z niej wynikające. Książka mimo swojego naukowego charakteru jest napisana zrozumiałym i przystępnym językiem, a przekazywane treści mają solidną podstawę teoretyczną. Dr Bill Howatt tłumaczy istotne pojęcia, wyjaśniając różnicę pomiędzy „byciem samemu” (ang. solitude) a „byciem samotnym” (ang. loneliness), ale sporo uwagi poświęca także konkretnym ćwiczeniom praktycznym, które pomogą czytelnikom wyrwać się z zaklętego kręgu samotności. Książka zawiera też rozdział dotyczący budowania relacji w miejscu pracy, który może okazać się wartościowym miniprzewodnikiem dla pracodawców.
Dr Bill Howatt – kanadyjski psycholog, międzynarodowy ekspert w dziedzinie zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Od ponad trzydziestu lat pomaga swoim pacjentom walczyć z problemami natury psychicznej i uzależnieniami. Prowadzi też warsztaty z zarządzania ludźmi przeznaczone dla pracodawców. Regularnie pisuje dla „The Globe”, „Mail” i „Chronicle Herald”. Jest autorem kilkuset artykułów i ponad pięćdziesięciu książek.
[1] https://instytutpokolenia.pl/raportosamotnosci/
[2] https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1745691614568352
Napisz komentarz
Komentarze